Ślady hamowania

Wydawnictwo: Replika
978-83-76741-45-1
literatura piękna
Carla

Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ŚWIAT KOBIETY Między Londynem a Warszawą Izabela, pozornie szczęśliwa żona i matka oraz rozwodząca się już po raz drugi Marlena kiedyś były nie tylko siostrami, ale i najlepszymi przyjaciółkami. Jednak od śmierci ojca, nie odezwały się do siebie ani słowem. Odległość, jaka dzieli kobiety – prawie dwa tysiące kilometrów – nie sprzyja...

Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ŚWIAT KOBIETY

Między Londynem a Warszawą

Izabela, pozornie szczęśliwa żona i matka oraz rozwodząca się już po raz drugi Marlena kiedyś były nie tylko siostrami, ale i najlepszymi przyjaciółkami. Jednak od śmierci ojca, nie odezwały się do siebie ani słowem. Odległość, jaka dzieli kobiety – prawie dwa tysiące kilometrów – nie sprzyja przełamaniu ciszy i jest źródłem wielu napięć w rodzinie oraz wśród znajomych.
Tymczasem Danka, jedna z przyjaciółek właśnie odpowiada przed angielskim sądem za zabójstwo. Ze starymi znajomymi, nawet ze wspierającą ją Marleną, nie chce rozmawiać. Dlaczego zabiła męża? Co się stanie z jej dziećmi?
W tym niezwykle trudnym dla wszystkich czasie ze Stanów wraca Alex, dawny przyjaciel z liceum. Jego nagłe pojawienie się wywraca życie obu sióstr do góry nogami i sprawia, że życie - zwłaszcza uczuciowe - komplikuje się jeszcze bardziej.

Jak trudna potrafi być siostrzana miłość?
Do czego może być zdolna matka w chwili zagrożenia dziecka?
Czy echa przeszłości można tak po prostu zignorować?

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, www.replika.eu

źródło okładki: www.replika.eu

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 787

Siostrzana miłość

Całe życie marzyłam o siostrze, nie ukrywałam tego nigdy. Nigdy nie zaznałam smaku siostrzanej miłości, jedynie jego namiastkę w postaci prawdziwej przyjaźni. Nie wiem, które z uczuć jest lepsze, pełniejsze i dające więcej satysfakcji, ale wiem, że powinnam docenić to, co mam.

Bardzo często w literaturze poruszany jest temat sióstr, łączącej je przyjaźni i miłości, czasami wkrada się nienawiść, nierozwiązane problemy i zakurzone problemy. Dokładnie takie kwestie porusza Magdalena Zimny-Louis w swojej książce pt „Ślady hamowania”. Wchodziłam w wykreowany przez autorkę świat powoli i z lekką dozą nieufności, ale już po kilku pierwszych stronach wszelkie obawy zniknęły, robiąc miejsce ciekawości, a następnie przeradzając się w niepohamowane uczucie niedosytu i coraz mocniejsze zaangażowanie w losy bohaterek.

Marlena i Izabela są siostrami, które do momentu śmierci ojca były ze sobą bardzo blisko, dzieliły się swoimi problemami i radościami, uczestniczyły w swoim życiu. Rywalizacja między nimi, gdzieś tam się tliła, jednak nigdy nie wyszła na światło dzienne. W momencie wielkiej tragedii, ich sytuacja pogarsza się, obydwie nie potrafią sobie poradzić z sytuacją i budują między sobą mur z niedomówień, tajemnic i braku rozmowy.

Marlena żyje w Anglii, jest w trakcie rozwodu i próbuje wytłumaczyć swojej córce, że czasami los wcale nie jest łaskawy i zaskakuje, a dorośli ludzie podejmują decyzje, z którymi niekoniecznie muszą zgadzać się ich dzieci. Iza mieszka w Polsce, ze swoim mężem i synem. Jej małżeństwu daleko do doskonałości, a wszelkie problemy próbuje utopić w szklaneczce z alkoholem. Jakby tego było mało, ich wspólna przyjaciółka zabija własnego męża i trafia do więzienia na 25 lat. Tragiczne wydarzenia sypią się jedno za drugim …. wspólni znajomi sióstr łączą je swoimi problemami, natomiast one same wcale nie chcą pogodzić się ze sobą. Wydawać by się mogło, że worek z „niespodziankami” już się zapełnił, i właśnie w tym momencie pojawia się dawny przyjaciel sióstr - Alex, który w czasach ich młodości wyjechał do Ameryki. Zupełnie nieświadomie zamieszał w życiu Marleny i Izy doprowadzając do dość zaskakujących wydarzeń.

