Gdybyś mnie kochała

Prószyński i S-ka
Literatura polska
literatura piękna
Literatura polska

Ksiazka która bawi i zarazem wzrusza do łez.
Na pewno sięgnę po nią jeszcze nie raz. Autorka serwuje nam cudowny kalejdoskop uczuć.

Około 30 – letni Maksym zostaje oskarżony o morderstwo pewnej dziennikarki. Śledztwo w tej sprawie trwa, a Maksym czekając na jej wyjaśnienie, wspomina dawne czasy, kiedy każde wakacje spędzał u babci na wsi. Pomagał jej w obejściu, spotykał się z dziećmi sąsiadów, biegał z nimi po wsi, na której zawsze działo się coś ciekawego. Powraca też myślami do pewnego letniego dnia,...

Książka bardzo specyficzna dla wymagającego czytelnika. Myślę, że wielbicielom prostej, nieskomplikowanej fabuły niekoniecznie przypadnie ona do gustu. Przesłanie powieści jest zawsze aktualne: nic nie dzieje się bez przyczyny, a każda niewyjaśniona sprawa, kiedyś w końcu się wyjaśni.

Świetna książka, nie mogłam się od niej oderwać :).

Książki Grażyny Jeromin-Gałuszki mają w sobie magię. "Gdybyś mnie kochała" pokazuje, że nic nie wydarza się bez powodu, niewyjaśnione lub niedomknięte wydarzenia z przeszłości w końcu powrócą. To lektura z morałem: jeśli nie zamkniesz przeszłości, nie zbudujesz nic nowego.

Oczarowała mnie ta książka. Jest magiczna! Sposób narracji a także przedstawienia tej małej, spokojnej (do czasu) wsi, sposób, w jaki autorka wykreowała bohaterów - urzekło mnie to wszystko. Miało to dla mnie smak dzieciństwa, choć przecież takiej prawdziwej wsi, jak Pan Bóg przykazał, z uprawnymi polami, obrabianiem gospodarstwa, to właściwie z własnego doświadczenia nie...

"Gdybyś mnie kochała" nie stanie się moją ulubioną powieścią Grażyny Jeromin-Gałuszki, ale czytałam ją jak zwykle z przyjemnością. Styl autorki wydaje mi się trochę zbyt sentymentalny, jak na mój gust, a mimo to zawsze jakoś wchodzę w ten rytm i trudno mi się oderwać od lektury dopóki nie skończę.
Akcja książek Jeromin-Gałuszki dzieje się zwykle w trochę baśniowym, trochę...

Do książek Grażyny Jeromin-Gałuszko wracam bardzo chętnie. I ta książka również taka jest. Pokazuje jak skomplikowani są ludzi, ich życie, a wszystko to w lekkiej otoczce magii dnia codziennego. Aż chciałoby się znaleźć to miejsce opisywane w jej książkach i odnaleźć ten nostalgiczny klimat.

Trochę ciężko mi się było zabrać za czytanie. Książka nie wciągnęła mnie na początku.
Przeczytałam, ale bez rewelacji.

48/2018 (E)

Dyskusje