Pchli pałac

Bit Palas
literatura turecka
literatura piękna
joly_fh

Pałac Cukiereczek to nazwa stambulskiej kamienicy, którą w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Paweł Pawłowicz Antipow, rosyjski arystokrata-emigrant kazał wybudować dla swej umierającej żony. Posesję wzniesiono na ruinach dwóch cmentarzy: muzułmańskiego i ormiańskiego, na których swego czasu znaleziono groby pewnego Mędrca. Nigdy jednak nie udało się ustalić, która z mogił jest prawdziwa…
Trzydzieści lat po śmierci właścicieli kamienica podupadła i została opanowana przez pchły, którym walkę wypowiedzieli obecni – bardzo nietuzinkowi… – lokatorzy. Wplątani w skomplikowane rodzinne i sąsiedzkie układy, kłócą się i godzą, śmieszą, wzruszają i szokują. „Pchli pałac” to opowieść o nich i ich barwnych biografiach. To także opowieść o Stambule gdyż Pałac Cukiereczek jest jego symboliczną miniaturą.
„Pchli pałac” to czwarta powieść Elif Şafak, po Orhanie Pamuku najbardziej znanej na świecie pisarki tureckiej. Pełna humoru, zręcznie wykorzystująca technikę narracyjną z „Baśni tysiąca i jednej nocy” urzekła czytelników i w błyskawicznym tempie trafiła na listy bestsellerów.

Wydanie III

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

alokazja | 2018-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2018

Czytanie szło mi jak po grudzie. Właściwie nie wiem, co powiedzieć o tej książce. Oderwane od siebie historyjki kilku osób, a każda z nich jak wyznania pensjonariusza domu wariatów. Rozumiem - inna kultura, ale to nie tłumaczy według mnie tak pokręconych opowieści. Nie wiem, co autorka chciała przekazać w tej powieści. I to mnie martwi, bo na półce mam jeszcze 4 jej książki.

cynaderki | 2018-04-22

Powieścidło - męczydło.

FannyBrawne | 2018-04-20

Po ,,Bękarcie ze Stambułu” Elif Safak byłam oczarowana i urzeczona. Szybko zatęskniłam za stylem tureckiej autorki i postanowiłam sięgnąć po jej inną powieść ,,Pchli Pałac”.

Pałac Cukiereczek został wybudowany przez rosyjskiego arystokratę, emigranta po Rewolucji Październikowej, dla jego żony. Obecnie jest zamieszkiwany przez gromadę ekscentryków – wśród mieszkańców znajdziemy bliźniaków fryzjerów, kobietę uzależnioną od południowoamerykańskiej telenoweli, starszego pana opowiadającego wnukom przerażające historie z czasów osmańskich, utrzymankę żonatego mężczyznę, typową trzyosobową rodzinę której głową jest kobieta czy tajemniczą starszą damę, i narratora tej powieści – profesora uniwersytetu, który właśnie zakończył skomplikowane małżeństwo i chce się uwolnić od równie skomplikowanej relacji z koleżanką ze studiów. Wszyscy oni próbują się uporać z własnymi uczuciami i… przykrym zapachem, który dręczy mieszkańców kamienicy.

Elif Safak pod pewnymi względami przypomina mi...

paprotkowa | 2017-12-30
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Nie pamiętam już kiedy dałam książce tak małą liczbę gwiazdek. Skusiłam się na ładną okładkę (kiedy z tego wyrosnę!?) i na interesujący skrót fabuły. I okazało się, że streszczenie na tylnej okładce jest ciekawsze niż cała książka razem wzięta. Określenie "słaba" jest najbardziej adekwatne. Wstyd się przyznać, ale były takie momenty, kiedy kartkowałam tę lekturę i czytałam co trzecią, czy czwartą stronę, bo fragmenty były tak nudne, że nie widziałam sensu, żeby się w nie zagłębiać. Elif Shafak to uznana autorka, i mimo, że książka ta uchodzi za jedną z gorszych w jej dorobku, to jednak uważam, że jakiś poziom mimo wszystko powinna trzymać. A "Pchli Pałac" był nudny. Niemożebnie. Jest to historia o mieszkańcach kamienicy nazywanej Pałacem Cukiereczkiem. Każdy rozdział opowiada o innym lokatorze. Łączy ich to, że wspólnie walczą z górą zalewających ich śmieci i smrodem nie do wytrzymania. Koniec powieści i rozwiązanie zagadki jest ciekawe, ale samo brnięcie przez przedstawiane...

