Stworzenie i początek Wszechświata. Teologia - Filozofia - Kosmologia

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
filozofia, kosmologia, teologia
filozofia, etyka
Ego_Sum

Jak pogodzić wiarę w stworzenie świata przez Boga z wiedzą naukową? Jak się ma biblijny opis stworzenia do około czternastu miliardów lat historii wszechświata i ewolucyjnego pochodzenia ciała i umysłu człowieka? Czy nowoczesny, naukowy światopogląd wyklucza religijność i czyni z niej zabobon? To pytania, jakie przed sobą muszą postawić nie tylko naukowcy, filozofowie i teologowie. Stawia je...

Jak pogodzić wiarę w stworzenie świata przez Boga z wiedzą naukową?

To pytania, jakie przed sobą muszą postawić nie tylko naukowcy, filozofowie i teologowie. Stawia je każdy, kto racjonalnie podchodzi do swojej wiary, czyli prawdę o Bogu i świecie próbuje odczytać zarówno w Księdze Pisma Świętego, jak i Księdze Przyrody.
Książka ta jest praktycznym, podstawowym kursem z teologii stworzenia, filozofii nauki, kosmologii i teorii ewolucji. Polecamy ją wszystkim osobom religijnym, borykającym się z problemami z pogodzeniem swojej wiary z naukowym obrazem świata, a także tym, którzy są przekonani, że w XXI wieku religia jest wyłącznie zabobonem. Być może argumentacja zawarta w tej książce przekona ich, że nie ma zasadniczej sprzeczności pomiędzy prawdami teologii, a prawdami nauk przyrodniczych.
Stworzenie i początek Wszechświata. Teologia – Filozofia – Kosmologia została napisana między innymi z myślą o katechetach, jako pomoc dydaktyczna w nauczaniu przez nich religii uczniów wszystkich klas szkół podstawowych, gimnazjów i pogimnazjalnych.

Z oczywistych powodów możliwość konfrontowania prawdy o stworzeniu świata przez Boga z aktualnym obrazem świata nie jest zarezerwowane jedynie dla „zawodowych” teologów. W rzeczywistości konfrontację taką powinien przeprowadzać na swój własny użytek każdy człowiek wierzący w Boga i poszukujący odpowiedzi na fundamentalne pytania o sens swojego istnienia i zarazem istnienia świata, w którym przyszło mu żyć. Fenomen wiary nie rozgrywa się przecież na kartach traktatów teologicznych; jego „naturalnym środowiskiem” jest przestrzeń relacji pomiędzy Bogiem i konkretnym, żyjącym w danym czasie i środowisku człowiekiem. I to właśnie dlatego konkretny człowiek – a nie tylko „zawodowy” teolog – musi poszukiwać odpowiedzi na pytania, które dotyczą jego samego i które dla niego samego są ważne.(…)

Oddajemy do rąk Czytelników książkę pomyślaną jako w miarę zwięzły przewodnik po problematyce stworzenia, który może okazać się pomocny w ich osobistych poszukiwaniach. Nie jest to ani kompletne, ani wyczerpujące opracowanie, wydaje się jednak, że uwzględnia ono, i przynajmniej krótko naświetla, te aspekty zagadnienia, które na obecnym etapie rozwoju teologicznej refleksji nad kwestią stworzenia z pewnych względów wydają się najbardziej istotne.
Michał Heller i Tadeusz Pabjan

źródło opisu: http://www.ccpress.pl/produkt/Stworzenie_i_poczate...(?)

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/produkt/Stworzenie_i_poczate...»

| 2017-12-01

Za namową jedynej gazety jaką czytam i prenumeruję(abonament roczny i lektura obowiązkowa od "deski do deski"), Tygodnika Powszechnego, sięgnąłem po publikację księdza Hellera. Tygodnik od lat namawiał, ja się wstrzymywałem, jak się okazało zupełnie niesłusznie. Sięgnąłem po Hellera i efekt jest taki, że zamawiam kolejną pozycję, dlaczego? Ponieważ katolik, ergo człowiek wiary, takie publikacje powinien znać. Tam nauka idzie ramię w ramię z wiarą w Boga i jak się okazuje, nie zwalczają się a uzupełniają. Warto!!!

Reakcjonista | 2017-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Pod względem naukowym ta książka jest także dla prostych ludzi czy dla osób które o fizyce i kosmologii za bardzo nie mają pojęcia. Pod względem apologetycznym nadaje się dla każdego. Genialne słowa o śladzie wynikające z porównania do tej stopy w piasku. Poza tym świetnie, że pojawia się nawiązanie do klasyków, ale terminy współczesne niestety są zbyt lakonicznie tłumaczone.

Na sam koniec zabrakło mi w niej wątku odnośnie ulepienia Ewy z żebra, ale w sumie to, i o Adamie, i o Eden też prawie nic nie ma.

Draconiveyo | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

To jest świetne opracowanie. Heller opisuje wszystko naprawdę drobiazgowo i nie rozwiązuje wiele problemów. Przyznaję, że przydała mi się ta lektura, no i zrozumiałem coś nowego z Akwinaty.

| 2017-04-22
Przeczytana: kwiecień 2017

Książka ciekawa, ku memu zdziwieniu, nie jest bardzo trudna do zrozumienia. Pokazuje relacje nauki i religii w stosunku do siebie.

