Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu

Tłumaczenie: Ewa Nicewicz-Staszowska
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
7 (73 ocen i 11 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
9
8
16
7
23
6
18
5
6
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
La scienza e Dio
data wydania
ISBN
9788378860181
liczba stron
245
słowa kluczowe
Bóg, nauka
kategoria
filozofia i etyka
język
polski
dodała
joly_fh

W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu zahacza o herezję? Michał Heller w pasjonującej rozmowie z włoskim dziennikarzem Giulio Brottim opowiada o dwóch na pozór wykluczających się wartościach, które...

W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu zahacza o herezję?
Michał Heller w pasjonującej rozmowie z włoskim dziennikarzem Giulio Brottim opowiada o dwóch na pozór wykluczających się wartościach, które ukształtowały jego życie: religii i nauce. Wybitny uczony wspomina również wydarzenia ze swojego życia: trudy dzieciństwa na Syberii, studia, pracę duszpasterską i naukową w czasach komunizmu, a także dzieli się refleksją nad kondycją współczesnego chrześcijaństwa i powszechnej znajomości nauki.

 

źródło opisu: Copernicus Center Press, 2013

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (282)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2381
jatymyoni | 2015-07-29
Przeczytana: lipiec 2015

Świetny wywiad włoskiego dziennikarza z ks. Michałem Hellerem. Jest to wywiad o dwóch jego fascynacjach: nauce i religii. W skrócie przedstawia swoją drogę życiową, która Go doprowadziła do tego miejsca, gdzie dziś działa. Przedstawia też wielkie znaczenie, jakie dla Jana Pawła II przez całe życie miały kontakty i dyskusje ze światem nauki.
Jest krótka historia rozwoju i początków teologii i jej styku z filozofią i nauką. Jaki wpływ mieli filozofowie i naukowcy na teologię i doktrynę? Pisze się, że św. Augustyn ochrzcił Platona, a św. Tomasz Arystotelesa. Zgadzam się z jego tezą, że we współczesnym katechizmie trudno oddzielić elementy „greckie’ od „biblijnych”. I chyba z najbardziej znaną tezą, żeby nie zapychać Bogiem dziur w nauce, żeby Boga nie traktować jako „narzędzie” użyteczne do wytłumaczenia takiego czy innego zjawiska naturalnego.
Przedstawia historię poznawania i dyskusji nad początkami wszechświata i badania tych początków.. W części „Zrozumieć wszechświat „ zajmuje...

książek: 430
Paulina | 2015-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015 📖
Przeczytana: 20 lipca 2015

Jestem usatysfakcjonowana :) Pewne myśli zaproponowane przez autorów, pojawiające się rozważania i intelektualny dialog, pomogły mi w jakiś sposób odnaleźć odpowiedzi na pytania, z którymi zaczynałam tę lekturę. Tematy podejmowane przez Brotiiego i Hellera nie były mi obce, choć zajmuję się inną dziedziną nauki. Może tym bardziej doceniam tę książkę - mogłam przenieść pewne idee i głębsze zrozumienie także na chemię.

książek: 2500

Zarówno tytuł, jak i podtytuł są mylące. Nie będzie tu dużo o profesorze Hellerze - jest kilka ciekawostek, ale tyle to mogło się pojawić w jego dowolnej książce. Nie będzie też zbyt wiele o uzgadnianiu nauki i religii. Właściwie to nie będzie na ten temat nic. Ot zwykły przegląd różnych teorii na temat filozofii nauki, teologii i kosmologii. Może zwykły to złe słowo - ów przegląd jest niezwykle ciekawy. Co prawda wymaga choć minimalnej orientacji w filozofii przyrody/fizyce, ale dla najsłabiej przygotowanych czytelników czeka na końcu książki minisłownik ważniejszych pojęć. Poziom porównywalny z najlepiej sprzedającą się książką popularnonaukową w historii tj. "Krótką historią czasu" Hawkinga, tylko "Bóg i nauka" jest inaczej ukierunkowany i przywiązuje mniejszą wagę do tego czy pasażer tego pędzącego wagonika nie wypadnie gdzieś na zakręcie. W końcu to rozmowa, a nie wykład.

książek: 277
Michał-Tarnowski | 2016-09-15
Przeczytana: lipiec 2015

So­lid­ny wy­wiad-rze­ka. Nie­daw­no u­ka­zał się dru­gi, pro­wa­dzo­ny przez in­nych dzien­ni­ka­rzy – „Wie­rzę, że­by zro­zumieć”.

