Dziki rozmaryn

Okładka książki Dziki rozmaryn Monika Rebizant-Siwiło
Okładka książki Dziki rozmaryn
Monika Rebizant-Siwiło Wydawnictwo: Replika Cykl: Wiedźmy z Roztocza (tom 2) literatura piękna
Wiedźmy z Roztocza (tom 2)
Replika
2016-01-01
2016-01-01
powiwść polska--21 w. czarownice magia romans

Ciężko ocenić, czytałam z długą przerwą, ale jak już wróciłam to był to przyjemnie spędzony czas. Na końcu do tego rozczarowało mnie zakończenie, czułam się jakby ktoś wyrwał kilka kartek.

Dochodzą wydarzenia po wojnie.Armia Czerwona, coraz bardziej sobie poczynia .
Mamy,też czasy obecne.Jest dobrze.

Dochodzą wydarzenia po wojnie.Armia Czerwona, coraz bardziej sobie poczynia .
Mamy,też czasy obecne.Jest dobrze.

Zaciekawiły mnie losy drugiej części Sagi Wiedźm z Roztocza i Wrzosowisk klątwy,tajemnice,skrywane sekrety,wpleciony jest wątek Historyczny,obyczajowy z legendami,baśniami.
Urzekający piękny klimat Wrzosowisk,zagadkowi i ciekawi bohaterowie.
Ciekawa książka bardzo porusza.

Urzekający piękny klimat Wrzosowisk,zagadkowi i ciekawi bohaterowie.
Ciekawa książka bardzo porusza.

"Wrzosowiska" czytałam cztery lata temu i dałam tej książce 8 gwiazdek... To aż dziwne, że ta część tak mnie znudziła. Nie znalazłam w niej kompletnie nic, co mogłoby mnie zainteresować. Trzeciej części na pewno nie przeczytam.

Przy "Wrzosowiskach" byłam zachwycona a przy "Dzikim rozmarynie" niestety juz nie. Chwyciłam książkę z nadzieją ze będzie dalszy ciąg a tu niespodzianka, autorka cofnęła sie o 1/4 książki i przez 3/4 kolejnej rozwijała ten wątek. Czyli suma-sumarum dwa razy do rozwiązania tej samej tajemnicy ;) ale czy ją rozwiązano????
Poza tym historia Tanewy występuje dwa razy i w pierwszym przypadku Tanewa rzuca się do rzeki i ginie bo nie chce być żoną Wilka, a w drugim idzie do podziemi , po czym ucieka i rodzi bliźnięta i dopiero wtedy umiera .. tymczasem legenda głosi ze Tanewa rzuciła się z wierzy .. i sie pogubiłam :/

Poza tym historia Tanewy występuje dwa razy i w...

"Dziki rozmaryn" to kontynuacja sagi o wiedźmach z wrzosowiska na Roztoczu, a właściwie rozszerzenie / spojrzenie z innej strony na wydarzenia z I części, opowiedziane z punktu widzenia poszczególnych bohaterów. W powieści współczesność jest bardzo mocno powiązana z wydarzeniami historycznymi, szczególnie z okresu II wojny światowej. "Wrzosowiskami" byłam zachwycona, kontynuacją już mniej. Na końcu książki jest zapowiedź III części pt. "Uroczysko", i na pewno po nią sięgnę, mam tylko nadzieję, że nie trzeba będzie znowu przebrnąć przez powtórkę poprzednich części.

Pierwsza część Wrzosowiska urzekła mnie. Ta niestety znudziła - magia i gusła pokonały realizm.Brak zachowania równowagi spowodował , że się ją niezbyt dobrze czytało.

II część sagi o wiedźmach z Wrzosowisk.

Gdy miłość i nienawiść, łagodność i gniew, szlachetność i fałsz, sprawiedliwość i okrucieństwo choć na chwilę połączą się w jedno...

