Literatura polska
Barbara

Nowa powieść autorki bestsellerowych „Kobiet z Czerwonych Bagien”. Maksym Bromski, dziś menedżer w koncernie samochodowym, w dzieciństwie wszystkie wakacje spędzał u dziadków na wsi. Właśnie tam piętnaście lat temu, dzień po własnym weselu, zaginął jego jedyny kuzyn, Andrzej. Maksym nieustannie wraca w to miejsce. I fizycznie, i we wspomnieniach. Po dwóch stronach tej samej rzeki wciąż żyją...

Nowa powieść autorki bestsellerowych „Kobiet z Czerwonych Bagien”.

Maksym nieustannie wraca w to miejsce. I fizycznie, i we wspomnieniach. Po dwóch stronach tej samej rzeki wciąż żyją najważniejsi dla niego ludzie i tylko oni już mu pozostali: babka, dziewczyna z sąsiedztwa, z którą kiedyś spędzał każdą wakacyjną chwilę, oraz największa miłość jego życia. Dramatyczne wypadki z przeszłości mają swój finał współcześnie, o czym Bromski, budząc się pewnej nocy w hotelowym pokoju obok ciała nieznanej kobiety, jeszcze nie wie. Nie pojmując zdarzeń, nie panując nad rzeczywistością, która rzuciła go w sam środek makabrycznej zbrodni, ucieka w przeszłość, kiedy to u boku najbliższych, w równie dramatycznych, dotąd niewyjaśnionych okolicznościach, skończyło się jego dzieciństwo.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gosia | 2014-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 lipca 2014

Po „Kobietach z Czerwonych Bagien” jest to moje drugie spotkani z prozą Grażyny Jeromin-Gałuszki. Proza taj autorki jest specyficzna – osadzona na prowincji, ale nie na tej słodkiej i sielankowej, lecz pełnej trudu i prostych obowiązków od rana do wieczora, a ponadto pełno tu tajemniczości, niedopowiedzeń, niedokończonych wątków z przeszłości – taki słodko-gorzki obraz wsi. Główna postać to Maksym Bromski, teraz już dorosły mężczyzna, który zostaje wplątany w wątek sensacyjny. Jako dziecko każde wakacje spędzał u babci na wsi. Był to zawsze dla niego czas szczęśliwości i beztroski, aż do pewnego lata sprzed piętnastu lat naznaczonego tragedią, które zakończyło jego dzieciństwo i odarło ze złudzeń jego dziecięcą naiwność. To samo dotyczy jego przyjaciółki zza rzeki, która nagle dorośleje i przestaje „rozmawiać z aniołami”. Sensacyjna teraźniejszość głównego bohatera przeplata się w powieści z jego wspomnieniami dzieciństwa na wsi aż do rozwiązania tajemnicy sprzed lat. Ta książka...

Ta powieść Gałuszki jest tak samo dobra jak poprzednie, a jednak odrobinę mniej trafiła mi do serca. Może dlatego, że autorka trochę mniej skupia się tutaj na kobiecych postaciach, a bardziej na bohaterze męskim - Maksymie Bromskim. Najciekawszą dla mnie postacią była rozmawiająca z aniołami Nadia i to ona dodała tej opowieści najwięcej czaru. Drugim takim elementem było pojawienie się prawdziwego czarnego charakteru - psychopaty bez serca i jakichkolwiek skrupułów. Wątek kryminalny sprawił też, że tę powieść czytało mi się z naprawdę dużym napięciem.

Uwielbiam tę autorkę, nie tylko za nadawanie swoim opowieściom wyjątkowego klimatu, ale także za emocje, które sprawiają, że aż ściska się serce. W każdej historii jest mnóstwo bólu, smutku, pożegnań. Bohaterowie nie są idealni i to bardzo dobrze - żaden ideał nie jest interesujący.

Mimo że akurat ta powieść Gałuszki nie będzie moją ulubioną - to nie mogę jej odmówić tych wszystkich wspaniałych cech, które są tak charakterystyczne...

