Powrót na Staromiejską

Cykl: Staromiejska (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Weronika Peterson po kilku latach spędzonych w Szwecji wraca ze złamanym sercem do Polski. W odziedziczonym po dziadku dawnym zakładzie zegarmistrzowskim przy ulicy Staromiejskiej otwiera sklepik dla miłośniczek rękodzieła - Robótkowo. Rozgoryczona nieudanym małżeństwem, nie zamierza pozwolić żadnemu mężczyźnie zbliżyć się do siebie, aż do ukończenia ambitnego projektu - patchworkowej kołdry...

Rozgoryczona nieudanym małżeństwem, nie zamierza pozwolić żadnemu mężczyźnie zbliżyć się do siebie, aż do ukończenia ambitnego projektu - patchworkowej kołdry Dear Jane®. Sądzi, że dopiero wtedy odzyska spokój i pewność siebie.
Los jednak szykuje dla niej niespodziankę…
Przyjaźń, pasja, rozczarowanie, miłość, smutek i szczęście – te wszystkie elementy, jak w barwnym patchworku, tworzą niezwykle klimatyczną opowieść, od której nie sposób się oderwać.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/

Kasiek | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

Na tę pozycję trafiłam przypadkowo w bibliotece. Okładka wydała mi się klimatyczna, a tytuł sugerował sentymentalną książkę na długi jesienny wieczór. I taka właśnie jest historia Weroniki i Edka. Życie głównej bohaterki zatacza koło. Wraca do kraju z bagażem pełnym doświadczeń, niestety w większości tych przykrych. Na swej drodze spotyka Edka, którego życie również nie rozpieszczało. Banalna fabuła, jakich wiele, a przy tym autorka ma dar rozwlekania wątków. Każdy jest szczegółowo opowiedziany, z najdrobniejszymi szczegółami, co często wywołuje znużenie. Jednak trzeba przyznać, że autorka potrafi stworzyć klimat. Biorąc pod uwagę zainteresowania głównych bohaterów, wiele uwagi poświęca ich hobby, a tym samym wprowadza czytelnika w wiele zagadnień z tych dziedzin. Książka może nie jest porywająca i wciągająca, ale czasami dobrze jest udać się w taką sentymentalną podróż z optymistyczną i ciepłą książką.

Monika | 2014-05-04
Przeczytana: 2014 rok

Książka niezwykle klimatyczna - pełna pozytywnej energii,
czyta się z ogromną przyjemnością w towarzystwie aromatycznej kawy z dodatkiem cynamonu.
Bardzo polubiłam bohaterów i już za nimi tęsknię.
"Powrót na Staromiejską " to znakomite antidotum na codzienny stres.

Autorce gratuluję debiutu i z niecierpliwością czekam na kontynuację losów Weroniki.

Serdeczności
Monika

czytamcałyczas | 2017-10-09

Bardzo miła książka,powrót ze Szwecji.Założenie lokalu z jedzonkiem.To było,dobre posunięcie.
Owszem,parę rzeczy w życiu bohaterki.Tak,sobie wyszły.Ale,to podnosiło rangę powieści.

Tatiasza Aleksiej | 2018-04-28

Historia jakich wiele...
Edek i Weronika, obydwoje po przejściach, iskrzy między nimi...
"Robótkowo" Weroniki rewelacja - bardzo lubię tego typu rzeczy.
Gotowanie Edka - pięknie pachniało jego potrawami.
Optymistyczna, pełna dobrej energii, klimatyczna.
Dobrze się czytało :)

Madi | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Jest to książka, jedna z tych lekkich,miłych i przyjemnych.
Znajdziesz tu kolorowy ,mały ,przyjazny sklepik,a w nim sympatyczną właścicielkę Weronikę oraz dobrą,włoską restaurację z domową atmosferą i uroczymi właścicielami, Robertem i Edkiem oraz dużo...dużo innych pozytywnych postaci (nie zabraknie też oczywiście czarnych charaktarów).
Oprócz tego prawie każdy rozdział przesiąknięty jest gamą przyjemnych zapachów począwszy od pachnących olejków,mydełek i mazidełek po zapachy pizzy,włoskich dań, a kończąc na aromatycznej kawie.
Reasumując -ciepła ,klimatyczna ,pełna zapachów,kolorowych tkanin i optymistyczna powieść.

Pokrecona | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Książka bardzo mi się spodobała.Jest ciepła,mówiąca o pasjach,nadziei oraz pachnąca potrawami, że czasami można poczuć burczenie w brzuchu.
Weronika Peterson, Edward Zawiślak oraz kotka Pchełka, to główne postacie w tej powieści.
Jest to książka szczególnie dla mnie fascynująca,ponieważ Weronika pasjonuje się akurat tym, czym i ja. Rękodzieło w jej wykonaniu,to mistrzostwo. Szyje na maszynie,szydełkuje,haftuje krzyżykami, organizuje kursy techniką decoupage oraz wiele, wiele innych.
Jej historia jest podobna do innych kobiet z ranionym sercem ale świat i ludzie na Staromiejskiej sprawiają, że szybko zapomina o złym losie.
Czekam na kolejną część książki, by dowiedzieć się, jaki los czeka Werkę.
Polecam!!!

Biblioteczka Rudej | 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Najpierw urzekła mnie okładka, a później historia Weroniki i Edzia. Fajnie się czyta tak ciepłą i optymistyczną kisążkę

książek: 1913
BaSiUlA | 2014-06-03
Przeczytana: 29 maja 2014

Bardzo lekka,optymistyczna książka, przy której miło płynie czas. Można się bardzo zrelaksować i nie chce się od niej odrywać.

Wojciech Gołębiewski | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Ta i poprzednia (Wilczyńskiej) pochodzą z Biblioteki w Toronto, a recenzuję je by wykazać jak Polska troszczy się o rozwój intelektualny Polonii. Szczęśliwie w tym przypadku nie muszę się wysilać, bo wyręczyła mnie na LC "WMagdalena":
"Rzadko mi się zdarza poddać się i nie przeczytać książki do końca. W przypadku "Powrotu na Staromiejską" naprawdę miałam szczere chęci, dałam książce szansę, niestety przy 126 stronie kiedy umierałam z nudy, wykazywałam totalny brak zainteresowania dzierganiem z kordonka, szyciem amerykański kołder, tkaniem serwetek oraz szlaczkiem krzyżykowym poddałam się. Tyle ciekawych książek leży na półce, szkoda czasu na strasznie banalną książkę w której autorka za wszelką cenę chce się popisać znajomością robótek ręcznych i niestety zapomniała, że dobra książka powinna posiadać ciekawą fabułę."

W odróżnieniu od niej zdarza mnie się często nie przeczytać książki do końca, bo stary jestem, więc cenię czas;...

andzia12 | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Ciepła opowieść, idealna na leniwe wieczory. Książkę czyta się bradzo szybko, ponieważ losy głównej bohaterki Weroniki i Edka, tak wciągają czytelnika, że nie sposób oderwać się od treści.
Gorąco polecam tym, którzy szukają czegoś, co pozwoli im sie oderwać od codziennych trosk!