Sto zabobonów. Krótki filozoficzny słownik zabobonów

Wydawnictwo: Antyk
7,36 (76 ocen i 9 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
8
8
24
7
23
6
15
5
2
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788389920298
liczba stron
140
kategoria
filozofia i etyka
język
polski
dodał
Habdank

Leksykon zabobonów filozoficznych. Ostra jak brzytwa krytyka filozoficznych nonsensów i logicznych przekłamań.

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (213)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 523
veinylover | 2017-01-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Książka wpadła mi w ręce jeszcze w czasach studenckich, drukowana w technikach offsetowych, bez późniejszej autocenzury i skreśleń wynikłych z wrzasku ludzi zarażonych zabobonnym myśleniem. Niestety tę wersję pożyczyłem i mi ukradziono, a ta którą zakupiłem, nie zawiera niestety tych skreślonych rozważań.
Tematy, które porusza autor i to o czym pisze, to sprawy oczywiste, jeśli ktoś uważa, że Bocheński się myli w tej książce w czymkolwiek, to znaczy, że jest ofiarą zabobonów, które wyznaje. Bocheński jest filozofem,a filozofia zajmuje się dalece bardziej skomplikowanymi zagadnieniami, niż te oczywistości, które autor w swej książce porusza.
Problem w tym, że autor nad tymi oczywistościami nie rozprawia, mógłby to rzecz jasna zrobić ośmieszając oponentów (o ile w ogóle potrafiliby zrozumieć, co pisze), jednak rozmiary tej książeczki, to broszurka i wymaga skrótów. Autor nie uznał za celowe rozwodzenie się nad oczywistościami licząc, że czytelnicy sami użyją swoich mózgów i dostępnej...

książek: 336
Finkla | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Zbiór ponad stu niedługich (średnio nieco ponad stronę), ułożonych alfabetycznie haseł dotyczących różnych "zabobonów" czy też przesądów lub błędów bardzo rozpowszechnionych w ostatnich dziesięcioleciach; od "aktywizmu" do "zwierząt". Terminy najczęściej dotyczą filozofii i ekonomi (zwłaszcza politycznej). Zapewne głównie ta druga dziedzina — acz niekoniecznie tylko ona — sprawiła, że książka nie mogła ukazać się w normalnym trybie. Najpierw opublikowano ją w Paryżu, potem miało miejsce kilka nielegalnych polskich wydań...

Przemyślenia Autora uważam za interesujące i warte poznania. Podejrzewam, że gdyby więcej ludzi uświadomiło sobie popełniane błędy, a czasami po prostu głupie nieporozumienia, świat stałby się piękniejszy.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/04/sto-zabobonow-sensowny-zbiorek.html

książek: 1247
Bożena | 2016-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2016

Sięgnęłam po tę książkę już drugi raz. Zawsze po jej lekturze ubolewam nad marnością mojej wiedzy filozoficznej. Ojciec Bocheński był nieznany i nieceniony w PRL-u i to nie dziwi. Chciałam dodać, że powinno dziwić, iż taki stan rzeczy trwa do dziś, ale chyba jednak też nie dziwi. Polecam szczególnie hasło URZĘDNIK. Oczywiście wszystkie inne także, ale to moje ulubione.

książek: 2345
Adrian Tync | 2013-11-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: listopad 2013

Sto zabobonów, czyli wedle autora błędnych, fałszywych mniemań, dobranych trochę na chybił trafił, bez jakiegoś klucza, jak sam Bocheński przyznaje, zostało zebrane w formie słowniczka, leksykonu. Poza krótką definicją znajdziemy pod każdym hasłem krótkie wyjaśnienie, dlaczego dany pogląd, np. antopocentryzm, marksizm czy równość jest błędny, bądź też błędnie postrzegany, a także, jakie niesie ze sobą zagrożenia.
Lakoniczna, kilkuzdaniowa argumentacja Bocheńskiego może nie zawsze jest całkowicie przekonująca, ale przypuszczam, że autor byłby w stanie lepiej wyrazić swoje poglądy w większym objętościowo tekście.
Mam wrażenie, że autor czasem odwołuje się do tzw. "zdrowego rozsądku", co nie zawsze przekonuje.
Niewątpliwie jednak, "Sto zabobonów" to całkiem przydatna książeczka do zwalczania poglądów nie mających szans na ich obronienie. Jest to tym cenniejsze, że Bocheński nie waży się zdegradować takich modnych pojęć, jak "filozofia chrześcijańska", czy "humanizm".
Niejedno można...

