Moja droga B.

Wydawnictwo: W.A.B.
felietony, Krystyna Janda
joly_fh

Zbiór felietonów Krystyny Jandy, czytanych przez nią wcześniej w I Programie Polskiego Radia. Aktorka opowiada o swym własnym życiu z tym samym darem obserwacji, refleksji i autoironii, jaki zachwycił czytelników jej poprzedniego bestsellera "Gwiazdy mają czerwone pazury". Janda nie dzieli spraw na „wielkie” i „małe”: fascynuje ją i widok za oknem, i poezja Haliny Poświatowskiej. Najbardziej...

Janda nie dzieli spraw na „wielkie” i „małe”: fascynuje ją i widok za oknem, i poezja Haliny Poświatowskiej. Najbardziej jednak sobie ceni spotkania z ludźmi – sławnymi, jak pewien reżyser, albo bezimiennymi, jak owdowiały portier czy mijany w drodze rowerzysta.

Felietony Krystyny Jandy mają siłę przekonywania nie mniejszą niż jej wielkie kreacje aktorskie. A przy tym felietonom tym nie brak dystansu i humoru. Autorka uświadamia nam, jak niezwykłe mogą być zwykłe zdarzenia, jeśli tylko starczy nam na dostrzeżenie tego wrażliwości i wyobraźni. Jako ilustracje posłużyło kilkadziesiąt zdjęć z archiwum autorki.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

orchideaidea | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Felietony Pani Krystyny nie są jakąś wybitną literaturą na tle innych dzieł pisanych, jednak mnie porywają bez reszty. W stylu pisania Krystyny Jandy jest coś takiego, co proste historie, zaczerpnięte z codziennego życia, pokazuje w jakimś innym magnetyzującym mnie świetle.

Jest to niewątpliwie osoba, która wiele w życiu przeszła, bywała w różnych miejscach na świecie i przede wszystkim ciężko i z pełnym zaangażowaniem pracowała na swoje nazwisko. Z tych właśnie powodów mogłaby w swoich publikacjach rozpisywać się o blaskach kariery, o życiu, podczas którego zbiera się laury i wysłuchuje licznych komplementów odnośnie odegranych ról.
Ona natomiast skupia się na rzeczach, o których nie przeczytamy w żadnym tabloidzie i nie zobaczymy podążając wzrokiem za światłem reflektorów.

Dla niektórych może być denerwujące pisanie o życiu prywatnym, tyle, że właśnie mnie w tym przypadku ono nie razi. Pani Krystyna nie "psuje" swoich tekstów, ogłupiając czytelników opowiadaniem o samych...

Po raz kolejny Janda udowodniła, że jest genialną osobą. Fenomenalna aktorka, sprawdza się również w roli piosenkarki, a teraz okazuje się jeszcze, że jest świetną pisarką. Znakomita umiejętność obserwacji świata i zarazem dzielenie się swoimi spostrzeżeniami w książce sprawia, że zaczynamy zwracać uwagę na rzeczy, których nigdy byśmy nie dostrzegli.
Książka napisana prostym, zrozumiałym językiem. Pełna wdzięku, lekkości pióra i dobrego dowcipu. Czytając książkę czuję, że jestem gdzieś bardzo blisko autorki, a jej historie o pracy na scenie, byciu mamą, posiadaczką psa i osobą niepotrafiącą porozumieć się ze światem, który ją otacza są moimi historiami. Książka pozwalająca inaczej spojrzeć na to co dzieje się wokół. Mobilizująca do zatrzymania się na chwilę, obserwowania świata i ucząca cieszenia się drobnostkami.
Polecam :)

Degamisz | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Bezsprzecznie uwielbiam osobę Krystyny Jandy - zarówno jako aktorkę, reżyserkę ale też jako pisarkę i felietonistkę. Z sposobu w jaki pisze wyłania się obraz dowcipnej, inteligentnej, wrażliwej osoby, przede wszystkim jednak zdystansowanej do świata a zwłaszcza do siebie i swojej kariery. Że nie wspomnę o fenomenalnym poczuciu humoru, a także bystrości i lekkości słowa. Zdecydowanie polecam. Może nie jest to literatura najwyższych lotów ale świetnie się to czyta.

Edi_Edi | 2013-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2013

myślałam, że tak "małą" książeczkę zawierającą kilkanaście felietonów Jandy przeczytam w dwa dni. Miała to być lekka odskocznia od czekającego na mnie Murakamiego. Myliłam się. "Moja droga B." wciągnęła mnie, pochłonęła na wiele dni. Z rozkoszą smakowałam poszczególne felietony. Z przyjemnością dawałam sobie czas, żeby je przemyśleć, poczuć, żeby mentalnie podyskutować z Jandą. Zaskoczyło mnie to, jak wyważoną kobietą, mimo całej swojej egzaltacji, jest p. Krystyna. Każdy felieton lekko napisany, pokazujący codzienność, a jednak głęboki i poruszający wcale niełatwe tematy. Ogromna przyjemnością były te dwa tygodnie z Jandą.

Uwielbiam styl pisania Krystyny Jandy. Scena wizyty w salonie piękności rozśmieszyła mnie do łez! :)

7izka7 | 2012-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Rewelacja! Poznajemy Krystynę Jandę nie jako wybitną aktorkę (którą niewątpliwie jest), ale jako człowieka, matkę, przyjaciółkę, żonę. Czyta się ją z ogromną przyjemnością. Książka napisana w świetnym stylu, z dużą dawką humoru, dystansu do siebie, pełna ciepła i szczerości.

Moja droga K.!
...pozwolę sobie rozpocząć, bo jakże bliska wydaje się Pani Krystyna przy każdym spotkaniu.
Moja droga K.!
...powtórzę, bo jakże droga jest mi Pani Krystyna i jej słowa!
Bliska, ciepła, zabawna, prawdziwa.

Jak zawsze, mnóstwo humoru, przemyśleń, książek i obserwowania ludzi, czego sama jestem fanką.

Krystynę Jandę kocham i szanuję bardzo, czytanie jej książek/dziennika to najczystsza przyjemność... Właściwie tych słów się nie czyta - po nich się najzwyczajniej płynie, bardzo przyjemnie.
Na tyle przyjemnie, że zapominam, że w zasadzie to pływać nie umiem. Tutaj jednak radzę sobie świetnie.

beciaczek | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Jestem zachwycona.Lekkie pióro pani Jandy powoduje,że jej felietony czyta się niesamowicie.Strasznie podobał mi się felieton dotyczący cesarzowej Japonii,jej opowieści o wizytach u fryzjera,rozmyślania na temat kremówki papieskiej,zapachu "Być może", obserwacji zza okna,rozprawy o kocie.Niby opis banalnych,codziennych spraw a wciąga,zaciekawia i bawi.
Polecam i żałuję,że tak późno się natknęłam.

Magdalena Wójcicka | 2010-03-31
Na półkach: Domowe zbiory, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2010

"Moja Droga B." to zbiór listów-felietonów Krystyny Jandy do jej przyjaciółki - B. Każdy felieton to zupełnie inna historia, czasem zabawna a czasem smutna. Jak w życiu. Pani Krystyna zaczyna pisać, po czym przypomina jakąś sytuację sprzed lat bądź sprzed chwili, która wydaje jej się ważna i opowiada. A co jak co, ale opowiadać umie rewelacyjnie!

Przyznam, że nie spodziewałam się, że tak bardzo rozbawi mnie ta książka. Myślałam, że będzie w poważnym tonie w stylu: przemyślenia życiowe na granicy filozofowania itd. Otóż nie. Pani Krystyna mówi o sprawach elementarnych, o życiu, problemach, macierzyństwie, książkach, zawodzie aktora itd. Ale robi to z pazurem, z przymrużeniem oka (kiedy można oczywiście), bez zbędnych wynurzeń.

Jeśli chodzi o te historie zabawne to najbardziej ubawiła mnie historia spotkania w restauracji wegetariańskiej (gdzie nie serwowano alkoholu) kiedy to Pani Krystyna zastanawiała się jak polewać z torebki zakupione w sklepie wino.
Dzięki "Moja Droga B."...

| 2010-03-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)

Uwielbiam Jandę bezwarunkowo: zawsze, wszędzie, za wszystko. Każdą książkę łykam, każda mnie bawi, rozczula, stawia do pionu.