Sny

Dreams
2011-01-01
2011-01-01
kryminał

Czy losem człowieka rządzi fatum, czy jest on sam kreatorem swojej rzeczywistości? Kolejna walka jednostki z potęgą wszechświata.

Nużąca podróż pociągiem przywołuje na myśl tylko jedno słowo: sen! Ale czemu nie pójść na bogato i nie skusić się na klika? Kryminał szybko się czyta, szybko rozwija się fabuła, brak zbędnych opisów i rozwlekłych monologów wewnętrznych. Szybko, jak sen, który nie pozostaje na długo w pamięci.Jak dobrze mówią interocepcyjne paradygmaty, po przebudzeniu nasze samopoczucie jest warunkowane przez marzenia senne. A ja nadal śnię o dobrym polskim kryminale... może być nawet z wątkiem paranormalnym, niech stracę.

Niestety mimo szczerej chęci przeczytania całej książki (ok. 140 stron) nie dotrwałam do końca. Utknęłam na 80 stronie, a od około 30 miałam ochotę to po prostu odłożyć. W książce roi się od opisów poszczególnych mieszkańców, których nie powstydziłby się trójkowy gimnazjalista. Brakuje też napięcia, ksiądz ma prorocze sny, wiemy kto dokładnie i gdzie zostanie zabity.... bardzo irytowała mnie bierność ów księdza oraz brak kunsztu pisarskiego - proste zdania, proste słowa, prosta fabuła... dzięki Bogu, że nie kupiłam tej pozycji, a jedynie wypożyczyłam z biblioteki, obeszło się jedynie na stracie czasu.

Coś cudownego,mroczna ponura książka.
Takiej o dawna oczekiwałem.
Obdarzony mocą proroczych snów ksiądz,śni o tym co się wydarzy złego.
I to wszystko się sprawdza.
Dla mnie coś cudownego.
Pochlebne zdanie wyrażam.

Coś cudownego,mroczna ponura książka.
Takiej o dawna oczekiwałem.
Obdarzony mocą proroczych snów ksiądz,śni o tym co się wydarzy złego.
I to wszystko się sprawdza.
Dla mnie coś cudownego.
Pochlebne zdanie wyrażam.

Długo czatowałam na tę książkę, baaardzo długo. Dojrzałam ją przypadkiem w Bibliotece w momencie, kiedy tak naprawdę całkowicie o niej zapomniałam. Jakież było moje uradowanie :) "Sny" Koryla to fajna historia, wciągająca opowieść w typowo polskim klimacie. Odpowiednia pozycja do przerobienia w jeden wieczór i... to chyba wszystko. Nie zrobiła na mnie wyjątkowego wrażenia wiec nie będę się o niej wielce wypowiadać. Po prostu ok. Prosta książka, prosty język, ciekawa historia.

Moja ocena: 6/10

Pierwsza książka Koryla za która się wziąłem. Raczej nie ma sensu nakreślać fabuły bo można przez przypadek zdradzić cały wątek w jednym zdaniu. Książkę pochłonąłem w około 90 minut. Oceniam to jako dobry materiał w sam raz na zimowy wieczór. Prosty wątek fabularny, główni bohaterowie nie są nam przedstawiani w jakiś dogłębny sposób. Nie zgadzam się z opiniami, że książka jest "marna". Moim zdaniem na tym polega magnetyzm powieści Janusza Koryla (jestem już po przeczytaniu jego kolejnych książek) - bardzo dobre pomysły, ciekawe wątki, a że wszystko się równie szybko kończy co zaczyna to już inna sprawa.

Przyznam, że na początku byłem nieco zaskoczony, ze strony na stronę poszukiwałem w głowie rozwiązań "Kto się za tym kryje?". Dopiero później doszło do mnie, że nie ma co się dopatrywać żadnych racjonalnych wyjaśnień. Autor miał pomysł na książkę łącząc wątek sensacyjny trochę z paranormalnym - i moim zdaniem wyszło mu to dobrze.

Sceptyków po przeczytaniu tej książki (o ile od niej zaczęli) zachęcam do pozostałych powieści tego Autora.

Czy sny mogą się spełniać w rzeczywistości? Tak, pod warunkiem że są to mroczne sny miejscowego proboszcza...

Tym razem akcja powieści toczy się w Dynowie na Podkarpaciu niedaleko Rzeszowa. Jest to moje drugie spotkanie z twórczością autora. Policjanci z tutejszego komisariatu muszą zmierzyć się z przypadkami kilku śmierci, które dotykają osoby w różnym wieku. Co dziwniejsze miejscowy proboszcz ma sny, które zapisuje w zeszycie. Sny mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Proboszcz ma zdolności przewidywania pewnych zdarzeń. Widzi między innymi napaść na młodą kobietę, wisielca w lesie, śmierć starszego małżeństwa. Proboszcz zapada w śpiączkę po próbie samobójczej, ale jego sny nadal się sprawdzają.

Powieść jest napisana bardzo zwięźle. Pozbawiona jest rozległych opisów. Nie ma rozbudowanych postaci, autor skupia się na wszystkim, nie podając czytelnikowi głównego wątku. Policjanci jak i bohaterowie drugiego planu są tak samo ważni. Powieść zasługuje na uwagę, bo przykuwa niesamowitym klimatem jak z horroru. Nie jest to tradycyjny kryminał.

Drugie spotkanie z twórczościa Janusza Koryla udane! :)
Swietna fabuła, zwarta akcja i zakończenie pozostawiające czytelnika w niedopowiedzeniu, zamyśleniu. Polecam gorąco, przy prozie rzeszowskiego pisarza nie można przejść obojętnie!

Drugie spotkanie z twórczościa Janusza Koryla udane! :)

Uwielbiam takie książki!
Krótkie, treściwe rozdziały, wartka, szybka akcja, mocno wciągająca. Książka na jeden wieczór ;-)
Polecam!

Uwielbiam takie książki!