Michał-Tarnowski | 2016-09-16
Przeczytana: sierpień 2015

W recenzjach książek chyba nadużywam słowa „solidny”, ale tutaj ono po prostu pasuje. Autorzy już wielokrotnie pisali i mówili o tym, że:
1. Wielki wybuch nie jest tylko hipotezą.
2. Absolutnie nie dowodzi ani Boga, ani jego braku – niestety W. L. Craig, Stephen Hawking i Lawrence Krauss tego nie rozumieją.
3. Ewolucja darwinowska też nie jest tylko hipotezą – dlatego jej zwalczanie (zwłaszcza z pobudek religijnych albo filozoficznych, a nie empirycznych) jest ośmieszaniem się (i instytucji, które się reprezentuje).
4. Ona również nie rozstrzyga istnienia Boga – niestety inaczej myślą np. Dembski, Dawkins i inni, do których Heller pisze m.in. „Filozofię przypadku”.
5. Księga Rodzaju nie jest streszczeniem Wielkiego Wybuchu i ewolucji biologicznej, które Bozia podyktowała prostym ludziom, żeby zrozumieli. Niestety wielu ludzi próbuje godzić naukę z wiarą, popadając w ten naiwny błąd (którzy autorzy nazywają czasami konkordyzmem).

Dlatego wydawałoby się, że nie ma potrzeby pisać...

Beata | 2016-07-24
Przeczytana: 20 lipca 2016

Wiara Polaków jest straszliwie naiwna. Rozumieją Biblię (szczególnie Księgę Rodzaju) dosłownie." Pan Bóg stworzył świat w siedem dni. Pierwszymi ludżmi byli Adam i Ewa,mieli dwóch synów i...co potem? ".Dochodzą do ściany-skąd się wzięła reszta ludzkości. To żenujące,że takie myślenie jest powszechne w
XXI w. W kościołach,szczególnie na wsiach księża nawet nie próbują zbliżać się do tego tematu ( za trudny?,lepiej zostawić tak jak jest?,jeszcze przestaną chodzić do kościoła?).

Dlatego ta książka jest bardzo pożyteczna i choć miejscami trudna powinna być przeczytana przez każdego,kto chce być świadomym katolikiem.

tivrusky | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Całość tekstu tutaj: http://kotfranz.blogspot.com/2016/01/na-poczatku-byo-sowo.html

Każdy kij ma dwa końce, ale co gdy znajdziesz kończący trzecim końcem? Zapytuje pan Kazimierz Staszewski w jednej z piosenek. Takim właśnie kijem, czy też medalem o trzech stronach (jak zwał tak zwał), okazuje się być zagadnienie istnienia, pochodzenia i stworzenia wszechświata. Jak połączyć trzy obrazy rzeczywistości – tę opartą na wierze, tę filozoficzną i w końcu tę najbardziej racjonalną, naukową? O ile dwa pierwsze bieguny leżą stosunkowo blisko siebie, rzec można w swoim sąsiedztwie i dla pogodzenia ich boje toczyli już dawni filozofowie chrześcijaństwa – św. Augustyn, czy Tomasz z Akwinu (z sukcesem do dziś gwarantującym brak zgrzytów i iskrzeń), o tyle biegun trzeci, wciąż wyrywający się ku przodowi, może nadal sprawiać problemy. Przecież w ciągu ostatnich stu lat musieliśmy gruntownie przebudować nasze widzenie wszechświata – również widzenie teologiczne i filozoficzne – które to stale...

mrpriv | 2014-10-22

Właściwie to ciężko jakoś jednoznacznie ocenić tą książkę. To znaczy, mi się bardzo podobała i uważam, że to wartościowa lektura, ale wiadomo, że nie sposób nie traktować tego, co autorzy napisali tak całkiem obiektywnie - i tak na odbiór intelektualny nakłada się odbiór emocjonalny. Z tego co się zorientowałem jedni określą "Stworzenie..." jako propagandę, dla innych będzie to dość abstrakcyjne (nawet jeśli interesujące) doznanie, dla mnie osobiście było to ciekawe spojrzenie na filozofię chrześcijańską, o której pojęcia nie miałem, że może być tak bogata (i abstrakcyjna!). A wreszcie osoby wierzące i praktykujące, ale nie oderwane od rzeczywistości, odetchną z ulgą, że jednak nie muszą bez szczególnego przekonania przyznawać się do bycia kreacjonistami :)

A jeśli się jednak nie jest za pan brat z katolicyzmem (czy chrześcijaństwem jako takim) trzeba się odpowiednio nastawić do tej lektury, bo ona naprawdę może sporo powiedzieć o tym. czym teologia jest, choćby tylko gdy omawia...

Wojciech Gołębiewski | 2014-08-23

ks.Heller to ks.Heller. Tym razem wspiera JP II, który uznając ewolucjonizm tak sie naraził Dawkinsowi. Recenzja w niedalekiej przyszłości

missior | 2014-08-23
Na półkach: Przeczytane, Christianity
Przeczytana: 10 lutego 2014

Pozycja bardzo słaba, kompletnie nie podejmująca problemu istnienia śmierci (potrzebnej w ewolucji) przed istnieniem grzechu. Autor ograniczył się tylko do stwierdzenia, że historia stworzenia jest mitem powstałym podczas niewoli babilońskiej... Brawo.... Szczeże powiedziawszy po ks. Helerze spodziewałem się czegoś więcej. Okazuje sie, że to jest zwykły ewolucjonista w sutannie. Dla mnie jego poglądy to wynik tchórzostwa i braku wiary.