Cnota egoizmu. Nowa koncepcja egoizmu

Tłumaczenie: teksty N. Brandena - Jerzy Łoziński; teksty A. Rand - na podstawie anonimowego tłumaczenia z wydania Oficyny Liberałów z 1987r.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Virtue of Selfishness
filozofia i etyka
Adam

Cnota egoizmu to zebrane w esencjonalnej formie podstawowe zasady koncepcji filozoficznej nazwanej przez Ayn Rand obiektywizmem. Ich praktyczna realizacja została wcześniej zaprezentowana przez pisarkę w jej niezwykłych futurystycznych powieściach Atlas zbuntowany oraz Źródło. "W popularnym znaczeniu słowo »egoizm« jest synonimem »zła« - pisze autorka we wstępie - a przecież dokładne...

"W popularnym znaczeniu słowo »egoizm« jest synonimem »zła« - pisze autorka we wstępie - a przecież dokładne znaczenie i podręcznikowa definicja słowa »egoizm« brzmi: troska o własny interes. Pojęcie to nie zawiera oceny moralnej, nie mówi, czy troska o swój interes jest dobra czy zła, nie określa też, co stanowi rzeczywisty interes człowieka. Odpowiedź na te pytania należy do etyki". Skrajny egoizm głoszony przez Ayn Rand może czytelnika zaskoczyć, a nawet zaszokować. Człowiek - zdaniem Rand - powinien bez skrępowania dążyć do własnej przyjemności. Niekwestionowaną zasługą autorki było zwrócenie uwagi na indywidualizm, przywrócenie jednostce szacunku i godności. Prezentowane eseje są niezwykle radykalne, podobnie jak radykalna i bezkompromisowa była w swoich poglądach Ayn Rand.

Zdaniem Rand, najbardziej nawet pożądany cel społeczny nie może być realizowany bez względu na środki, których trzeba użyć dla jego osiągnięcia. Podejmując działanie, nie można pozostawić w zasięgu wzroku jedynie pragnienia. Liczba osób obdarowanych przedmiotami pochodzącymi z kradzieży nie zmienia przecież jej natury. Trzeba więc brać pod uwagę moralną wartość i konsekwencje stosowanych metod. Co więcej, każde działanie z zakresu inżynierii społecznej przypomina mauzoleum - nie zawsze ze względu na kształt, ale zawsze ze względu na ogromne koszty realizacji. Jest to kolejny powód, by pozostawić samym ludziom troskę o ich własny byt.
W propagowaniu tych poglądów Rand wykazywała bezkompromisową konsekwencję. Twierdziła, że nie może być żadnego paktu pomiędzy dobrem i złem. W czasach, gdy ekstremizm stał się synonimem zła, bez względu na treść sprawy, do której się odnosił, Rand wyróżniała się ekstremizmem w walce z etatyzmem i kolektywizmem, nie idąc na żadne w tym względzie ustępstwa.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Żona_Pigmaliona | 2017-04-17

Jasno i wyraźnie , w postaci zbioru kilkunastu esejów , wyłożona teoria filozofii życia zwanej przez autorkę obiektywizmem . Teorie poparte trafnymi i przejrzystymi przykładami , więc czytało się nieźle . Co to opisu i '' oczerniających '' konotacji egoizmu , zgoda , altruizm i jego wyjaśnienie przez pisarkę też łyknęłam prawie jak przysłowiowy młody pelikan . Ale gromkie śpiewne peany gloryfikujące wręcz kapitalizm i Amerykę , jaki to ten ustrój demokratyczny , porządny i przyjazny obywatelom i jaką to strasznie wielką wolność daje wszystkim , trochę mnie rozśmieszył , a trochę wkurzył . Ale za to dodałam jedną gwiazdkę więcej za esej nr.11 pt. '' Budowniczowie pomników '' . Bardzo trafny , wypisz wymaluj prawie Polska :) .

Katrina | 2015-08-01
Przeczytana: 17 maja 2015

Cnota Egoizmu to nic innego, jak zbiór esejów, w większości autorstwa Ayn Rand, a tytuł książki nieźle oddaje to, co można znaleźć w środku: autorka przez wszystkie strony doskonale udowadnia swoją tezę, według której tylko człowiek będący egoistą może w zdrowy sposób funkcjonować w społeczeństwie. Brzmi zaskakująco? :)
Filozofia obiektywizmu nie jest mi obca, jako, że trochę o niej wcześniej słyszałam, więc wiedziałam mniej więcej, czego mogę się spodziewać po dziele Rand, ale zapewne dla większości z Was to będzie zupełna nowość. Nic dziwnego, z racji tego, że żyjemy obecnie w świecie opierającym się na kolektywistyczno-altruistycznych zasadach, które filozofia ta zupełnie odrzuca i uznaje za niesłuszne, podając przy tym doskonałe argumenty zaprzeczające tej tezie.
Brzmi zaskakująco... i strasznie zapewne, nie tylko przez zapowiadaną treść. Zbiór esejów, jeszcze filozoficznych, nic przyjemnego, nic śmiesznego, gdzie tu odpoczynek? Ale... weźcie poprawkę na to, że pani Rand to...

Kamil Wysocki | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

"Cnota egoizmu" jest kolejnym zbiorem esejów autorstwa Ayn Rand po pozycjach takich jak"Kapitalizm. Nieznany ideał" i "Powrót człowieka pierwotnego". Jest to pozycja o tyle ciekawa, że odkłamuje pojęcie egoizmu. Przedstawia jego prawdziwe znaczenie, różne temu, które jest obecne w mainstreamie. Rand, wraz z Nathanielem Brandenem - jej intelektualnym spadkobiercą - rozprawiają się z myślą kolektywistyczną i altruistyczną bezlitośnie ale z zimną logiką wypunktowując jej wady jednocześnie podając coś w zamian. Tym "czymś w zamian" jest właśnie filozofia obiektywizmu.
Na książkę składa się kilkanaście esejów. Każdy z nich porusza inny, ważny temat rozpatrywany z punktu widzenia tejże filozofii. Możemy przeczytać o filozoficznych podstawach praw człowieka, czy zapoznać się z krytyką "najniższej formy kolektywizmu" jaką jest rasizm.
Książka zdecydowanie warta przeczytania i polecana dla każdego myślącego człowieka widzącego, ze obecny świat pędzi ku przepaści.
Jedynym minusem tej pozycji...

anghell | 2018-12-12

Nie jestem w stanie wystawić tej książce oceny. Gdyż ta zależy od tego, czy się dany pogląd podziela, czy też nie.
Ayn Rand jest radykalna w swoich poglądach, to trzeba sobie powiedzieć od razu. I jednemu to przypasuje, innemu nie (notabene, kilka esejów to dzieła Nathaniela Brandena). Chcę za to zaznaczyć dwie inne kwestie.
Po pierwsze, jakim to "geniuszem" był tłumacz, który z Ellswortha Toohey zrobił kobietę? Kilka razy powracałem do tego fragmentu myśląc, że o tak wczesnej porze oczy płatają mi figla. Ale nie, tak jest. Porównałem sobie to na szybko z tekstem oryginału i tam mamy męską odmianę zaimka osobowego.
Po drugie, uważam, że warto przeczytać tę książkę by zapoznać się z podstawami obiektywizmu, które nie tylko dotyczą nas samych, ale i świata wokół nas. Prócz człowieka, jednostki, Ayn Rand poruszyła też problemy i rządów i rasizmu, jakże dziś aktualne.
Pozostawiam bez oceny, ale polecam.

Fenomenalny zbiór esejów, stanowiący całkiem krótką i przyjemną wykładnię filozofii obiektywizmu. Książka jest przede wszystkim o etyce, a cała reszta zagadnień w stylu: prawa człowieka, koncepcja rządu, rasizm, psychologia jest jej rozszerzeniem. Nie podoba mi się absolutyzm w obiektywistycznej metafizyce, odrzucający Boga, choć w pełni go rozumiem i o to nie mam żalu do autorki, dostrzegającej w świecie wielkie zło mistycyzmu. Zniesmaczył mnie też atak na anarchokapitalistów, ale Rand pisała to grubo przed tym zanim Hoppe zaczął pisać i podała w zamian ciekawą pomysł dotyczący finansowania rządu, więc skoro jest tylko człowiekiem i otrzymałem taką rekompensatę, to mogę przymknąć oko na ten "wybryk".
Obowiązkowa lektura dla każdej rozumnej istoty. Bez tego nigdy nie stworzymy moralnego społeczeństwa.

Przemysław | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

"W zagadnieniach moralnych i intelektualnych nie wystarczy mieć rację; trzeba wiedzieć, że się ją ma."

Książka jest niesamowicie wartościowa i zachęca do bardzo wytężonej dyskusji z samym sobą.
Dla mnie, libertarianina, część idei w niej przedstawionych jest bliska sercu (koncepcja praw indywidualnych, indywidualizm obiektywistyczny, racjonalizm jako antyteza mistycyzmu), inne zaś przyprawiły o sporo zastanowienia i sprzeciwu (obiektywistyczny rząd, potrzeba państwa minimum i niemożliwość anarchii).
Polecam szczerze każdemu - nawet temu, kto się wolnościowcem nie mieni. Książka jest bardzo aktualna pomimo upływu półwiecza.

Grzegorz | 2010-07-28
Przeczytana: 2009 rok

"Cnota egoizmu" jest zabraniem i opisaniem w formie esejów zasad filozofii życia - obiektywizmu - zaprezentowanej przez Ayn w jej niesamowitych powieściach. Po książkę sięgnąłem dość szybko po przeczytaniu "Atlasa zbuntowanego" oraz "Źródła", co w konsekwencji skończyło się wrażeniem powtarzania drugi raz tego samego materiału.

Ingenium | 2015-04-21
Przeczytana: luty 2015

Jeśli kogoś interesuje tematyka filozofii obiektywistycznej ta książka jest obowiązkowa. Inni ludzie zresztą też powinni ją przeczytać, bo warto :D

MichałAPZ | 2017-11-19
Przeczytana: listopad 2017

Teoretyczne rozwinięcie wybitnej filozofii obiektywistycznej zapoczątkowanej przez Ayn Rand w powieściach "Źródło" i "Atlas zbuntowany".
Książka jest zbiorek 19 esejów autorki i jej wieloletniego współpracownika Nathaniel'a Branden'a.

Jeksal | 2018-12-04
Przeczytana: maj 2018

Ta książka pokazała mi jak ważne jest dbanie o siebie i że każdy jest egoistą, W życiu można być egoistą i nie krzywdzić innych, nie uzależniać swojego poczucia szczęścia od innych ludzi.
Bycie egoistą nie jest to dobre ani złe to normalne.