Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu

Okładka książki Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu Giulio Brotti, Michał Heller
Okładka książki Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu
Giulio BrottiMichał Heller Wydawnictwo: Copernicus Center Press filozofia, etyka
filozofia, etyka
La scienza e Dio
Copernicus Center Press
2013-04-25
2013-04-25
Ewa Nicewicz
Bóg nauka

Książka jest wyjątkowa ze względu na umiejętność autora do przedstawiania skomplikowanych koncepcji w sposób dostępny dla czytelników niebędących ekspertami, jednocześnie zachowując naukową precyzję i głębię teologiczną. Heller wykorzystuje swoje doświadczenie jako naukowiec i teolog, by zbudować most między tymi dwoma światami, argumentując, że zarówno nauka, jak i wiara mają swoje miejsce w poszukiwaniu prawdy.

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Nauka i religia w powszechnym postrzeganiu od zawsze były stawiane sobie naprzeciw jako pojęcia antagonistyczne, niemogące współistnieć jako równouprawnione. Zawsze oczekuje się jasnego dookreślenia, czy mowa o koncepcji sprawdzonej za pomocą mikroskopów i badań matematycznych, czy o przedmiocie ludzkich wierzeń, społecznych wyobrażeń, intuicyjnych założeń. Szkiełko i oko lub czucie i wiara – jedno jako przeciwwaga dla drugiego. Tak długo jednak, jak długo ewoluuje myśl humanistyczna, a już tym bardziej od czasów istnienia nauki, zdarzają się i tacy, którzy próbują zszywać tę pozorną antynomię nićmi porozumienia, a nawet uzupełnienia – jakby jedno nie mogło istnieć bez drugiego. Jakby jedno było drugim, lecz przedstawianym za pomocą innej narracji.

(...)

– "Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu" – warto. Dzięki formie wywiadu ta pozycja wydaje się bardziej przystępna dla słabiej przygotowanych, choć i ona pełna jest pojęć z zakresu teologii i kosmologii. Tę drogę pokonuje się jednak, podążając za wyraźnymi śladami tak religijnych, jak i naukowych fascynacji Hellera, a pasje zawsze są na swój sposób piękne.

***

Cały artykuł:
Serdecznie zapraszam!

Zarówno tytuł, jak i podtytuł są mylące. Nie będzie tu dużo o profesorze Hellerze - jest kilka ciekawostek, ale tyle to mogło się pojawić w jego dowolnej książce. Nie będzie też zbyt wiele o uzgadnianiu nauki i religii. Właściwie to nie będzie na ten temat nic. Ot zwykły przegląd różnych teorii na temat filozofii nauki, teologii i kosmologii. Może zwykły to złe słowo - ów przegląd jest niezwykle ciekawy. Co prawda wymaga choć minimalnej orientacji w filozofii przyrody/fizyce, ale dla najsłabiej przygotowanych czytelników czeka na końcu książki minisłownik ważniejszych pojęć. Poziom porównywalny z najlepiej sprzedającą się książką popularnonaukową w historii tj. "Krótką historią czasu" Hawkinga, tylko "Bóg i nauka" jest inaczej ukierunkowany i przywiązuje mniejszą wagę do tego czy pasażer tego pędzącego wagonika nie wypadnie gdzieś na zakręcie. W końcu to rozmowa, a nie wykład.

So­lid­ny wy­wiad-rze­ka. Nie­daw­no u­ka­zał się dru­gi, pro­wa­dzo­ny przez in­nych dzien­ni­ka­rzy – „Wie­rzę, że­by zro­zumieć”.

Z tej książ­ki częs­to ko­rzy­sta­łem przy re­da­go­wa­niu ar­ty­ku­łu o Hel­le­rze na Wi­ki. Stresz­cza wie­le wąt­ków – je­go ży­cie o­so­bis­te, pra­cę na­u­ko­wą, po­glą­dy fi­lo­zo­ficz­ne na wie­le te­ma­tów, a na­wet o­pi­nie na te­mat for­macji du­chow­nej w se­mi­na­riach czy or­ga­ni­za­cji wa­ty­kań­skie­go me­ce­na­tu nad nauką.

