Wyzwanie czytelnicze LC
7,45 (77 ocen i 7 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
12
8
22
7
26
6
9
5
2
4
0
3
1
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788389812094
liczba stron
146
kategoria
biznes, finanse
język
polski

W niniejszej książce dyskutujemy nie na temat osób, lecz systemów organizacji społecznej. Nie oznacza to, że urzędnik pocztowy jest gorszy od kogokolwiek innego. Musimy sobie jedynie zdać sprawę, że ciasny kaftan biurokratycznej organizacji paraliżuje inicjatywę jednostki, podczas gdy w ramach społeczeństwa rynku kapitalistycznego wynalazca ma ciągle szansę na odniesienie sukcesu.

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (202)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 298
Maciej Zawód-Inwestor | 2018-04-09
Na półkach: Ekonomia, Przeczytane

"Biurokracja" to dzieło, które nie krytykuje biurokratyzmu samego w sobie, ale wyjaśnia na jakiej zasadzie on działa, a na jakich zasadach działać po prostu nie jest w stanie. Pozycja ta dobitnie pokazuje, że system zarządzania nienastawiony na zysk, nie może funkcjonować sprawnie i jest ze swej natury niewydolny oraz skostniały wewnętrznie.

Jest to kolejna wybitna książka najwybitniejszego ekonomisty wszech czasów, która powinna się znaleźć w spisie obowiązkowych lektur szkolnych dla młodzieży pragnącej osiągnąć w życiu coś więcej niż stanowisko w urzędzie skarbowym.

książek: 0
| 2013-01-13

Wolny wybór

Obecność w strukturach europejskiej wspólnoty oznacza nie tylko pewne udogodnienia, ale – i przede wszystkim – obowiązki. Musimy podporządkowywać się ustawodawstwu Unii, a to wiąże się m.in. z oddawaniem części kompetencji naszych władz urzędnikom w Brukseli. Jak każdy aparat państwowy, tak i agendy rządowe UE zorganizowane są biurokratycznie. Dobrze więc zdawać sobie sprawę z istoty takiego sposobu zarządzania, zwłaszcza, gdy tkwi się we wnętrznościach europejskiego molocha.

Ludwig von Mises (1881-1973), wybitny ekonomista, przedstawiciel tzw. szkoły austriackiej w ekonomii, napisał „Biurokrację” w 1944 roku, kiedy trwały jeszcze działania wojenne, a hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Sowiecki były żywym przykładem skrajności systemu biurokratycznego. Może to niektórych zdziwi, ale liczne z opisywanych w książce przykładów są nam znane – zarówno z krajowego podwórka (i to nie tylko z komunistycznej przeszłości), jak i z opisów funkcjonowania niektórych krajów...

książek: 626
Imachuemanch | 2013-08-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Logiczny wywód krytyczny, niemożliwy do obalenia. Świetne uzupełnienie "Socjalizmu".

książek: 150
Tobson | 2016-07-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2015 rok

Krótki i przystępny wykład. Mises starał się wyczerpać zagadnienie związane z biurokracją w możliwie najbardziej obiektywny sposób, badając zjawisko głównie z prakseologicznej perspektywy, co stworzyło nie lada trud dla jego przeciwników. Zaczął od konstruowania teorii, przytoczenia argumentów różnych środowisk ideowych, przeszedł do dogłębnej analizy i porównań, zakończył wnioskami i rekomendacjami. Taki układ uczynił z małej objętościowo książki dobrą pracę naukową, w większym stopniu wyczerpującą temat. Brakuje mi tylko mocno zaznaczonej odpowiedzi na jedno z postawionych pytań postawionych przez samego autora na początku książki, mianowicie kwestia rozrastania i postępującej biurokratyzacji korporacji. Odpowiedzi można znaleźć w wielu innych tytułach, jednak wydaje mi się, że mocna argumentacja powinna być ujęta w tej pracy, skoro Mises już sam rozpoczął ten wątek. Tak czy inaczej - polecam.

książek: 604
ziombel | 2015-04-20

Książka jest przeznaczona dla przeciętnego czytelnika, nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Opisuje pewne absurdy biurokracji i zarządzania biurokratycznego. Konfrontuje także zarządzanie biurokratyczne z zarządzaniem za pomocą systemu cen(nieskrępowany wolny rynek). Opisuje także źródła biurokracji. Osoba bardziej zainteresowana wolnorynkową ekonomią i związaną z tym filozofią nie znajdzie w niej dużo nowych informacji. Jednak książkę polecam wszystkim, z tego względu, że fundacja PAFERE udostępniła pełną wersję książki jako darmowy ebook.

książek: 87
wilu9500 | 2013-06-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Bat na urzędników państwowych. Autor czasami przesadza lecz pokazuje kuriozum urzędniczego fachu (100 urzędników tworzących dokumenty dla własnych potrzeb może pracować w obiegu zamkniętym).

książek: 43
Robert_Bocian | 2018-05-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Wybitne dzieło, niestety nadal bardzo aktualne...

książek: 12
MrKaminaki | 2018-09-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2016 rok
książek: 41
pavel1987 | 2018-07-28
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
książek: 184
Mateusz Lenczewski | 2017-12-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2018
zobacz kolejne z 192 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd