Nie zostawiaj mnie

2022-02-22
2012-05-24
Literatura polska

Na półkach: , , , , ,

Fryderyka to 90-letnia miłośniczka brydża,bardzo doświadczona,stanowcza starsza kobieta,która przyjmuje pod swój dach młodą dziewczynę Małgorzatę,z kilkuletnią małą córeczką Adelą,całym światem jest dla niej.
Jej życie zatruwa bez przerwy bratanek jej Aleksander,stracił on ukochaną osobę.
Akcja rozgrywa się w Warszawie w Warszawskim mieszkaniu,gdzie przeplatają się losy...

Kto by pomyślał, ile jest w stanie dostrzec 90-letnia pani. Jak bardzo jej postać wpłynie na jej bratanka oraz młodą kobietę, starającą się zapewnić byt kilkuletniej córeczce. Różne oblicza miłości (i ogólnie życia) mieszkańców jednej z warszawskich kamienic - oprószone jaką niesamowitą atmosferą. Podobało mi się.

Nie zachwyciła mnie.

Mogę tylko powiedzieć- piękna książka. Chciałabym na swojej drodze spotkać kogoś takiego jak Fryderyka Polecam!

piękna klimatyczna opowieść o tym, że nawet w sytuacji bez wyjścia jest jakieś wyjście

Ciekawa pozycja. Nie wiedziałam czego się spodziewać i obawiałam się ckliwej historii a tu nawet się wciągnęłam. Proste historie z klimatem. Choć jak dla mnie trochę zarys psychologiczny był na prędce zbudowany, w mojej ocenie chwilami ..nieszczery? nieodczuwalny?. Końcówka zbyt prędka co umniejszyło moją ocenę. Jednak jako całość - warta przeczytania.

Na półkach: , , , ,

Czasami trafia się na książkę, po której ciężko zebrać myśli i cokolwiek napisać. Do takich powieści zalicza się "Nie zostawiaj mnie", do której musiałam podchodzić dwa razy. Wynikało to z jednostajnej, niespiesznej fabuły, ale i zabiegów literackich, jakie zafundowała autorka.

Grażyna Jeromin Gałuszka to laureatka ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Agencję...

2083

180/2017

Nie zostawiaj mnie to powieść obyczajowa z gatunku polski realizm magiczny.

Fryderyka jest starszą panią, bardzo stanowczą i uwielbiającą grę w brydża. Pewnego dnia postanawia pomóc młodej kobiecie z dzieckiem i przyjmuje ją pod swój dach, co niezbyt przychylnie zostaje przyjęte przez sąsiada a zarazem bratanka Fryderyki, emerytowanego sędziego. Po śmierci Fryderyki...

Książka typowo obyczajowa.

• Literatura polska