Kapitalizm. Nieznany ideał

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Capitalism: The Unknown Ideal
kapitalizm, polityka, filozofia
aspazja

Kapitalizm jest jedynym w dziejach ustrojem, który sprzyja istotom rozumnym, jest też jedynym moralnym ustrojem polityczno-gospodarczym. Ayn Rand oraz obiektywiści podejmują wielką batalię w imię nowej moralności. W kolejnych, pełnych pasji artykułach wykazują, iż kapitalizm jest ideałem ciągle jeszcze nieznanym i dlatego grozi mu zagłada, gdyż nie dano mu szans wykazania swych racji, a...

Ayn Rand oraz obiektywiści podejmują wielką batalię w imię nowej moralności. W kolejnych, pełnych pasji artykułach wykazują, iż kapitalizm jest ideałem ciągle jeszcze nieznanym i dlatego grozi mu zagłada, gdyż nie dano mu szans wykazania swych racji, a opinia publiczna nie zna jego zasad, natury, dziejów i moralnej doniosłości.

Polityczna filozofia Ayn Rand, którą przepojone są jej bestsellerowe powieści, tutaj przedstawiona jest w szokująco bezkompromisowej ocenie najwybitniejszych umysłów naszej epoki, ocenie formułowanej przez „radykałów w służbie kapitalizmu”.

źródło opisu: www.zysk.com.pl

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/

ArtZ72 | 2017-03-21
Przeczytana: marzec 2017

Znów muszę dowalić Pani Rand, a ściślej jej poglądom. O ich logice czy raczej antylogice już pisałem przy innych recenzjach jej "dzieł". Tu będę bardziej zwięzły. Otóż społeczny darwinizm wyznawany przez Panią Rand to idealna ilustracja etycznej i duchowej degrengolady, która drąży Zachód i która każe mu odrzucać dorobek etyczny i cywilizacyjny ludzkości. W ogóle nie rozumiem, dlaczego Ayn Rand widzi po drugiej stronie tylko czerwony socjal. Tzn. rozumiem, lata 60-te, ale dzis widzimy triumf kultur opartych na idei wzajemnych zobowiązań różnych grup społecznych, tak widocznej np. w Japonii, Korei Pd., Singapurze czy na Tajwanie. Czy to nie ona decyduje o zwartości ich społeczeństw, tak kontrastującej np. z tym, co się dzieje za każdym razem w USA czy Francji gdy biała policja zastrzeli albo spałuje "kolorowego"?
Nie rozumiem też zachodniej obsesji na punkcie dorabiania ideologii do rzeczy, które zupełnie się bez niej obywają. Czy nie powiedział ktoś mądry, że "nieważne czy kot...

Izolator | 2014-12-19

Solidne podwaliny filozoficzne kapitalizmu i wolności. Pisana głównie z perspektywy wydarzeń w USA i lat 60-tych, m.in. bogata i ciekawa analiza protestów studenckich w Berkeley. Zaoranie "kompromisu", altruizmu, beatników, papieża, studentów-śmieszków i "praw człowieka" bez krzty erystycznych sztuczek tylko za pomocą wielce czcigodnej logiki.

Łukasz Lelonek | 2015-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Po tylu dekadach nie traci (niestety) na aktualności i poraża dozą wiedzy, a przede wszystkim jasnego, precyzyjnego i czystego przekazu myśli.

Zephyr | 2014-01-03
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

polecam wszystkim, którzy tak panicznie boją się Kapitalizmu :D i tym którzy nawet nie wiedzą co to jest Kapitalizm.

Kapitał - Nieznany ideał to książka od której postanowiłem
rozpocząć swoją przygodę z ekonomią i wyjść spoza swojego kręgu podstawowej(?) wiedzy laika. Czy to się z tą książką mogło udać?
Tak. Poruszonych jest wiele nurtujących problemów i pytań
na które poszukujemy odpowiedzi otrzymując w zamian
spójne, konsekwentne, logicznie uargumentowane odpowiedzi.
Książkę czyta się bardzo szybko, jest niezwykle wciągająca
nawet dla kogoś kto lekko temat zna, brak tutaj jakiegoś
wygórowanego intelektualizmu i eksponowania w kierunku
''patrzcie jakich to ja słówek nie znam'' - Jest Prosto i Logicznie
przy poparciu wieloma przykładami o słuszności obranej tezy.
Wiele można się z tej książki nauczyć - nie tylko o kapitalizmie.
Natura Człowieka, Moralność, Etyka, Prawo, Społeczeństwo - książka
ma w sobie wiele elementów dlatego też nie jest monotonna i nudnawa
ale dynamiczna i intrygująca. Książka pisana w latach 60' ale nadal pozostaje aktualna! Polecam wszystkim którzy chcą zaczerpnąć wiedzy...

