Bangkok 8

Okładka książki Bangkok 8 John Burdett
Okładka książki Bangkok 8
John Burdett Wydawnictwo: Albatros Cykl: Sonchai Jitpleecheep (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Sonchai Jitpleecheep (tom 1)
Bangkok 8
Albatros
2004-01-01
2004-01-01
Piotr Jankowski
Bangkok Sonchai zabójstwo FBI USA

Kryminał fantasy...? Tak trochę, ale typowo magiczne uniwersum zostało zastąpione przez magię uniwersum buddyjskiego (wędrówka dusz, medytacja). Podlane dużą dawką humoru i kolorytem lokalnym Azji.

Dobrze się czyta, nie łudźcie się jednak, że dzięki tej książce poznacie dobrze Tajlandię i jej mieszkańców.

Spodobało mi się zabieg autora, gdzie unika on łopatologicznego prezentowania fabuły, wynika ona z nie do końca dopowiedzianych dialogów, opisów, itp.

Po prostu ciekawy nietypowy kryminał. Zobaczymy co w następnych częściach.

Spodobało mi się zabieg autora, gdzie unika on łopatologicznego...

Książka znakomicie wpisująca się w moje preferencje; dobra, mocna i wciągająca akcja (w tym przypadku kryminalna) na interesującym tle, z wieloma sprytnie wplecionymi fragmentami, służącymi poznaniu i budowaniu wiedzy. Sprytnie, czyli nienachalnie, lekko ale wiarygodnie i ciekawie.

W przypadku tej pozycji, dowiedziałam się sporo o:
-seksbiznesie w Tajlandii, o klientach barów, różnych kategoriach i zamożności dziewczyn handlujących ciałem, o współistnieniu wszystkich grup społecznych i złożonym systemie, który sprawia, że wpływy z tego przemysłu wynoszą 3% wartości całego PKB Tajlandii;
- narkotykach w Tajlandii, powodach, dla których Azjatycki tygrys nie osiągnąłby takiego postępu bez katorżniczej i wyniszczającej pracy wspomaganej używkami jaa baa;
- wszechobecnej korupcji, która wpisana jest w DNA tego kraju, wywodzi się z filozofii buddyjskiej i, co ciekawe, ułatwia życie obywatelom i stanowi źródło finansowania szpitali i przytułków - na przykładzie m.in. handlu samochodami z policyjnyego depozytu;
- cieszącym się ponurą niesławą systemie penitencjarnym Tajlandii, również od środka;
- warunkach, w których żyją ludzie - i nie mam na myśli wcale slumsów tylko sypiące się blokowiska z klitkami 3m x 3m bez okien ale z obowiązkowym portretem ukochanego króla na ścianie,
- podstawach filozofii buddyzmu, kolejnych wcieleniach człowieka i Ośmiorakiej Ścieżce, prowadzącej do wyzwolenia, spokoju, wygaśnięcia cierpienia, do bezpośredniej wiedzy, oświecenia, do nirwany wreszcie - przeciwstawionej zachodniemu konsumpcjonizmowi;
- wydobyciu, handlu i obróbce nefrytu - kamienia życia, który w Azji ma sławę porównywalną do bursztynu w Europie;
- transseksualizmie - kolejnym tajskim fenomenie, związanym z zabiegami chirurgii zmiany płci (Bangkok jest światową stolicą CZP),o psychologicznych i fizjologicznych aspektach tych operacji...

... a wszystko to, i wiele więcej, w bardzo interesującym i egzotycznym kolorycie świata Orientu.
Polecam.

W przypadku tej pozycji, dowiedziałam się sporo o:
-seksbiznesie w Tajlandii, o klientach...

Dawno nie czytałem takiej zagmatwanej historii z tak dużą ilością chaotycznych wątków fabularnych . Ogromnie wymęczyłem a szkoda bo czytając opis wydawcy liczyłem na mega ciekawą historię z duża ilością akcji pff okazało się zupełnie coś innego a szkoda :( Teraz coś pozytywnego mianowicie ciekawie przedstawiony obraz kultury tajskiej oraz samego Bangkoku potrafi poruszyć , skłonić do refleksji na temat różnic kulturowych . Jeszcze te nawiązania do Buddy zachwycające !