Joanna | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

tak inaczej napisana książka, a jakże wspaniale. bardzo mi się to podobało. opis życia mieszkańców maleńkiej wioski, ich problemów i radości bardzo sielski. w tle mroczna strona: zaginięcie Andrzeja 15lat temu i morderstwo współcześnie.

wiejskifilozof | 2016-03-27

Dziś będę pisał o tej książce,którą zawsze chciałem przeczytać.I w końcu przeczytałem,bo była w bibliotece.
Książka ma bardzo piękną.Okładkę i to ona mnie skusiła,by przeczytać.
Już od samego początku,dzieje się super akcja.
Maksym zostaje obudzony w hotelu "Kamienna Róża".
Obok niego leży martwa dziewczyna.
Oj,panie Maksymie nie dobrze.
Przewożony na policję,sięga pamięcią.
Do własnej przeszłości.
Do tych cudownych lat spędzonych na wsi.
Do widoku,koni na pastwisku.
Do malowniczej rzeki.
I do tych ludzi.A było ich pełno.

Dzidźia co wierzyła w anioły,Kamila wybitny matematyk,Jadźka.Której marzenie to duża rodzina.
Pani ze sklepu,wraz z córką.Obie z dużym biustem.

No i pewien bandyta.Co ludziom porządnym,życie uprzykrzał.

Ta książka,owszem ma swoje minusy.Czasem była zbyt sielska,by być prawdziwa.Ale,ogólnie bardzo mi się podobała.
I dam dużo gwiazdek.

tatiasza | 2017-04-11

Ciekawie opowiedziana historia, barwnie wykreowani główni bohaterowie.
Sielsko i wesoło a obok dużo bólu i smutku... Jest też miłość i wątek kryminalny. Babcia Helena z zamiłowaniem do wszelkich nowinek technicznych - rewelacyjna :)
Dużo emocji i codziennego, pracowitego życia na wsi...

Monika | 2014-11-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 listopada 2014

Moje pierwsze spotkanie z Autorką okazało się bardzo udane! Oj...jak ja lubię tak odkrywać pięknie piszące Polki :)
Ciekawa historia, barwne postaci, skrywane tajemnice, piękny język składają się na bardzo dobrą powieść. Styl pisania Autorki oraz niektórzy bohaterowie momentami przypominały mi klimat książek Isabel Allende.
Z przyjemnością sięgnę po inne pozycje Pani Grażyny.

ania | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Ale mnie urzekla ta ksiazka, cudna i magiczna.
Rewelacyjny styl pani Jaromin-Galuszki przeniosl mnie w tamten swiat i juz nie chcialam go opuszczac, mimo ze bylo tam bolesnie smutno, pozniej.
Wczesniej - sielsko i wesolo. I dalo sie to oddczuc cala soba.
A niemal do ostatnie strony w glowie kolatala sie mysl: Co z Andrzejem?
Jezeli, wg licznych opinii na LC, jest to jedna z slabszych powiesci tej autorki, to z ogromna checia zapoznam sie z tymi lepszymi.

atimere | 2016-05-20
Przeczytana: 13 maja 2016

Okropny tytuł i bardzo dobra książka. Jest w niej spokój i sielanka, dobro i zło, szczypta miłości i spokój. A wszystko to wplecione w niebanalną historię, która została wręcz genialnie opowiedziana, po lekturze zostaje trochę smutku i szczypta optymizmu i nic więcej i nic mniej... życie toczy się dalej.

kasandra_85 | 2013-11-14
Przeczytana: listopad 2013

Justyna Antoniewicz | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Bardzo dobra powieść Pani Grażyny mnóstwo emocji, w pięknym stylu napisana, napięcie budowało przez cały czas, a akcja świetna.
Opowieść opowiada o Maksymie Bromskim, który pracuje jako menadżer w koncernie samochodowym.
Każde wakacje spędzał u dziadków swoich na wsi, chce rozwiązać zagadkę zbrodni własnego brata Andrzeja zaginął piętnaście lat temu.
Dramatyczne wypadki, tajemnice zaintrygowały mnie, książka wciągnęła mnie całkowicie, że zapomniałam o wszystkim o szarej rzeczywistości.
Prawdziwa historia oparta na faktach, wzruszająca i przepiękna ujęła mnie za serce ta powieść warto przeczytać!!!
Mnie się spodobała,dlatego przeczytałam jestem zachwycona!!!
Brawo Pani Grażyno!!!
Piękną powieść pani napisała z przyjemnością się czytało!!!