„Poznań fantastyczny – miasto wyobraźni” to zbiór najlepszych opowiadań, wybranych w konkursie literackim, zorganizowanym przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Autorzy odwołują się do historii Poznania, umieszczają niesamowite wydarzenia w czasach współczesnych i prognozują losy miasta w dalekiej i niedalekiej przyszłości. Wszystkim uczestnikom konkursu pozazdrościć można niezwykłej wyobraźni, fantazji i lekkiego pióra. Poznań chyba nigdy jeszcze nie został opisany na tyle sposobów. Czas przekroczyć granicę i poznać Fantastyczny Poznań, miejsce niezwykłe, magiczne, po prostu fantastyczne.

źródło opisu: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2013

źródło okładki: http://www.poznan.pl/mim/wm/

Jędrek | 2013-09-04
Przeczytana: 15 maja 2013

Zainteresowałem się tą książką, bo brałem udział w konkursie, z którego zostały do niej wybrane opowiadania. Mimo, że mieszkam w Poznaniu wolałem kupić e-booka wprost z wydawnictwa. Byłem ciekaw o ile były lepsze od mojego, że na to zasłużyły. A swoje pisałem specjalnie na ten konkurs bardzo zmyślnie wkomponowując miasto Poznań w jego treść, co było warunkiem konkursu.
Nieco rozczarowało mnie zwycięskie opowiadanie Adama Kubackiego "Zagłada ulicy wyobraźni". Narracja praktycznie bez dialogów, ale podobno wzorowana na twórczości Brunona Shultza. Jednak do mnie nie przemówiła.
Za to "Ludgarda" Moniki Rezbiant-Siwiło bardzo mi się podobała. Przede wszystkim to najbardziej poznańskie opowiadanie bowiem tytuł to imię zmarłej tragicznie żony Przemysła II, króla Polski ze stolicą w Poznaniu. Jego zamek niedawno odbudowano i jeśli byłbym jego kustoszem to wykupiłbym prawa do opowiadania aby sprzedawać je gościom. Wstrząsają i zarazem piękna historia wspaniale opowiedziana.
Z kolei...

Kasia | 2013-07-30

Świetne opowiadanie pani Moniki Rebizant-Siwiło. Według mnie to ona powinna zająć pierwsze miejsce.POLECAM

michal-100 | 2014-04-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Posnania
Przeczytana: 31 marca 2014

Zbiór opowiadań o bardzo zróżnicowanym poziomie literackim oraz o różnym powiązaniu akcji z Poznaniem (co było istotą konkursu literackiego). Niestety, akcja niektórych opowiadań jest jakby na siłę osadzona w Poznaniu. A szkoda, bo kilka opowiadań jest naprawdę dobrych ("Ludgarda", "Zdarzenie w Lunecie Aster" i "Śmierć Pana Prezesa") i pokazuje, że to miasto ma wielki potencjał - a konkretnie w tym przypadku historia miasta. Te opowiadania można zakwalifikować do grupy "historical fiction". Może więc zamiast konkursu na "poznań fantastyczny" lepiej ogłosić konkurs na "Poznań historyczny". Oj, wtedy to by się działo.

Elanar | 2013-10-30

Gdy, po przeczytaniu, zdałem sobie sprawę, że są to zwycięskie - a zatem wynikałoby z tego, że najlepsze - opowiadania zrobiło mi się dość smutno. Widać pozostałe musiały być naprawdę mierne.
Przyznaję - kilka tekstów naprawdę robi wrażenie, min. pani Moniki Rebizant-Siwiło, ale większość jest zwyczajnie słaba. Jestem zaskoczony zwłaszcza pierwszymi trzema opowiadaniami, które są jednymi z gorszych w zbiorze.
Czytałem gdzieś (może w książce, może w internecie), że zbiór miał stać się czymś w rodzaju wizytówki miasta dla fanów fantastyki, rozreklamować je. A jednak większość tekstów w ogóle nie kojarzy się z Poznaniem, równie dobrze akcja moglaby dziać się gdziekolwiek indziej na świecie.
Reklama Poznania? Cóż, ten zbiór na pewno nią nie będzie. Jest to tym smutniejsze, że, jak wspomniałem, jest tu kilka naprawdę bardzo dobrych tekstów. Ale giną pośród przeważającej słabości.
Rozczarowanie.

kropeczkawiki | 2013-07-31

Opowiadanie świetne!Gorąco polecam!Szkoda tylko,że SZ.P Monika Rebizant-Siwiło nie zajęła pierwszego miejsca...opowiadanie jest wręcz rewelacyjne:)Te słowa kieruje do wszystkich fanów Moniki Rebizant-Siwiło...ja jestem fanką NUMER 1!!!Serdecznie polecam:)

Shirin | 2016-10-31
Przeczytana: 2016 rok