Cos innego a nie tylko Skandynawia :P akcja dzieje sie w Bangkoku co dodaje uroku tej ksiazce. Mozna poczuc Azjatycki klimat i inna mentalnosc ludzi, ciekawy punkt widzenia

To druga książka tego autora, jaką przeczytałam. Ciekawy pomysł na kryminał. Jednak dla mnie powieść jest wyjątkowa poprzez pokazanie zupełnie innego podejścia do życia i śmierci w klimacie buddyjskim. Mimo drastycznego wątku kryminalnego, cieszyłam się tym klimatem, pragnąc odetchnąć od schematu życia w jakim żyjemy tu w "zachodniej" części świata, który uważam za całkowicie nietrafiony i nie dla mnie.

Przyznam się, że dość ciężko przebrnąłem przez lekturę "Bangkoku 8". Owszem, zamysł na powieść dobry, niestety gorzej z "wykonaniem". To pierwszy tom z serii o detektywie Sonchai'u Jitpleecheep'ie (???),a jako że posiadam następne, to na pewno kiedyś do tego autora powrócę. Pozostaje tylko pytanie - kiedy?

Dla mnie nie jest to "najbardziej oryginalny thriller ostatnich lat" jak napisano na okładce, ale nie jest to zła historia. Naprawdę czyta sie przyjemnie. Poza tym miło jest w końcu przeczytać o śledztwie prowadzonym nie przez superdetektywa z USA a zwyczajnego policjanta z Tajlandii, buddystę. No i końcówka nieźle zaskakuje.

John Burdett to z zawodu prawnik, który przez wiele lat pracował w Hongkongu. Azjatycki klimat zauroczył go tak bardzo, że postanowił zostać pisarzem, a następnie zamieszkał w Bangkoku. Oczarowanie tym krajem widać w jego powieściach. Ja swoją przygodę z autorem rozpoczęłam od książki "Bangkok 8", którą zaliczam do lutowej trójki e-pik w kategorii "Jaki kraj, taki obyczaj - książka opisująca życie w danym państwie".

Akcja powieści toczy się w Bangkoku, a jej tytuł nawiązuje do rewiru ósmego, w którym pracuje główny bohater detektyw Sonchai Jitleecheep. Sonchai prowadzi śledztwo w sprawie śmierci amerykańskiego żołnierza oraz swojego przyjaciela Piczai. Jego głównym celem jest nie tyle co wykrycie sprawcy, ile zemszczenie się na winnych za śmierć Piczai. W wyjaśnieniu sprawy pomaga mu oddelegowana agentka FBI, a wszystkie ślady prowadzą do handlarzy nefrytu, czy słusznie? Generalnie sama zagadka nie jest w żaden sposób zaskakująca, czytelnik jest bardzo wyraźnie prowadzony przez Sonchai, który jest także narratorem całej historii. Nie mniej jednak czyta się tę pozycję ze sporą przyjemnością.

Książka jest interesująca dzięki opisanemu w niej Bangkokowi - egzotyczne miasto wraz z panującą w nim zastraszającą degrengoladą, która dla Tajów jest czymś naturalnym, natomiast ludzi zachodu może szokować i zniesmaczać. Historia ciekawa, chociaż w naszych, europejskich realiach raczej nie mająca możliwości zaistnienia. Tajlandia, a dokładniej Bangkok, jawi się jako kraj przepełniony prostytucją, narkotykami oraz łapówkarstwem w szeregach policji.

W moim odczuciu ni to kryminał, ni to thriller, za to bardziej swego rodzaju studium specyfiki Tajlandii i buddyzmu. Historia nie jest nieprzewidywalna, ale zyskuje dzięki rozważaniom Sonchai oraz klimatowi Bangkoku. Na pewno jest to ciekawa pozycja dla wszystkich interesujących się kulturą azjatycką oraz buddyzmem, jak również tych, którzy nie mieli do czynienia z takimi tematami, ale lubią poszerzać swoje horyzonty.

Przyznam, że ciężko mi się czytało tą książkę. Mimo, że temat bardzo interesujący, orientalne klimaty itd. to jednak zmęczyłem ją do końca bez ostatecznego zachwytu. Momentami wciągająca, ale tylko momentami. Dla fanatyków azjatyckich klimatów - nada się. :D

67 / 2012

67 / 2012

• Kryminały
  • Na mym regale
  • Broń palna pod lupą faktów
  • Kryminalne

Dodaj cytat z książki Bangkok 8