Jest takie miejsce w sercu Roztocza, gdzie pradawne siły igrają z ludzkim losem. O tych okolicach krążą legendy, a Czartowe Pole wciąż strzeże swych mrocznych tajemnic. Jedynie przydrożne kapliczki zdają się bronić mieszkańców przed magicznymi mocami. Na Zamojszczyźnie legendy nie są zwykłymi bajaniami, wydarzenia z ostatniej wojny- sentymentalnymi wspomnieniami, a klątwa ciążąca nad rodem wiedź z Wrzosowisk- wymysłem starej kobiety.

Nadszedł w końcu czas, by wyjawić skrywane przez lata sekrety. Jakub pozna kobietę, która od lat nawiedza go w snach. Natalia postanowi stawić czoła klątwie, by raz na zawsze złamać jej moc. Czy uda się
to osiągnąć i jakim kosztem? Zło zawsze zostawia swój ślad...

Druga część sagi o wiedźmach z Roztocza urzeka klimatem i zagadkowością bohaterów. Można zatopić się bez reszty w sugestywnych opisach. Aromat świeżych ziół miesza się ze wspomnieniami, a szmer leśnych strumyków z wojenną kanonadą. Zgrabne połączenie historii obyczajowej, wątków historycznych i elementów baśniowych. Wciąga bez reszty.

Ciekawostka o nocy Kabały
Gdy tylko słońce zniknie za horyzontem rzuca się wianki w nurt rzeki i biegnie za nimi tam dokąd zaprowadzą. Jeśli nikt ich nie wyłowi, zatoną lub zginą w zaroślach, to znak, że ta, która wyplotła wianek, pozostanie w panieństwie do końca swych dni. Jeśli zaś któryś wianek wyłowi chłopiec, musi do właścicielki podejść i położyć do na jej ręce. Dopiero wtedy los skrzyżuje w przyszłości ich drogi, bowiem będą sobie przeznaczeni. Śledźcie uważnie bieg wianków, które puścicie na wodę. Jeśli płynąć będą bez przeszkód, łagodnie opadając z szypotu na szypot, życie przepłynie wam równie spokojnie. Jeśli zaś złapie je wir, a spieniona woda wypłucze z nich zioła lub kwiaty, oznaczać to będzie życie pełne niespodzianek, zawirowań losu i trudnych wyborów.

II część sagi o wiedźmach z Wrzosowisk.

2001

Legendy, baśnie, stare przepowiednie, klątwy, wiedżmy, magia, duchy przeszłości, historie rodzinne to wszystko może się podobać czytelnikowi, który nie czytał pierwszej części.
Ja czytałam i dlatego odbieram to trochę inaczej, bo większa część książki to powtórka tego co było we "Wrzosowiskach".
Pierwsza część mnie zachwyciła, ta trochę rozczarowała bo żeby dowiedzieć się czegoś nowego trzeba było czekać bardzo długo , prawie do końca książki a i tak za bardzo nie wiem czy klątwa została zdjęta a jeżeli tak to jak to się stało, bo wszystko zostało niedopowiedziane.
Pewnie trzecia część o tym opowie, tylko boje się, że znowu trzeba będzie przebrnąć przez powtórkę poprzednich części.
Ale i tak na pewno przeczytam kolejny tom "Uroczysko", bo dużo rzeczy nie zostało dopowiedzianych i są nowe tajemnice do rozwiązania.
Mimo tego książkę czyta się z zainteresowanie, szczególnie wątki dotyczące wojny. Ta powieść ma swoisty urok pełen magii i tajemniczości. I piękne krajobrazu Roztocza, które autorka potrafi w subtelny sposób odmalować na kartach książki.

Magnetyzm natury.

Jeśli chcesz poczuć zapach świeżych ziół wymieszany z wonią partyzanckich potyczek w Puszczy Solskiej, usłyszeć szmer strumyków i wojennej kanonady, poznać zagadkową klątwę, która rzuca cień na kolejne pokolenia i odkrywać mnożące się tajemnice to polecam właśnie tę książkę (...) http://ksiazkiweterze.pl/k2/w1/2016/03/15/monika-rebizant-siwilo-dziki-rozmaryn-replika/

Magnetyzm natury.

• Biblioteka