Duchy. Korespondencje z Kambodży

2015-11-18
2015-11-18
Joanna Ugniewska, Anna Osmólska-Mętrak
Kambodża Czerwoni Khmerzy Azja

Wstrząsająca opowieść o reżimie Czerwonych Khmerów opowiedziana przez naocznego świadka zdarzeń. Wstrząsająca, porażająca i - jak to u Terzaniego - doskonale napisana.

Zastanawia mnie dlaczego o naszej masakrze za czasów Hitlera praktycznie wszyscy wiedzą, a gdy chodzi o Kambodżę, to jest to jakby zamiecione pod dywan. Przecież tam też wymordowano miliony ludzi i praktycznie nikt za to nie został ukarany. Gdyby nie ta książka, to pewnie do teraz nie wiedziałabym, że coś takiego miało miejsce. Terzani w swoich reportażach do gazet spisał ponad 20 lat wojny, która wyniszczyła ten kraj. Jako obserwator mógł jedynie przekazywać informacje, co tam się działo. Po latach sam stwierdził, że w wielu rzeczach się mylił i to co wcześniej wydawało mu się dobrym rozwiązaniem, to po pewnym czasie okazywało się tragiczne. Smutne jest to, że nikt do teraz nie jest w stanie pomóc Kambodżanom pozbierać się po tej tragedii i przy okazji im nie zaszkodzić. Historia pokazuje, że im bardziej świat zewnętrzny ingeruje w ten kraj, to tym gorzej Kambodża na tym wychodzi.

Dobrze było czytać autentyczne artykuły Terzaniego. Nie jest to tradycyjny reportaż, opisujący Kambodżę jako tako, lecz bardziej zapis pracy dziennikarskiej w warunkach przełomowych dla tego kraju. Dobra redakcja - przypisy i uzupełnienia wspomagają czytelnika i tworzą dobry kontekst. Świetny tekst autorstwa żony Terzaniego na początku i historia, zamykająca książkę, czyli opis wycieczki Terzaniego do Angkor Watu. Polecam wszystkim, którzy chcą zbliżyć się do "ducha" Kambodży i dowiedzieć się czegoś o Terzanim jako podróżniku i dziennikarzu.

Kambodża- kraj odległy, o którym wiemy może tyle, że tam jest biednie i ciepło. Tylko dlaczego biednie?
Duchy to cudowna opowieść tragicznej, pełnej krwi i bratobójczych wojen historii tego zranionego kraju opowiedziana przez osobę, która w Kambodży zostawiła swoje serce.
Jest to zbiór przejmujących reportaży, fragmentów wywiadów i artykułów, za pomocą których Tiziano relacjonował światu sprawę Kambodży. Choć sceptycznie podeszłam do takiej formy, to w tym wykonaniu była ona świetna - wszystko było jasne, nie było żadnych niedomówień. Z tekstów Tizianego emanowały wręcz emocje. Nie był on kolejnym beznamiętnym dziennikarzem przeliczającym straty na dolary. Widać, że sprawy opisywane są dla niego osobiście istotne, osobiście trudne i osobiście poruszające.
Książka ta jednak nie tylko opowiada historię jakiegoś dalekie, z pozoru obojętnego nam kraju, nie. Zadaje ona również ważne pytania o moralność, etykę, o to co ludzkie. Poddaje wątpliwości moralność świata, poddaje wątpliwości moralność cichego obserwowania. Mówi głośno i wyraźnie o triumfie interesu nad sprawiedliwością. Co znaczy ludzkie życie w obliczu pieniądza? Jak pokazuje historia Kambodży, dosłownie nic.

1955

Przerażające, prawdziwe, elektryzujące.
To za co najbardziej szanuje dorobek Tiziano Terzani to jego omylność. Opisywał otaczającą go rzeczywistość i jak każdy człowiek oceniał to co widzi. Ale nie wypaczał wizji otaczającego świata. Co więcej potrafił przyznać się do tego, że nie był nieomylny. "Duchy" to dwadzieścia lat historii Kambodży widzianej oczami Tiziano Terzania, prawdziwie, bez upiększeń i poprawności politycznej, napisane tak, że nawet czytelnik o niezbyt bogatej wyobraźni poczuje jakby był uczestnikiem opisywanych wydarzeń.
To książka której nie da się tak po prostu zapomnieć...

Przerażające, prawdziwe, elektryzujące.

Bardzo ciężko czyta się o czymś tak strasznym - o bratobójczych masakrach, ludobójstwie usankcjonowanym interesami bogatszych, bezrefleksyjnie rozdających karty w odległych od siebie miejscach. W tym roku byłam na krótko w Kambodży. Zderzenie atrakcyjnych hoteli, pełnych turystów i uśmiechniętych sprzedawców ulic i bazarów z biedą widoczną już parę metrów od miasteczka, czy choćby w miejskim szpitalu (i przed nim), miejsca upamiętniające miliony zmasakrowanych ofiar, nierozbrojone miny, a wszystko to wśród niesamowitej przyrody i wspaniałych ruin Angkoru - to wszystko zmusza do przyznania, że jako ludzkość przekraczamy już ostateczne granice. To, co się dzieje na świecie - klęska ekologiczna, wymierające gatunki zwierząt i roślin, miliony ludzi głodujących i dziesiątkowanych przez choroby - a jednocześnie niewyobrażalne sumy dolarów wydawane na wojny i przepychanki do władzy nad "cywilizowanym" światem.. Czy jest jeszcze dla nas ratunek?? Coraz mniej nadziei..

Trudno jest napisać opinię na temat tak przerażających wydarzeń. Pisząc cokolwiek oceniała bym historię, a nie samego Tiziano. Pod jego adresem chylę czoła co do wzruszającego i poetyckiego opisu Angkor Watt.

"Duchy..." to krótkie teksty Autora przybliżające Czytelnikowi burzliwe wydarzenia z Kambodży w latach przejęcia władzy przez Czerwonych Khmerów i później (1972-1994). Świetne.

Mimo wszystko rozczarowanie

Mimo wszystko rozczarowanie

Nawet nie wiem jak należałoby zacząć przy opisie tej książki, nie mówiąc już o emocjach jakie mną targały w trakcie lektury i po jej skończeniu.
Przyznaje się. Nazywam się Olka i nic nie wiedziałam o Kambodży.
Wiem, smutne to.... ale jakoś wcześniej nigdy nie było mi po drodze z Azją. Aż do momentu gdy odkryłam Terzaniego.
Jego niewątpliwy talent w prowadzeniu czytelnika po Azji urzekł mnie od razu, natomiast w "Duchach" czułam się jakby mnie prowadził za rękę.
Dla kogoś z zerową wiedzą, przedstawić tak Kambodżę to właściwie Mission Impossible a jednak!
Reportaż jest specyficzną tematyką, każdy potencjalny temat można "zmęczyć" albo jak w przypadku Naszego Jagielskiego czy Terzaniego można obudzić głód wiedzy. I tego sobie i Wam życzę!

Przyznaje się. Nazywam się Olka i nic nie wiedziałam o Kambodży.
Jego niewątpliwy talent w prowadzeniu czytelnika po...