To by­ła też praw­do­po­dob­nie pierw­sza książ­ka w mo­im ży­ciu, któ­rą prze­czy­ta­łem w je­den dzień. Za­raz po niej po­sy­pa­ły się na­stęp­ne te­go sa­me­go au­to­ra. Po­le­cam wszyst­kim ja­ko chy­ba naj­lep­sze wpro­wa­dze­nie do Hel­le­ra, po­ka­zu­ją­ce je­go syl­wet­kę i naj­waż­niej­sze po­glą­dy z róż­nych stron.

szczerze mówiąc spodziewałem się raczej konfrontacji tego, co trudne do pogodzenia, np. ewolucja vs. księga Genesis. Nie o tym jest ta książka. Autorzy raczej dokonują przeglądu dawnych i obecnych poglądów na filozofię religii i omawiają teorie w dziedzinie kosmologii, jednak nie starają się dochodzić do jakiś konkluzji, nie rozwiewają wątpliwości, nie rozstrzygają sporów. Nie dowiedziałem się zatem np., w jaki sposób księdzu udaje się wierzyć jednocześnie w Adama i Ewę i w wielki wybuch.

Jak zwykle ciekawa pozycja jednak tym razem książka bardziej filozoficzna niż fizyczna.

Świetny wywiad włoskiego dziennikarza z ks. Michałem Hellerem. Jest to wywiad o dwóch jego fascynacjach: nauce i religii. W skrócie przedstawia swoją drogę życiową, która Go doprowadziła do tego miejsca, gdzie dziś działa. Przedstawia też wielkie znaczenie, jakie dla Jana Pawła II przez całe życie miały kontakty i dyskusje ze światem nauki.
Jest krótka historia rozwoju i początków teologii i jej styku z filozofią i nauką. Jaki wpływ mieli filozofowie i naukowcy na teologię i doktrynę? Pisze się, że św. Augustyn ochrzcił Platona, a św. Tomasz Arystotelesa. Zgadzam się z jego tezą, że we współczesnym katechizmie trudno oddzielić elementy „greckie’ od „biblijnych”. I chyba z najbardziej znaną tezą, żeby nie zapychać Bogiem dziur w nauce, żeby Boga nie traktować jako „narzędzie” użyteczne do wytłumaczenia takiego czy innego zjawiska naturalnego.
Przedstawia historię poznawania i dyskusji nad początkami wszechświata i badania tych początków.. W części „Zrozumieć wszechświat „ zajmuje się najważniejszymi badaniami naukowymi, szczególnie z fizyki i kosmologii.
Tematem najważniejszym jest rozejście się teologii i nauki, religii i nauki. Czy te dwie sfery ludzkiego życia da się pogodzić/ Czy jest możliwa dyskusja między naukowcami, teologami i filozofami? Sam pisze: „A czy może być coś ważniejszego od nauki i religii? Nauka daje Wiedzę, a religia daje Sens. Zarówno Wiedza jak i Sens są niezbędnymi warunkami godnego życia. I jest paradoksem, że obie te wartości często pozostają w konflikcie.”
Jaką rolę widzi w tym godzeniu dla siebie?
Tekst jest w założeniu przeznaczony dla niespecjalistów, a więc napisany prostym i zrozumiałym językiem. W posłowiu autor pisze: „W tym wywiadzie pragnę się podzielić z Czytelnikiem- za pośrednictwem mojego Rozmówcy- niektórymi wydarzeniami z własnego życia i rozmaitymi przemyśleniami, jakie to życie z sobą przyniosło.”
Fascynująca lektura dla wszystkich ciekawych świata.
POLECAM!!! POLECAM!!!

Jest krótka historia rozwoju i...

Jeden z niewielu ludzi-mostów. Bardzo ważny głos.

Jeden z niewielu ludzi-mostów. Bardzo ważny głos.

Świetna lektura, czyta się mega przyjemnie i z zaciekawieniem, polecam :)

Świetna lektura, czyta się mega przyjemnie i z zaciekawieniem, polecam :)

• Filozofia
  • Do kupienia