Aleja Bzów

Cykl: Aleja Bzów (tom 1)
Wydawnictwo: Prozami
malineczka74

Na głowę Izabeli, młodej, samotnej dziennikarki spadają kolejne problemy. Zawierucha w pracy, nagły wyjazd jedynej przyjaciółki, kłopoty finansowe – to wszystko kumuluje się w jednym czasie. Na domiar złego nadchodzi wiadomość, że pałac na wsi, położony przy uroczej Alei Bzów, w którym Izabela spędziła dzieciństwo i w którym mieszka jej babcia - został sprzedany przez gminę i staruszka niebawem zostanie eksmitowana. Dopiero gdy Izabela poznaje Monikę – matkę chorego dziecka, jej własne problemy odchodzą na dalszy plan. Zaangażowana w pomoc nowej koleżance, pochłonięta pracą, nie zauważa, że i do niej powoli zaczyna uśmiechać się szczęście. Bo choć przeprowadzka babci wydaje się być nieunikniona, to każda wizyta w Alei Bzów powoduje u Izabeli mocniejsze bicie serca...

źródło opisu: Wydawnictwo Prozami, 2011

źródło okładki: www.prozami.pl

Książkowa-Fantazja | 2014-10-23
Przeczytana: 11 września 2014

Recenzja pochodzi z mojego bloga:

"Miłość powinna się zdarzyć, a nie być uczuciem, o które na siłę zabiegamy."

Piękna okładka, która kojarzy się z wolnością relaksem i beztroską zdecydowanie przyciąga uwagę, aby zajrzeć do środka i zapoznać się z treścią. Autorką książki jest Aleksandra Tyl - humanistka, optymistka, romantyczka. Twierdzi, że gdy skończyła 30 lat jej licznik czasu się popsuł i nie zamierza go naprawiać. W wolnych chwilach maluje akrylami na płótnie. Dotychczas wydała 3 powieści obyczajowe.

Izabela Wieniawska pracuje, jako dziennikarka w tygodniku kulturalnym. Bohaterka mieszka wraz z przyjaciółką Joanną w Warszawie. Marzeniem kobiety jest spotkanie prawdziwej miłości oraz przeprowadzka do własnego M, które się już buduje. Jej rodzice po rozwodzie poszli w swoje strony, a jedyną bliską osobą jest mieszkającą pod stolicą babcia. Iza ciężko pracuje, jako osoba ambitna dąży do upragnionego...

MartaKu | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Miła, lekka,swobodna, kobieca książka. Czytając ją ładowałam się optymizmem, bardzo pozytywnie wpływała na mój nastrój. Historia prosta,bez wielkich wzruszeń, w brzuchu nie trzepotało stado motyli,ale za tak prostą historią kryje się jedna ważna kwestia- pieniądze a choroba, przyjaciele a pieniądze, przyjaciele a choroba.
Bardzo spodobało mi się pióro autorki. Sięgam po następną cześć.

basik | 2016-06-17

"Aleja bzów" zrobiła na mnie duże wrażenie.
Bo to wciągająca powieść obyczajowa, która opowiada o zwyczajnych ludziach, ich kłopotach ,troskach , radościach i chwilach szczęścia.
O problemach które mogą dotyczyć również i nas.
To powieść o przyjaźni, rodzinie oraz rodzącym się uczuciu.
Akcja nie pędzi do przodu. Pomału poznajemy problemu bohaterki w pracy, finansowe , rodzinne oraz uczuciowe. I to wciąga.
Ciekawa fabuła, ciekawi bohaterowie którzy wzbudzają sympatie.
Napisana prostym , przystępnym językiem z odrobiną humoru. Porusza też poważne tematy, jak zbieranie pieniędzy na leczenie chorego dziecka.
Powieść wzrusza ale i bawi.
Zmusza do refleksji nad postępowaniem ludzi a jednocześnie opowiada o bezinteresownej pomocy.
"Aleja bzów" na długo zostanie w mojej pamięci.

grażyna | 2013-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2013 rok

Czytając tą książkę byłam nią tak pochłonieta, że ciągle czekałam na to co stanie się dalej. Wciągnęła mnie na maksa, bo zawierała wszystko to co lubię - stary dwór i jego mieszkańców.
Izabela Wieniawska dziennikarka poznaje swojego "wroga" Wiktora Morawskiego w niezbyt przyjemnych warunkach ale z czasem rozwój wypadków przekształca wroga w przyjaciela. Dzieje się to za sprawą Moniki, a właściwie Oliwki. Od przyjaźni do miłości pozostał już malutki krok i oboje go wykonali. Świetna książka więc z przyjemnością znów przeczytam coś Pani Tyl.
Polecam.

Madi | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Choć opisana tu historia jest jakich wiele-spotkanie w nietypowych okolicznościach,niedomówienia i w końcu miłość ,to przyznam ,że czytało mi się dość przyjemnie.
Podejrzewam,że ma to coś wspólnego z letnią aurą i wakacjami,gdzie powinno czytać się takie właśnie lekkie i przyjemne lektury.
Cieszę się,że autorka oprócz głównego wątku miłosnego dodała też bardzo istotny wątek chorej Oliwki i problemy mieszkaniowe babci,bo bez tego powieść ta byłaby raczej banalna,a stała się bardzo fajną książką .
CIEPŁA,OPTYMISTYCZNA,trochę DOWCIPNA,a przede wszystkim RELAKSUJĄCA-tak w skrócie można określić "Aleję Bzów",którą szczerze polecam.