„Ślady hamowania” to nie jest łatwa książka do wieczornej herbatki, jest to opowieść wymagająca i poruszająca bardzo trudne, aczkolwiek ważne tematy. Budzi emocje, nie jest nudna, a cała akcja nabiera tempa zaskakując czytelnika kolejnymi wydarzeniami. Autorka potrafiła znaleźć się w problematyce, poruszając się w niej z niebywałą lekkością. Kreowani bohaterowie budzą sympatię, są prawdziwi, bez zbędnego koloryzowania i dodawania im atutów lub wyostrzania ich wad.

Iwona Zaczek

aannaa | 2017-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 grudnia 2017

To moja pierwsza książka tej autorki. Bardzo dobrze mi sią ją czytało. Napewno sięgnę po następną.
Głównym wątkiem jest historia dwóch sióstr, które pokłóciły się ze sobą z powodu chęci ochrony jednej z nich. Chodzi tutaj o ochronę wspomnień i wyobrażeń o ojcu.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Czasami zabawne historie.

jolka1958-58 | 2017-11-17

Jak trudna potrafi być siostrzana miłość?
Do czego może być zdolna matka w chwili zagrożenia dziecka?
Czy echa przeszłości można tak po prostu zignorować?

Zaczytana | 2017-09-01
Przeczytana: czerwiec 2017

"Ślady hamowania" kupiłam przypadkiem i jak się okazało - dobrze zrobiłam :)

Książka, która wydawała mi się lekką "babską" historyjką, okazała się ciekawym opowiadaniem o miłości, przyjaźni i wybaczaniu (czasem dopiero po śmierci).
Autorka poruszyła tu wiele poważnych tematów, które zaserwowała z wyczuciem w nieco lżejszej formie.
Mile zaskoczona POLECAM :)

Liza | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

Pisarka za pomocą tzw. śladów hamowania- kolejnych rozdziałów przedstawia nam dwie bohaterki: Marlenę i Izę, dwie siostry, które od śmierci ojca nie odzywają się do siebie. Nie tylko brak kontaktu jest ich problemem, również pogarda, „co ona może o mnie wiedzieć”, niechęć oraz wzajemne oskarżenia. Zepsuły się ich relacje, życie wskoczyło na inne tory- Londyn, Warszawa. Co było tego przyczyną? Pisarka bardzo długo nie zdradza nam tego, za to ukazuje fragmentami ich bieżące życie, emocje, czasami sięga do przeszłości.

Powieść oprócz ukazania konfliktowych relacji międzyludzkich pokazuje inne życiowe problemy: przemoc w rodzinie, przyjaźń złudzenie- gdy ktoś kogoś zawiódł; kłopoty wychowawcze- trudni nastolatkowie; znieczulanie alkoholem; rozpad małżeństw, poszukiwanie zapomnienia i życie złudzeniami. Nie brakuje także pokazania pozytywnych momentów: zakochania, zrozumienia u drugiej osoby, rozluźnienie „pętli codzienności”.

Mimo wszystko zabrakło mi jednej ukazania wagi siostrzanej...

l-star | 2015-05-28

Świetna książka. Polecam

iza380 | 2015-04-29
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Pierwsza powieść tej autorki, moim zdaniem o wiele gorsza niż "Pola".

Lena | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Mam pewien problem z książkami Pani Louis. Z jednej strony bohaterki mnie irytują, ale nic z tym nie robię, czytam dalej. Bo po prostu dobrze się czyta te książki. Właśnie zakończyłam lekturę "Śladów hamowania" jako trzecią i mam nadzieję na razie, ostatnią. W sumie chyba jednak umieściłabym ją na trzecim miejscu po "Poli" i "Kilka przypadków szczęśliwych". Tym nie mniej forma jest i czyta się przyjemnie. Wyczuwam, że autorka świetnie obserwuje ludzi i umie to przekazać w bohaterach :). Dużo w niej Polskiego narzekactwa :) ale nie powiedziałabym, że dalekie to od rzeczywistości.

Katula | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 lipca 2014

Jak dla mnie w swojej kategorii jest to książka rewelacyjna
Nie wiem co jeszcze mogłabym napisać
Bardzo mi się podobał styl, tematyka....
I czytając tę o to książkę przyszło mi do głowy odkrywczo :), że wiem co dla mnie oznacza, że książka kończy się happy endem:)
A mianowicie to, że opowieść kończy się po prostu dobrze, a ja nie mam parcia na to, aby poczytać o dalszych losach bohaterów bo w mojej głowie zostało za dużo niedopowiedzeń.
No owszem chętnie spotkałabym się z Marleną i Izką jeszcze raz, ale bez niedosytu
Po prostu, jak dla mnie cholernie dobre czytadło
Polecam

Urszula | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Wiedziałam co się święci jak tylko wzięłam tę książkę do ręki! Prawie w nocy nie spałam,żeby ją do końca przeczytać i dowiedzieć się, jak się zakończy cała historia. I bardzo dobrze, że się skończyła właśnie tak ;)

Iwona | 2014-01-07

Świetna powieść. Dobrze się czyta, lekko napisana, a jednak mająca w sobie to coś.