Tatuaż

Tłumaczenie: Piotr Jankowski
Cykl: Sonchai Jitpleecheep (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
Bangkok Tattoo
Bangkok, Sonchai, zabójstwo

Sonchai Jipleecheep, detektyw Królewskiej Policji Tajskiej, półkrwi Amerykanin, półkrwi Taj, praktykujący buddysta, był już bohaterem poprzedniej powieści Burdetta przebojowego Bangkoku 8. Po raz kolejny spotykamy go w Mieście Aniołów, światowej stolicy płatnego seksu. Znaleziony w jednym z hoteli trup okazuje się być agentem CIA, Mitchem Turnerem. Główną podejrzaną jest piękna prostytutka Chanya, w której Sonchai się podkochuje. Vikorn, szef detektywa i współwłaściciel dochodowego burdelu, chce chronić swoją gwiazdkę i zleca mu drążenie tropu prowadzącego do Al-Kaidy. Kiedy wychodzi na jaw, że zamordowany agent miał na plecach artystyczny tatuaż, cała sprawa zaczyna się jeszcze bardziej gmatwać..

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Heisenberg | 2018-07-27

"Tatuaż" to luźna kontynuacja "Bangkoku 8", a więc książki która zbytnio mną nie wstrząsnęła. Jednak minął dość spory czas od lektury pierwszej części, i druga dostała ode mnie szansę. Czy ją wykorzystała? Tak i nie. Już wyjaśniam... Jako kryminał książka jest napisana dość poprawnie, mam wrażenie że Autor poprawił swój warsztat od czasu "Bangkoku 8". Mamy zabójstwo Amerykanina, zwłoki na dodatek są mocno okaleczone. W zabójstwo jest zamieszana luksusowa prostytutka, żeby nie powiedzieć - prominentna, i do tego aspektu jeszcze powrócę. No i tajska policja ma dużą zagwozdkę. Śledztwo jest prowadzone dość mozolnie, ale Burdett pisze w taki sposób, że nie ma się ochoty odłożyć książki. Ale jest druga strona medalu. "Tatuaż" jak dla mnie to nic innego jak kryptoreklama seksturystyki w Tajlandii, ubrana w szaty kryminału. Wiadomym jest że kraj ten słynie z tej gałęzi "przemysłu" (cudzysłów jak najbardziej wskazany!), ale i tak wydaje mi się że Autor się troszkę zagalopował. Dosłownie...

Czytam-Sobie | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

Bardzo mi się podobała ta książka, taki trochę nietypowy kryminał (thriller?) w dość egzotycznych okolicznościach przyrody, bo chyba niezbyt często mamy możliwość czytania historii dziejących się w tych rejonach Azji – tu w Tajlandii.

Narratorem i głównym bohaterem jest półkrwi Taj, buddysta, detektyw tamtejszej policji (podobno jedyny nieskorumpowany, a skala korupcji przedstawiona w książce jest niewyobrażalna) i w dodatku syn byłej prostytutki i właścicielki burdelu – taka mieszanka 5 w 1, czasami wydaje się wykluczających się wzajemnie elementów.

Autor nie szczędzi inteligentnych złośliwości wobec „farangów”, czyli białych przedstawicieli Zachodu (choć sam jest „farangiem”), wkładając w usta swoich bohaterów komentarze i spostrzeżenia na temat białych i całej kultury Zachodu, w tym podejścia do seksu (rzecz dzieje się głównie w dzielnicy uciech Bangkoku). Z racji tego, że bohater jest buddystą, jego spostrzeżenia i porównania są również natury filozoficznej, ale w bardzo...

Kami | 2011-10-27
Przeczytana: 27 października 2011

Orientalny klimat od początku do końca. Ta książka oprócz kryminalnych przygód detektywa Królewskiej Policji Tajnej przedstawia bardzo obrazowo aspekty kulturowe i buddyjskie. Smaczku dodają ostre opisy dziewcząt i męzczyzn pracujących w najstarszym zawodzie świata, czasami bardzo mocne, akcja w końcu toczy się w Tajlandii, więc i wiele stron poświęconych jest na sceny w burdelach :)Wątek zabójstw okraszony jest dużą dozą humoru, więc dobrze się czyta. Tatuaż jest drugą pozycją o detektywie Sonchaiu, warto zacząć od pierwszej- Bangkok 8, w swoich wspomnieniach wraca on bowiem do poprzednich przygód, Zarówno te dwie, jak i ich kontynuacja - Tajemnice Bangkoku, są równie dobre.

Selene | 2014-01-04
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka

Fantastyczna książka, niesamowite poczucie humoru, choć akcja dzieje się w środowisku mało skłaniającym do śmiechu, a jednak. I przy tym ciekawe zestawienia świata buddyzmu z naszą racjonalną zachodnią kulturą. Pozwala spojrzeć na Tajlandię i świat płatnego seksu z zupełnie innej perspektywy.

Renata | 2012-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2012