Przebudzona | 2016-03-21
Przeczytana: 13 marca 2016

Nigdy chyba nie miałam aż takiego wielkiego problemu z oceną książki, ALE zdecydowałam, że poprzestanę na BARDZO DOBRYM.

Zacznę od tego, że jeśli któraś z pań lub panów spodziewa się wylewności uczuć między dwójką bohaterów i gorących scen łóżkowych to NIE TUTAJ. Tutaj dostaniemy krótki opis, że owszem było co nie co ;) i na więcej nie liczcie.

Jakiś tam SPOILEREK jest ;)

Nie powiem jest w jakiś sposób opisany romans żeby nie było, ale te "motylki w brzuchu" wg mnie zostały ZASUGEROWANE, bo szczerze możliwości żeby cokolwiek się miedzy tą dwójką bohaterów mogło rozwinąć było dopiero przy końcu książki (po rozmowie w samochodzie), tak jakby pisarka obudziła się po wcześniejszym gawędziarstwie (sceny u babci - ploteczki - o tego mamy w nadmiarze plus praca i praca) i powiedziała sobie "O przecież bohaterka miała się zakochać". I tak to więcej w tej książce roztaczania aury wsi i jak to u babci za piecem jest przytulnie oraz pracoholizmu bohaterki niż całego romansu - parę scen na...

malineczka74 | 2011-05-22
Przeczytana: 21 maja 2011

Po lekturze pierwszej powieści pani Tyl wiedziałam ,że sięgnę po kolejną jej książkę . Spodobał mi się jej styl pisania , lubię powieści o kobietach i dla kobiet , a także nie stronię od lektur pogodnych i odprężających . "Aleja Bzów" spodobała mi się równie jak "Miłość wyczytana z nut " .

Jej główną bohaterką jest zwyczajna kobieta dobiegająca do trzydziestki , po prostu taka jedna z nas . Izabela Wieniawska pracuje jako dziennikarka w tygodniku społeczno-kulturalnym "Oko" i marzy o spotkaniu tego jedynego - jednak do celu nie dąży za wszelką cenę . Mieszka u przyjaciółki Joasi i czeka na własne M , które zaczyna się budować . Jej rodzice rozwiedli się i mieszkają daleko od Warszawy , a najbliższą osobą jest babcia Nowicka mieszkająca w Skotnikach niedaleko stolicy . Iza jest osobą bardzo czułą i o dobrym sercu . W pracy ma ambicje awansu , ale kieruje się zasadami fair play w przeciwieństwie do redakcyjnej koleżanki Marty , która utrudnia życie zawodowe Izy na każdym kroku ....

Monika | 2012-02-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Odpoczynek i relaks gwarantowany - kubek zielonej herbaty + mleczna czekolada i można zapomnieć o codziennych problemach - Polecam !!!

Lektura z tych typu "lekka i przyjemna"(ale nie nudna!). Główną bohaterką jest młoda dziennikarka, pisząca dla poczytnego magazynu kulturalnego. Dziewczyna z kolei jest z tych ambitnych, wrażliwych, reprezentujących "wyższe wartości", brzydzących się prostactwem i chamskim sposobem na życie. No i tym od razu mnie sobie zjednała. Książka opisuje nasze zwykłe sprawy. Bezkompromisowe podgryzania w pracy i próby uczynienia codzienności trochę ładniejszej- czyli poszukiwania fajnych, bliskich ludzi, których można i kochać, i lubić.
Zaletą jest styl autorki- miły dla czytelnika współczesny język, bez zbędnych udziwnień.
Dodam jednak -dla tych,którzy nie przepadają za kontynuacjami czytanych powieści- zakończenie niczego nie wyjaśnia. A właściwie rozpoczyna opowieść o ludziach, którzy w książce dopiero poznawali się. Aby poznać ich wspólne losy, koniecznie trzeba sięgnąć po drugą część "Szczęście pachnie bzem".

boziaczek | 2017-01-30

"Aleja bzów" to książka obyczajowa napisana na dość przyzwoitym poziomie. Izabela, to jedna z dziennikarek pisma kulturalnego "OKO". Wydaje się, że jej życie jest dość poukładane i sama Iza wie, czego pragnie od życia. W jednym momencie jej najlepsza przyjaciółka wyjeżdża, koleżanka z pracy staje się nieuczciwą rywalką o posadę naczelnej, a na dodatek ukochana babcia ma zostać eksmitowana przez nowego właściciela pałacyku, w którym mieszkała całe życie, a Iza spędziła tam najlepsze i najpiękniejsze chwile swojego dzieciństwa...
Książkę czyta się dość szybko, w jedno popołudnie. Niestety nie wyróżnia jej nic szczególnego na tle innych powieści literatury kobiecej. Jest "do bólu" przewidywalna. Dodatkowym minusem jest dla mnie postać głównej bohaterki aroganckiej, irytującej i bardzo naiwnej jak na osobę, która pretenduje na stanowisko redaktora naczelnego "OKA".
Można przeczytać.