kryptonite | 2017-05-08
Przeczytana: 07 maja 2017

Elif Shafak udowadnia, że rzeczywiście zasługuje na porównanie do Szeherezady.
'Pchli pałac' pozwolił mi wrócić do klimatu książek jednej z moich ulubionych pisarek. I dzięki niemu odkryłam, jak bardzo brakowało mi snucia opowieści, orientalnego klimatu oraz wyrazistych postaci, do czego przyzwyczaiła mnie Elif już wcześniej. Pałac Cukiereczek to wręcz bardzo dobrze skonstruowany szkielet, gdzie wszyscy bohaterowie pasują jak ulał. Nie ma żadnej zbędnej historii ani niepotrzebnego lokatora - no, na początku trochę ciężko mi szła lektura, ale kiedy już poznałam losy mieszkańców Pałacu, tym coraz bardziej wciągałam się w fabułę. I nie mogłam się oderwać. Niby proste, codzienne sytuacje, ale w Stambule wszystko nabiera magicznej otoczki - i to sprawiało, że chętnie czytałam książkę.
Nie będzie to moja ulubiona powieść Elif Shafak, ale 'Pchli pałac' sprawił, że jeszcze bardziej lubię autorkę - sama chciałabym snuć takie opowieści, jak ona.

deana | 2017-04-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Gdzieś w Stambule stoi nietypowa kamienica. Wybudował ją przed laty rosyjski arystokrata dla swojej żony. Teraz jednak zamieszkuje ją grupa ludzi: nieszablonowi, trochę zwariowani, uwikłani w drobne przewiny, zakompleksieni, szukający celu i tacy, którzy już dawno stracili nadzieję na coś innego, przegrani oraz ci, którzy jeszcze nie rozumieją swojej sytuacji. Dziesięć mieszkań a w nich odrębne rodziny bardziej się tolerujące z konieczności niż współżyjące na dzielonej powierzchni. Przyjdzie im się jednak zmierzyć z bardzo realnym i prozaicznym problemem - hałdami walających się śmieci.

Elif Safak to moje tegoroczne odkrycie. Jej opowieść o Pałacu Cukiereczek jest słodko-gorzka. Przez pryzmat mieszkańców kamienicy obserwujemy Stambuł w miniaturze. Świat kontrastów, który zderza się ze sobą. Każdy z bohaterów opowiada swoją historię i pozwala nam dzięki temu dostrzec większą, uniwersalną prawdę. Czasem bawi nas komizm sytuacji by za chwilę zmusić do zwolnienia oraz zastanowienia....

pijana_z_niemocy | 2016-05-17
Przeczytana: 17 maja 2016

Dziwaczna, inna, a przez to ciekawa opowieść o ludziach, o owadach i o śmieciach - z pozoru. Kryjąca wiele znaczeń i kulturowych odniesień oraz ciekawostek. Bardzo ciekawie skonstruowana. Pierwsza i na pewno nie ostatnia książka pani Şafak, jaką przeczytam. Polecam.

Maras | 2016-02-03
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

"Pchli pałac" był pierwszym moim zetknięciem się z twórczością Elif Safak. Bohaterami tej książki są mieszkańcy Pałacu Cukiereczek ,którzy mierzą się z problemem zalęgających w ich domu śmieci, pasożytami i swądem. Są to niezwykle pokręcone postacie. Mamy bowiem do czynienia z różniącymi się jak dwie krople wody braćmi bliźniakami trudniącymi się fryzjerstwem, pedantką na punkcie czystości, staruszką zbierająca różnego rodzaju przedmioty czy osobą która za wszelką cenę chce wyrwać się z pałacu. Ich losy wzajemnie się przeplatają i obfitując w groteskowe wydarzenia a przy tym i soczyście napisane dialogi. Polecam.

Madi | 2015-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Przeczytanie książki zajęło mi miesiąc czasu,tzn. przeczytałam ją do połowy,po czym odłożyłam na jakieś 3 tygodnie i znów do niej powróciłam.
Powód?
Cała historia mieszkańców Pałacu Cukiereczek była ciekawa,ale w sposób jaki została opowiedziana przez autorkę bardzo nurzący,co sprawiło,że w połowie nie dałam rady i musiałam od niej odpocząć.
Ponieważ książkę dostałam w prezencie,po 3 tygodniach sprężyłam się i doczytałam ją do końca(ale ciekawa też byłam zakończenia).
Dla mnie jest to przeciętna powieść.

mieszka | 2015-12-01
Przeczytana: 27 października 2015

Uwielbiam Elif Safak. Jednak nikomu jej nie proponuje, ponieważ kilka prób okazało sie niewypałem.
"Pchli pałac" jet jedną z lżejszych, "luźniejszych" powieści Safak. Inne są dla hardcorowców. Ja od tej powieści zaczęłam swoje uwielbienie. Lubię jej wielowątkowość, sposób prowadzenie historii, klimat. Ponadto nie bez znaczenia jest fakt, że jakoś do mnie przemawiają autorzy tureccy, a może to klimat Stambułu...