rozwiń zwiń

Co będziemy czytać tej wiosny?

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.04.2013

Nowy sezon uznajemy za otwarty. Na gałęziach kiełkują liście, na księgarskich półkach - nowości. Po jakie tytuły warto sięgnąć wiosną? Przygotowaliśmy dla Was kilkanaście podpowiedzi.

Co będziemy czytać tej wiosny?

Wiosna przyszła z opóźnieniem, ale warto było czekać. Jeśli nie chcemy szukać dowodów w czymś tak banalnym jak warunki meteorologiczne, to możemy sprawdzić to w księgarniach. Wydawcy przygotowali dla nas sporo ciekawych nowości. Usatysfakcjonowani będą miłośnicy różnych gatunków. Jakich książek warto wypatrywać w najbliższych miesiącach? Oto nasze propozycje.


  

kwiecień
Dręczony nieznaną zgryzotą młody derwisz wyrusza w drogę, której celu nie zna - wskaże mu go ukryta w mieszku niezwykła perła. Pewna stambulska dzielnica, niegdyś szczęśliwa i błogosławiona, pada ofiarą złego uroku. Dawny dobrobyt niknie, same nieszczęścia spadają na jej mieszkańców - tak zaczyna się najnowsza powieść tureckiej pisarki, Elif Şafak, Sufi (patronat LC). To kolejna po Pchlim pałacu i Czarnym mleku książka tej autorki, która sławą w Polsce dorównuje swojemu rodakowi, Orhanowi Pamukowi.

Tych, którym spodobał się Limonow, ucieszy wiadomość, że ukaże się kolejna powieść Emmanuela Carrère, Wąsy (patronat LC). Tym razem będzie to thriller psychologiczny w klimacie Topora.  

Zaczytujący się w książkach Roberto Bolaño, mogą zacierać ręce: w kwietniu w księgarniach pojawi się jego Lodowisko - rozpisana na trzy głosy opowieść o tajemniczej zbrodni popełnionej w anonimowym miasteczku na Costa Brava. Bohaterami są tym razem chilijski emigrant, któremu co prawda interesy idą jak z płatka, jednak jego życie osobiste jest pasmem porażek, a pisarskie aspiracje pozostają niespełnione; jego przyjaciel, meksykański poeta przymierający głodem, znajdujący sezonową pracę nocnego stróża na kempingu oraz kataloński karierowicz, pracownik urzędu miasta o niepohamowanych ambicjach, zakochany w pięknej, kapryśnej łyżwiarce szaloną i nieodwzajemnioną miłością, jaka doprowadzić może tylko do katastrofy.

Do pewnego końca wszystkiego dotarł też bohater najnowszej powieści czeskiego pisarza, Jaroslava Rudiša. W wydawanej przez Czeskie Klimaty książce Koniec punku w Helsinkach czterdziestoletni Ole, właściciel baru Helsinki, zrezygnował już z kobiet, z życia, chciałby mieć spokój. Powieść opowiada o dojrzewaniu w cieniu radioaktywnych oparów, szybkim seksie, pierwszej punkowej komunie i ostatnim prawdziwym barze. Historia o młodości, muzyce i tym, co w życiu najważniejsze.


  

Dobrze zapowiada się również książka węgierskiego pisarza, György Spiró, Iksowie, która po ponad trzydziestu latach od premiery na Węgrzech ma wreszcie ukazać się po polsku - wcześniejsze wydanie, z 1981 roku, zostało w Polsce wycofane, a autor został oskarżony o szarganie polskich świętości narodowych ("Iksowie" są "polską powieścią"o Wojciechu Bogusławskim, dyrektorze Teatru Narodowego).

Ci, którzy zasmakowali w esejach Wojciecha Nowickiego, mogą sprawdzić, co sądzą o jego powieści. Salki to zapis podróży do światowych metropolii, miast, wsi, opowieść o ciągnącej w daleki świat włóczędze "z domami w głowie i poczuciem bezdomności". Refleksyjna proza.

Refleksjom nad poezją z kolei będzie można poddać się nad tomikiem jedynego amerykańskiego poety proletariackiego, Philipa Levine'a Miasto marzeń. Te anarchistyczne, przepełnione buntem wiersze, wyczulone na niesprawiedliwość społeczną, rasizm i antysemityzm, przemawiają wyrazistym głosem gniewu i protestu.

Z kolei Stanisław Lem i Michael Kandel przemawiają dowcipnie i z ironią wymieniając ze sobą listy. Korespondencja (patronat LC) to drugi tom listów wybitnego polskiego fantasty i filozofa. Tym razem pisze on do swojego tłumacza na rynek anglosaski. Pełno tu ciekawych dywagacji na temat tłumaczonych utworów i niuansów interpretacji.