Z tej książ­ki częs­to ko­rzy­sta­łem przy re­da­go­wa­niu ar­ty­ku­łu o Hel­le­rze na Wi­ki. Stresz­cza wie­le wąt­ków – je­go ży­cie o­so­bis­te, pra­cę na­u­ko­wą, po­glą­dy fi­lo­zo­ficz­ne na wie­le te­ma­tów, a na­wet o­pi­nie na te­mat for­macji du­chow­nej w se­mi­na­riach czy or­ga­ni­za­cji wa­ty­kań­skie­go me­ce­na­tu nad nauką.

To by­ła też praw­do­po­dob­nie pierw­sza książ­ka w mo­im ży­ciu, któ­rą prze­czy­ta­łem w je­den dzień. Za­raz po niej po­sy­pa­ły się na­stęp­ne te­go sa­me­go au­to­ra. Po­le­cam wszyst­kim ja­ko chy­ba naj­lep­sze wpro­wa­dze­nie do Hel­le­ra, po­ka­zu­ją­ce je­go syl­wet­kę i naj­waż­niej­sze po­glą­dy z róż­nych stron.

książek: 1157
Maciej | 2015-09-16
Przeczytana: wrzesień 2015

szczerze mówiąc spodziewałem się raczej konfrontacji tego, co trudne do pogodzenia, np. ewolucja vs. księga Genesis. Nie o tym jest ta książka. Autorzy raczej dokonują przeglądu dawnych i obecnych poglądów na filozofię religii i omawiają teorie w dziedzinie kosmologii, jednak nie starają się dochodzić do jakiś konkluzji, nie rozwiewają wątpliwości, nie rozstrzygają sporów. Nie dowiedziałem się zatem np., w jaki sposób księdzu udaje się wierzyć jednocześnie w Adama i Ewę i w wielki wybuch.

książek: 10
Maciej Draws | 2013-07-20
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Podtytuł „Moje drogi do jednego celu” odczytałem jako zapowiedź książki biograficznej. Niestety poza kilkoma informacjami większa część książki okazała się normalnym wywiadem na tematy filozoficzne. Pod względem merytorycznym książka oczywiście zasługuje na uwagę. Jednak ja czuję pewien niedosyt. Po przeczytaniu kilku książek ks. Hellera i kilku artykułów w różnych czasopismach mam wrażenie, że gdzieś już o tym czytałem, że nie ma w niej nic nowego.

książek: 220
Ryszard Derdzinski | 2013-05-31
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: maj 2013

Znakomita książka, która daje nowe spojrzenie na relację nauki i wiary.

książek: 269
Grzegorz | 2013-09-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 września 2013

Wyważone i spokojne - a co najważniejsze racjonalne - spojrzenie na naukę i religię.

książek: 412
Ela | 2014-10-15
Na półkach: Przeczytane

Piękna, choć wymagająca skupienia książka. Fizyka może być naprawdę fascynująca, aż szkoda że na szkolnych lekcjach nie udało mi się tego doświadczyć (choć właściwie nie było najgorzej)...

książek: 252
marckoza | 2013-07-30
Na półkach: Przeczytane

Wywiad który zmieściłby się do Polityki czy Dużego Formatu, czcionką, akapitami i interliniami rozwleczono do 200 stron i zażądano 35zł. Żenująca pazerność wydawcy.

zobacz kolejne z 272 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd