Testament Judasza

Wydawnictwo: Bellona
joly_fh

Zgodnie z przekazami biblijnymi i świadectwami, które nie weszły do kanonu Nowego Testamentu, Judasz dostał za zdradę Jezusa trzydzieści srebrników pochodzących ze skarbca Świątyni Jerozolimskiej. Okazuje się, że siedem z nich przetrwało do obecnych czasów i stanowią talizmany bogactwa i dobrobytu. Monety, które do tej pory znajdowały się w posiadaniu siedmiu bogatych rodów, zostały ukryte, ponieważ niebezpieczna organizacja Fusang postanowiła zdobyć je dla siebie.

Piękna Solstice Bloomberg wraz ze swoim bratem Sondre - ze znanych jedynie sobie powodów - próbują temu zapobiec. Okazuje się, że w prawdziwym Testamencie Judasza zakodowano informacje o miejscach ukrycia srebrników.

Wartka akcja przenosi się z jednej metropolii do drugiej, niebezpieczeństwo czyha na bohaterów z każdej strony, a ofiar śmiertelnych też nie brakuje.

Wydarzenia osadzone w teraźniejszości przeplatają się z fragmentami testamentu napisanego przez Judasza Iskariotę, w którym trzynasty apostoł tłumaczy swoją wersję wydarzeń sprzed wieków.

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: www.ksiegarnia.bellona.pl

Liza | 2013-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Miałach ochotę na powieść sensacyjną, lekko w stylu D. Browna. Chwytliwy tytuł i opis z okładki były wystarczająco zachęcające, a teraz wrażenia:
Akcja jest faktycznie wartka, pędzi do przodu, nie ma niepotrzebnych zastojów- czyli ten aspekt powieści sensacyjnej został spełniony. Bohaterowie znajdą się w lawinie niebezpieczeństw, biorąc udział w loterii śmierci. Jednak książka raczej nie zapadnie mi w pamięci poprzez banalne zakończenie, które jakoś specjalnie mnie nie zaskoczyło.
Bohaterowie „są”- w zasadzie tyle można o nich powiedzieć. Do szpiku zły Lebrun najemnik organizacji Fasung, tajemnicza piękna Solstice oraz Andreas, przewodnik, którego ciągłe podróże maskują pustkę w jego życiu. W moim mniemaniu w jego kreacji pisarz poszedł na łatwiznę, wrzuciwszy go w „nie jego grę”, w której jednak trwa kuszony wdziękami Solstice.
Ciekawym elementem są zamieszczone fragmenty testamentu Judasza, które przedstawiają jego wersje tamtych wydarzeń (odmienną od tej zawartej w oficjalnych...

To moja 1sza styczność z tym autorem - ale obawiam się, że ostatnia. Chwytliwy tytuł i nienajgorszy opis - to chyba najmocniejsze strony tej pozycji - szkoda, że to nie wystarczy. Sama powieść jest napisana prostym i przyjemnym językiem (nawet fragmenty "testamentu Judasza") więc i czyta się bardzo szybko. "Zakodowane informacje" o srebrnikach są strasznie płytkie, akcja skacze z miejsca na miejsce, sama fabuła jest średnio ciekawa. Męczące są też opisy "pożąadania" przez głównego bohatera swej wspóltowarzyszki - gdyby to było uzupełnienie książki to pewnie byłoby w porządku, jednak mam wrażenie, iż było to dla autora rownoważne głównemu wątkowi. Mam uczucie sporego niedosytu - sam temat jest naprawdę ciekawy i ze sporym potencjałem, niestety w moich oczach potencjał ten został zmarnowany.

Książkowe_Wyliczanki | 2014-02-27
Przeczytana: 22 lutego 2014

Czasami czuję satysfakcję, że znalazłam książkę, którą będę mogła skrytykować. W jakiś sposób pokazuje mi to, że nie pochłaniam wszystkiego, bez względu na jakość. Tym razem trafiło na "Testament Judasza".

Judasz, pomimo że jest postacią kontrowersyjną, a może właśnie dlatego, wielokrotnie pojawia się w różnorakiej beletrystyce. Wykorzystuje się go żeby wzbudzić w czytelniku więcej emocji, zainteresować go tematem i wprowadzić trochę tajemniczości. W przypadku "Testamentu..." autorzy próbowali wzorować się na historiach stworzonych przez Dana Browna, ale zupełnie im to nie wyszło.

Pewnego dnia do przewodnika turystycznego, Andreasa, dzwoni jego przełożony z propozycją natychmiastowego wyjazdu z klientką do Jerozolimy. Okazuje się, że kobieta jest niewidoma, a sprawy, które chce załatwić w Ziemi Świętej są bardzo tajemnicze. Przez pierwszą część książki razem z Andreasem czytelnik stara się dowiedzieć o co tak naprawdę chodzi Solistice, niewidomej klientce. Po co jest jej...

Niedam | 2013-10-10
Przeczytana: 10 października 2013

Czytając tą książkę, tak naprawdę chciałem ją już skończyć - jest ona po prostu nudnawa. Najciekawszym elementem tej pozycji jest życiorys Judasza wykreowany przez autora i odbiega on od wizji zawartej w Nowym Testamencie.

Autor posługuje się schematem: testament, przeniesienie się do współczesności - każda część testamentu Judasza jest zwieńczona podróżą bohatera do innej stolicy + morderstwo. W drodze pomiędzy miastami główna postać czytając prasę, natrafia na cenne informacje. Do teraz zastanawiam się jakie jest prawdopodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji.

Wątki poboczne mało ciekawe, zawierają informacje pokrywające się z rzeczywistością, a głównie dotyczą świata finansjery i bogatych rodów.
Romans jakiś tam jest ale hmmmm słaby. Generalnie nie polecam tej pozycji.

Agnieszka | 2016-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

mnie osobiście się nawet podobała czytałam gorsze
książka opisuje historie młodej pary która szuka srebrników Judasza
jak wiemy judasz sprzedał Jezusa za 30 srebrników
ludzie wierzą że owe srebrniki dają władzę, potęgę i za wszelką cenę chcą je odnaleźć

Magda | 2015-11-15

Powieść napisana trochę na siłę. Pogmatwane wątki. Osobiście średnia.

Joa Nna | 2014-10-28
Przeczytana: 28 października 2014

Moim zdaniem książka wysoce niedopracowana, chaotyczna, zbyt wiele wątków, które nie zostały rozwinięte. Średnia, bardzo średnia

Histeria | 2018-04-08
Kamila | 2018-03-24