Detektyw z Bangkoku

Wydawnictwo: Albatros
The Godfather Of Kathmandu
Bangkok, detektyw
Wioletta

Bohaterem jest ponownie Sonchai Jitpleecheep, śledczy Okręgu 8 Królewskiej Policji Tajskiej w Bangkoku, który sam o sobie mówi, że jest alfonsem na pół etatu, bo pomaga też matce w prowadzeniu baru go-go w dzielnicy czerwonych latarni. Tym razem punktem wyjścia jest niemal rytualne morderstwo bogatego i znanego hollywoodzkiego filmowca, Franka Charlesa, który ginie wypatroszony i z wyjedzonym mózgiem w swojej garsonierze w Bangkoku, gdzie spędza po parę miesięcy w roku głównie w celu korzystania z usług seksualnych tamtejszych prostytutek. Sonchai prowadzi śledztwo z kolegą z tego samego komisariatu, Sukumem Montrim, jednak początkowo nie przykłada się do pracy, bo jego szef, pułkownik Vikorn, wysyła go do Katmadu celem nawiązania kontaktu z nowym dostawcą narkotyków, uchodźcą tybetańskim Tietsinem. Ponadto Sonchai przeżywa tragedię osobistą (sześcioletni synek Pichai ginie w wypadku drogowym, żona Chanya obwinia się o to i ucieka do klasztoru), co odbiera mu chęć do życia i pracy. Tietsin rzekomo handluje narkotykami, by zdobywać fundusze na walkę o wyzwolenie Tybetu spod jarzma chińskiego, ale jest też byłym mnichem, joginem i buddyjskim mistykiem, który wciąga Sonchaia w tajemnicze zwyczaje i obrzędy buddyzmu tybetańskiego. Śledztwo nabiera tempa gdy się okazuje, że Frank Charles miał ścisłe powiązania z tybetańskimi uchodźcami w Katmandu, gdzie kilka lat wcześniej nakręcił swój rzekomo najlepszy i najważniejszy film życia o Tybecie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/1082/1587.jpg

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/1082/1587.jpg

Monika | 2015-12-09
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: listopad 2015

Zachwyciłam się szczegółowo opisaną kulturą wschodu, a konkretnie Tajlandii oraz Tybetu. Cały czas ma się wrażenie, że jesteś zaraz obok, w środku akcji i wszystko jest namacalne.
Książka skłania do refleksji nad zachowaniem ludzi zachodu i szacunkiem dla tradycji innych krajów.
Mam nadzieję upolować kolejne książki tego autora.

Kamillo | 2018-03-02
Przeczytana: 2013 rok