Hator | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

Książka została napisana pół wieku temu. Jej przesłanie jednak wciąż jest (niestety) aktualne. Nie jest to powieść, lecz zbiór ponad dwudziestu filozoficznych esejów, które razem tworzą całkiem spójną całość. Mnie najbardziej zaciekawiły zagadnienia dotyczące:
-etyki łapówkarstwa w warunkach rynku regulowanego (łapówkarstwo jako pochodna złego prawa);
- „złych” i „dobrych” monopolów (niewymuszony monopol działa na korzyść klienta);
-dylematu „wspólnego pastwiska” na przykładzie fal radiowych (koncesje na fale radiowe niczym koncesja na emitowanie fal dźwiękowych przez pianistę);
-wpływu patentów i praw autorskich na rynek;
-trudnych relacji pomiędzy konserwatyzmem a kapitalizmem;
-relacji między prawem jednostki a interesem grupy.

Na ironię zakrawa fakt, że autorem jednego z esejów dogłębnie krytykujących działalność FED-u jest Alan Greenspan, który stał się później jego przewodniczącym… Choć niektóre poruszone w książce kwestie są dla mnie nieco dyskusyjne (przeszacowany...

vuevivi | 2016-03-15

To bez wątpienia świetna książka. 100% logicznych argumentów, które udowadniają, że kapitalizm to jedyny sprawiedliwy i moralny system. To przykre, jak wiele osób tego nie widzi i szkalują kapitalizm, bo przecież to "korporacje i wysysk i ludzie umierajo na ulicach!!11" A w głowie mają obraz dzieci pracujących w fabrykach i jakichś krajów typu Bangladesz i zawsze wszystko jest winą kapitalizmu. Kij z tym, że taki Bangladesz nigdy nie miał systemu, który chociaż by przypominał leseferystyczny kapitalizm. Esej o rewolucji przemysłowej i jej skutkach dla dzieci i kobiet jest jednym z lepszych, jeśli myślicie, że rewolucja przemysłowa pogorszyła sytuację dzieci, a ich praca w fabrykach jest złem, to musicie przeczytać tę książkę.
Jeśli wierzycie, że kapitalizm tworzy monopole, musicie przeczytać tę książkę. Jeśli uważacie, że interes społeczny powinien być ważniejszy od interesów jednostki, musicie przeczytać tę książkę. Jeśli jesteście socjalistami/komunistami to tym bardziej musicie...

SumienieHipstera | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Szanuję Randównę jak mało kogo. Tutaj właściwie nie ma tematów, z którymi możnaby polemizować. Sucha logika, fakt że odwołuje się do realiów lat 60. też jakoś tych argumentów nie umniejsza. Zwłaszcza, że wciąż mówimy o tym samym - szkodliwym etatyzmie i jego efektach, które wywołują jedynie negatywne działania. Podoba mi się, że AR ora tutaj takie rzeczy stricte zależne od jednostki jak altruizm, jak i jej formalne odbicie w encyklikach czy ograniczaniu biznesu przez państwowy aparat. Jedyne co mi odbierało smak życia, to sposób w jaki ta książka jest napisana - sucho, bez polotu, śmieszkizmu. Z jednej strony to ogromny plus biorąc pod uwagę dzisiejszy kształt wolnościowego ruchu, a z drugiej takie podejście niewątpliwie polepszyłoby jakość czytanego materiału. Nie mniej jednak, nadal warto kupić, poświęcić czas i wbić sobie do łba, że nic nie zmienia się na lepsze, mimo upływu czasu.

Krzysztof | 2015-09-24

Filozoficzna obrona kapitalizmu napisana z wielkim rozmachem. Podstawy wolności i indywidualności jednostki ludzkiej. Bez wątpienia Ayn Rand była jednostką wybitną.

Mairon | 2016-12-26
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Nie sądziłem że ktokolwiek może tak dobrze objaśniać wyższość wolności nad socjalizmem jak Fryderyk Bastiat, a jednak może. Książka to zbiór esejów Ayn Rand, Nathaniela Brandena, Alana Greenspana i Roberta Hessena, z których żaden się szczególnie nie wyróżnia - wszystkie są niezwykle wartościowe i napisane w przystępnym i zrozumiałym stylu.
Ktoś mi kiedyś powiedział że powinienem być filozofem, odpowiedziałem "nie" bo wybrałem ekonomie. Do tej pory twierdziłem że filozofia to ekonomia minus rzeczywistość. Jednakowoż odkrycie filozofii obiektywizmu zmieniło moje zdanie. Schopenhauer, Nietzsche, kilku pisarzy-świrów jakich czytałem ze względu na to że ich książki były lekturami szkolnymi czy inni ich pokroju (nazywam ich "tylko filozofowie") wydają mi się próżnymi marzycielami którzy siedzą w zamknięci w sypialni czekając aż zwariują do tego stopnia, że myśli które zrodzą się w ich umysłach przelane na papier zostaną uznane za oryginalne na tyle by stać się dlanich źródłami jako...