Tym, którym marzą się dalekie wyprawy, a zwłaszcza te po Ameryce Środkowej, polecamy reportaż Dzikie wybrzeże Johna Gimlette'a (patronat LC). To porywająca opowieść o niezwykłej wyprawie do Gujany - jednego z najpiękniejszych, najbardziej nieprzyjaznych i najmniej zbadanych zakątków współczesnego świata. Ta podróż zaprowadzi czytelnika do kryjówek zbiegłych niewolników i kolonii karnych, odległych indiańskich wiosek i utopijnej osady sekty Świątynia Ludu, gdzie w 1978 roku ponad dziewięciuset Amerykanów popełniło zbiorowe samobójstwo.


 

maj
Premierę będzie mieć kolejna książka Władimira Sorokina Zamieć (patronat LC). Doktor Płaton Iljicz Garin próbuje dotrzeć ze szczepionką do wsi ogarniętej epidemią. Brnie przez zamiecie i lodowaty świat; w białych, niemal narkotycznych przestrzeniach czyha jednak na niego rosyjski folklor - odżywają olbrzymy i karły, z zasp wyrastają kryształowe piramidy. W fantasmagorycznej powieści Władimira Sorokina futurystyczna wyobraźnia łączy się z czechowowską narracją, tworząc niezwykłą postmodernistyczną mieszankę.

Jeśli zamiast zaglądać w przyszłość wolelibyście cofnąć się do przeszłości, warto sięgnąć po książkę Dona DeLillo Mecz o wszystko, której akcja toczy się na początku lat 70. XX wieku. Gary Harkness spędza czas na wyczerpujących treningach, które są zaledwie wstępem do prawdziwie morderczych meczów. Gary'ego zaprząta jednak także pewna obsesja - jest nią niepokój o wojnę atomową.

W maju ukaże się też reportaż biograficzny Filipa Springera o parze polskich architektów-wizjonerów, Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach. To opowieść o niebanalnych osobowościach, niezwykłych ludzkich losach, odważnej architekturze, ale także - a może przede wszystkim - o naszej mentalności.


A na jakie książki Wy czekacie tej wiosny?


komentarze [14]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Michał1711 15.04.2013 23:41
Czytelnik

Pewnie bede czytać to co mam na półce min. 2 czesc pana lodowego ogrodu, serię Simona Becketta ,kilka dzieł S.Kinga.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 10.04.2013 20:53
Czytelnik

A tak naprawdę to i i romans przeczytam i horror i fantasty .Zresztą co się fajnego trafi .

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marcin Kuśmierczyk 10.04.2013 13:59
Czytelnik

witam wszystkich.oto książki,które zamierzam przeczytać wiosną, latem jesienią i zimą:harlan coben"zostań przy mnie",małgorzata gutowska-adamczyk"cukiernia pod amorem.tom2 i tom3"i"podróż do miasta świateł",lee child"czasami warto umrzeć",jeffery deaver"hak",alyson noel"w cieniu klątwy",asa larsson"w ofierze molochowi",ken follett"zima świata",carlos ruiz zafon"gra...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agnieszka Kaniuk 10.04.2013 13:05
Czytelniczka

Ja będę czytała książki,które zalegają na mojej półce, które czekają w kolejce do czytania i wątpię by wiosna była tak długa bym wszystkie zdarzyła przeczytać bo kolejka się wydłuża.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
oln 10.04.2013 13:01
Czytelnik

ja będę czytała romanse :D Przy okazji chciałam polecić szkolenia dla Rad Pedagogicznych , które są jedną z najbardziej efektywnych form szkoleniowych proponowanych przez Instytut Szkoleniowy GoWork.pl. W wyznaczonym terminie organizują szkolenia dla grupy liczącej do 35 uczestników. Szkolenie Rady Pedagogicznej odbywa się we wskazanym przez nas miejscu, zazwyczaj jest to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
czytamcałyczas 10.04.2013 12:58
Czytelnik

Czekam na nowości Grahama Mastertona , Andrzeja Pilipiuka i Jodi Picoult .

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
allison 10.04.2013 07:51
Czytelniczka

Ja czekam przede wszystkim na to, by przeczytać ostatnio kupione książki ("Drood", "Światło między oceanami", "Sekret drzewa oliwnego", "Kocha, lubi, szanuje", "Nie święci...").
A sezon czytelniczy trwa u mnie cały rok - bez podziału na wiosnę, lato, jesień, zimę:).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
gibki 10.04.2013 06:24
Czytelnik

Oczywiście "Gra o tron" ale zaczynam od "Ghostman"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
electric_cat 09.04.2013 22:56
Bibliotekarka

Zbyt wiele mi się uzbierało nieprzeczytanych, a już zakupionych książek na półce, by koncentrować się na książkowych premierach. Mam do nadrobienia Grzędowicza, Kossakowską, Pilipiuka i Cornwella - a to tylko wierzchołek góry lodowej.
Kusi mnie jednak kilka zapowiedzi z Fabryki Słów, między innymi "Wampir z MO" Pilipiuka, czy nowa Briggs - dla nich z pewnością świeżo po...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Kuba 09.04.2013 22:30
Czytelnik

Biografia Dennisa Rodmana oczywiście :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post