Metro 2035

Okładka książki Metro 2035 Dmitry Glukhovsky Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Metro 2035
Dmitry Glukhovsky Wydawnictwo: Insignis Cykl: Metro (tom 3) Seria: Uniwersum Metro 2033 fantasy, science fiction
Metro (tom 3)
Uniwersum Metro 2033
Метро 2035
Insignis
2015-11-04
2015-11-04
Paweł Podmiotko
wojna nuklearna metro moskwa rosja
Inne

Dobre zwieńczenie tryologi, tylko mocno gorzkie, pewnie jak rosyjska wódka. Autor mocno jak dla mnie rozprawia się z kondycją wspólczesnych Rosjan i diagnozuje państwo, stąd ja osobiście odczuwałem nieco zmęczenie przy słuchaniu. Najbardziej zaangażowana politycznie post-apo jakie czytałem.

Jest tak samo wybitna jak 2033, jej historia zawiera znaczony zwrot w kontekście całej serii. Kontekst polityczny został ukazany wyśmienicie.

Oj, jeśli mam być szczera to trzecią część już zwyczajnie wymęczyłam. I im dalej tym gorzej… później to walczyłam sama z sobą, żeby dotrwać do końca. Według mnie najmniej ciekawa ze wszystkich, nie ma już potworów, chyba że ludzi mielibyśmy na myśli, bo tylko zwykle międzyludzkie potyczki przez co nie ma już tego mrocznego klimatu. Dwie wcześniejsze balansowały między horrorem a baśnią, tutaj już zwyczajna paplanina.
Czasem miałam wrażenie, że czytam jedno i to samo, mało tu akcji, dialogi i wydarzenia się powielają. A też niektóre wydarzenia nic nie wnoszące do całości.
Podtrzymuję swoje zdanie, że każda z tych książek jest nie równa, momentami wieje nudą, czasem robi się ciekawie - jak moment gdy Artem wyszedł na powierzchnię.
Jednak jak dla mnie ZDECYDOWANIE przez większość książki nuda, nuda i jeszcze raz nuda… nie mój klimat może, do mnie nie trafiła ta część wybitnie.

Nie wiem, czy kiedykolwiek byłam tak zawiedziona kolejna częścią serii. Pierwszy raz czekałam aż główna postać umrze albo już sobie odpuści. Mało satysfakcjonujace zakończenie, gdzie "wielka tajemnica" zostaje poznana...ale nikt nie wierzy głównemu bohaterowi, więc wszystkie te starania są praktycznie bezcelowe.

80/100%

80/100%

Może nawet 7.5... Początek powolny.... rozwijał się jak "czarny" z pierwszej części - jak w smole.... Im dalej w metro tym ciekawiej się działo i tym bardziej chciało się zobaczyć co będzie za ostatnim zakrętem... choć miałem nadzieję podświadomie na bardziej widowiskowe zakończenie to jednak Dmitrij zostawił sobie chyba ewentualną furtkę do kolejnej części, gdyby potrzebował... na szczęście nie potrzebował, mógłby przesadzić ;)
W każdym razie koniec. Moim zdaniem ta część najlepsza. Pewnie nie tylko moim ;) pytanie czy po książki innych autorów z uniwersum warto sięgnąć

W trzeciej części Glukhovsky'emu udało osiągnąć się to, na czym poległ w drugiej odsłonie cyklu - dobrze wyważyć poziom akcji i refleksji nad opisywanym światem. Mam wrażenie że sam autor dojrzał również jako pisarz. 2035 wprowadza nas w świat gdzie ludzie zostali sprowadzeni niższych instynktów a na utrzymaniu status quo zależy małej grupie, która ma w tym swój interes. Przykro patrzeć na upadek pewnych autorytetów, a najbardziej przeraża że wszystko to ma swoją ponurą logikę. Doskonałe zakończenie cyklu.

Czy po atomowej katastrofie na ziemi jest jeszcze miejsce dla człowieka?

Artem kontynuuje poszukiwania sygnału radiowego, który już kiedyś udało mu się namierzyć. Każda wyprawa na powierzchnię jest dla niego dobrym momentem dla przemyśleń. Sam na sam ze sobą i swoją głową zadaje coraz trudniejsze pytania.

Czy są miejsca nietknięte przez bomby? Czy da się żyć w tym nowym świecie?

Wierząc uparcie w to co słyszał Artem za nic ma ostrzeżenia przybranego ojca. Każda z kolejnych wypraw trwa coraz dłużej i niesie ze sobą więcej pytań niż odpowiedzi.

Kolejne wydarzenia zdają się spadać na chłopaka niczym małe bomby. Targany szarpnięciami losu po stacjach przeżywa kolejne małe dramaty. Momentami już sam nie wie czy to wszytko ma jakiś sens. Przecież nie można żyć w takich warunkach, jakie panują na powierzchni.... prawda?

Niewygodne pytania, które zadaje Artem sprawiają, że skupia się na nim niechciana uwaga. W metrze mieszkają ludzie, którzy gotowi są bronić swoich tajemnic za wszelką cenę.

Jak wiele będzie musiał poświęcić, by dojść do prawdy?

"Metro 2035" to ostatnia część trylogii Dmitrya Glukhovsky'ego. Autor nie dość, że dostarczył nam ciekawych przygód będących częścią historii Artema i innych moskwian ocalałych z atomowej pożogi, to wykreował przemyślane uniwersum, które cały czas się rozbudowuje!

Multum książek i gier, które powstały w tej otoczce, niezmiennie mnie cieszy. Dzięki nim mogę przeżywać wciąż nowe przygody siedząc bezpiecznie w fotelu.

Mogę powiedzieć tylko jedno- dziękuję! Czuję że do tej trylogii będę wracać co jakiś czas.

Czy po atomowej katastrofie na ziemi jest jeszcze miejsce dla człowieka?

Czy są miejsca nietknięte przez bomby? Czy da się żyć w tym nowym...

Metro 2035 to oczywiście kontynuacja dwóch poprzednich tomów, których głównym bohaterem jest Artem, jeden z tysięcy ocalałych po III wojnie światowej Rosjan, których schronieniem jest sieć moskiewskiego metra. Powierzchnia ziemi nie nadaje się do zamieszkania, a w podziemiach na poszczególnych stacjach potworzyły się frakcje, które rywalizują, czy wręcz często walczą ze sobą. Oprócz tego odbywa się między społecznościami zwykły handel, celem- przetrwanie.
O ile pierwsze dwa tomy mi się bardzo podobały, tak ten trzeci zdecydowanie najmniej, wręcz powiedziałbym, że mi się nie podobał. Nudziłem się, wyczekując końca.

Myśle ze dorównała pierwszej części, jedynym minusem może być to że jeżeli chce się zrozumieć pełnie histori trzeba przeczytac wszystkie ksiązki hronologicznie a nie jak nawet sama okładka twierdzi, osobo i niezależnie. Cała seria mnie urzekła i poleciłbym każdemu kto lubi klimaty post-apo czy science-fiction

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Metro
  • Uniwersum Metro 2033