książek: 565
mts | 2015-03-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2015

Książka, którą można polecić osobom, które nie interesowały się wcześniej filozofią, a także dorastającym, ciekawym świata. Bocheński w lakoniczny (często aż zbytnio), do bólu logiczny sposób rozprawia się z wieloma mitami, którym żyje dzisiejszy świat, poprzez rozbicie 100 pojęć, według niego - zabobonów. Oczywiście w niektórych przypadkach można dyskutować, czasem argumentacja nie jest wystarczająca, ale generalnie jest to wartościowa pozycja. Lista Kisiela była jeszcze bardziej lakoniczna, a mimo wszystko wiele mówiła i spełniała swoją rolę. Choć od wydania tego dzieła minęło już trochę czasu, to poszukujący prawdy o świecie wciąż mogą tu znaleźć wiele wartościowych rzeczy.

książek: 626
Imachuemanch | 2013-08-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 grudnia 2005

Krytyka "postnowoczesnego" świata i "myśli" spod pióra jednego z najwybitniejszych polskich umysłów. Ten człowiek i jego twórczość powinny stać na piedestałach. Lektura obowiązkowa dla każdego, zwłaszcza w obliczu tego, co dzieje się na świecie i nadal wbija do głowy jako prawdy i obowiązujące definicje.

książek: 2699

Dzieło dosyć zabawne. Niby napisane przez dominikanina, a uświadczyć można w nim zdrowej porcji randyzmu, jak np. przy masakrze altruizmu, podejściu autora do państwa czy obronie egoizmu. Bocheński również bezlitośnie się rozprawia z dialektyką, komunizmem, socjalizmem, konwencjonalizmem, marksizmem, materializmem, nacjonalizmem, relatywizmem, kolektywizmem i biurwami.

Skąd ten rozrzut tematów? Książka ta to spis skrótowo omówionych haseł, przy których narosło sporo zabobonów. W związku z tym autor nie tylko krytykuje, ale też rozjaśnia, czego przykładem mogą być hasła: miłość, rasizm, literat, intelektualista, artysta.

Żeby jednak nie było zbyt słodko, są i potknięcia. Bocheński ewidentnie bredzi na temat anarchizmu, etyki, kapitalizmu, społeczeństwa, państwa (myląc te dwa ze sobą), wartości (bo nie zna się na ekonomii), wolności (w jej aspekcie politycznym, bo w innych aspektach ma rację). Sporo wątpliwości miałem też co do humanizmu i antropocentryzmu, ale ostatecznie...

książek: 99
Jakub Bartczuk | 2011-04-17
Na półkach: Przeczytane

Niesamowita porcja krytyki filozofii, poglądów politycznych i społecznych, a także światopoglądu w ogóle; autor ciętym komentarzem opatrzył takie formacje kulturowe jak: marksizm, idealizm niemiecki, filozofię nowożytną (jako "wieki ciemne" filozofii i logiki!) z naciskiem na kartezjanizm i filozofię oświecenia. Pozycja Bocheńskiego może się wydawać zbyt radykalna i miejscami nawet naiwna (w krytyce różnych światopoglądów sam zawsze korzysta z jakiegoś swojego), ale nie zmienia to faktu, że książka jest kawałem rzetelnej pracy 'twardego' analityka.

książek: 8
DashFaster | 2017-04-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Osobiście książka nie przypadła mi do gustu, a te tzw. Zabobony są przeważnie niedorzeczne, oraz sprzeczne z tym co ja uważam za rzeczywistość pewnych zabobonów, takie trochę kiepskie masło maślane :D

Można przeczytać, ale książka nie dla każdego :/

książek: 110
togredo | 2019-03-20
Na półkach: Przeczytane
zobacz kolejne z 203 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd