Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu

Tłumaczenie: Ewa Nicewicz-Staszowska
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
La scienza e Dio
Bóg, nauka
filozofia, etyka
joly_fh

W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu zahacza o herezję? Michał Heller w pasjonującej rozmowie z włoskim dziennikarzem Giulio Brottim opowiada o dwóch na pozór wykluczających się wartościach, które...

Michał Heller w pasjonującej rozmowie z włoskim dziennikarzem Giulio Brottim opowiada o dwóch na pozór wykluczających się wartościach, które ukształtowały jego życie: religii i nauce. Wybitny uczony wspomina również wydarzenia ze swojego życia: trudy dzieciństwa na Syberii, studia, pracę duszpasterską i naukową w czasach komunizmu, a także dzieli się refleksją nad kondycją współczesnego chrześcijaństwa i powszechnej znajomości nauki.

źródło opisu: Copernicus Center Press, 2013

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/

Miroslav | 2019-05-28

Warto przeczytać.

EwaWu | 2018-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2018

Nauka i religia w powszechnym postrzeganiu od zawsze były stawiane sobie naprzeciw jako pojęcia antagonistyczne, niemogące współistnieć jako równouprawnione. Zawsze oczekuje się jasnego dookreślenia, czy mowa o koncepcji sprawdzonej za pomocą mikroskopów i badań matematycznych, czy o przedmiocie ludzkich wierzeń, społecznych wyobrażeń, intuicyjnych założeń. Szkiełko i oko lub czucie i wiara – jedno jako przeciwwaga dla drugiego. Tak długo jednak, jak długo ewoluuje myśl humanistyczna, a już tym bardziej od czasów istnienia nauki, zdarzają się i tacy, którzy próbują zszywać tę pozorną antynomię nićmi porozumienia, a nawet uzupełnienia – jakby jedno nie mogło istnieć bez drugiego. Jakby jedno było drugim, lecz przedstawianym za pomocą innej narracji.

(...)

– "Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu" – warto. Dzięki formie wywiadu ta pozycja wydaje się bardziej przystępna dla słabiej przygotowanych, choć i ona pełna jest pojęć z zakresu teologii i kosmologii. Tę drogę pokonuje...

Zarówno tytuł, jak i podtytuł są mylące. Nie będzie tu dużo o profesorze Hellerze - jest kilka ciekawostek, ale tyle to mogło się pojawić w jego dowolnej książce. Nie będzie też zbyt wiele o uzgadnianiu nauki i religii. Właściwie to nie będzie na ten temat nic. Ot zwykły przegląd różnych teorii na temat filozofii nauki, teologii i kosmologii. Może zwykły to złe słowo - ów przegląd jest niezwykle ciekawy. Co prawda wymaga choć minimalnej orientacji w filozofii przyrody/fizyce, ale dla najsłabiej przygotowanych czytelników czeka na końcu książki minisłownik ważniejszych pojęć. Poziom porównywalny z najlepiej sprzedającą się książką popularnonaukową w historii tj. "Krótką historią czasu" Hawkinga, tylko "Bóg i nauka" jest inaczej ukierunkowany i przywiązuje mniejszą wagę do tego czy pasażer tego pędzącego wagonika nie wypadnie gdzieś na zakręcie. W końcu to rozmowa, a nie wykład.

Michał-Tarnowski | 2016-09-15
Przeczytana: lipiec 2015

So­lid­ny wy­wiad-rze­ka. Nie­daw­no u­ka­zał się dru­gi, pro­wa­dzo­ny przez in­nych dzien­ni­ka­rzy – „Wie­rzę, że­by zro­zumieć”.

Z tej książ­ki częs­to ko­rzy­sta­łem przy re­da­go­wa­niu ar­ty­ku­łu o Hel­le­rze na Wi­ki. Stresz­cza wie­le wąt­ków – je­go ży­cie o­so­bis­te, pra­cę na­u­ko­wą, po­glą­dy fi­lo­zo­ficz­ne na wie­le te­ma­tów, a na­wet o­pi­nie na te­mat for­macji du­chow­nej w se­mi­na­riach czy or­ga­ni­za­cji wa­ty­kań­skie­go me­ce­na­tu nad nauką.

To by­ła też praw­do­po­dob­nie pierw­sza książ­ka w mo­im ży­ciu, któ­rą prze­czy­ta­łem w je­den dzień. Za­raz po niej po­sy­pa­ły się na­stęp­ne te­go sa­me­go au­to­ra. Po­le­cam wszyst­kim ja­ko chy­ba naj­lep­sze wpro­wa­dze­nie do Hel­le­ra, po­ka­zu­ją­ce je­go syl­wet­kę i naj­waż­niej­sze po­glą­dy z róż­nych stron.

Maciej | 2015-09-16
Przeczytana: wrzesień 2015

szczerze mówiąc spodziewałem się raczej konfrontacji tego, co trudne do pogodzenia, np. ewolucja vs. księga Genesis. Nie o tym jest ta książka. Autorzy raczej dokonują przeglądu dawnych i obecnych poglądów na filozofię religii i omawiają teorie w dziedzinie kosmologii, jednak nie starają się dochodzić do jakiś konkluzji, nie rozwiewają wątpliwości, nie rozstrzygają sporów. Nie dowiedziałem się zatem np., w jaki sposób księdzu udaje się wierzyć jednocześnie w Adama i Ewę i w wielki wybuch.

dzerik | 2015-09-14
Przeczytana: wrzesień 2015

Jak zwykle ciekawa pozycja jednak tym razem książka bardziej filozoficzna niż fizyczna.

jatymyoni | 2015-07-29
Przeczytana: lipiec 2015

Świetny wywiad włoskiego dziennikarza z ks. Michałem Hellerem. Jest to wywiad o dwóch jego fascynacjach: nauce i religii. W skrócie przedstawia swoją drogę życiową, która Go doprowadziła do tego miejsca, gdzie dziś działa. Przedstawia też wielkie znaczenie, jakie dla Jana Pawła II przez całe życie miały kontakty i dyskusje ze światem nauki.
Jest krótka historia rozwoju i początków teologii i jej styku z filozofią i nauką. Jaki wpływ mieli filozofowie i naukowcy na teologię i doktrynę? Pisze się, że św. Augustyn ochrzcił Platona, a św. Tomasz Arystotelesa. Zgadzam się z jego tezą, że we współczesnym katechizmie trudno oddzielić elementy „greckie’ od „biblijnych”. I chyba z najbardziej znaną tezą, żeby nie zapychać Bogiem dziur w nauce, żeby Boga nie traktować jako „narzędzie” użyteczne do wytłumaczenia takiego czy innego zjawiska naturalnego.
Przedstawia historię poznawania i dyskusji nad początkami wszechświata i badania tych początków.. W części „Zrozumieć wszechświat „ zajmuje...

Paulina | 2015-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015 📖
Przeczytana: 20 lipca 2015

Jestem usatysfakcjonowana :) Pewne myśli zaproponowane przez autorów, pojawiające się rozważania i intelektualny dialog, pomogły mi w jakiś sposób odnaleźć odpowiedzi na pytania, z którymi zaczynałam tę lekturę. Tematy podejmowane przez Brotiiego i Hellera nie były mi obce, choć zajmuję się inną dziedziną nauki. Może tym bardziej doceniam tę książkę - mogłam przenieść pewne idee i głębsze zrozumienie także na chemię.

Ela | 2014-10-15

Piękna, choć wymagająca skupienia książka. Fizyka może być naprawdę fascynująca, aż szkoda że na szkolnych lekcjach nie udało mi się tego doświadczyć (choć właściwie nie było najgorzej)...

Grzegorz | 2013-09-30
Przeczytana: 29 września 2013

Wyważone i spokojne - a co najważniejsze racjonalne - spojrzenie na naukę i religię.