9788389812094
biznes, finanse

W niniejszej książce dyskutujemy nie na temat osób, lecz systemów organizacji społecznej. Nie oznacza to, że urzędnik pocztowy jest gorszy od kogokolwiek innego. Musimy sobie jedynie zdać sprawę, że ciasny kaftan biurokratycznej organizacji paraliżuje inicjatywę jednostki, podczas gdy w ramach społeczeństwa rynku kapitalistycznego wynalazca ma ciągle szansę na odniesienie sukcesu.

| 2013-01-13

Wolny wybór

Obecność w strukturach europejskiej wspólnoty oznacza nie tylko pewne udogodnienia, ale – i przede wszystkim – obowiązki. Musimy podporządkowywać się ustawodawstwu Unii, a to wiąże się m.in. z oddawaniem części kompetencji naszych władz urzędnikom w Brukseli. Jak każdy aparat państwowy, tak i agendy rządowe UE zorganizowane są biurokratycznie. Dobrze więc zdawać sobie sprawę z istoty takiego sposobu zarządzania, zwłaszcza, gdy tkwi się we wnętrznościach europejskiego molocha.

Ludwig von Mises (1881-1973), wybitny ekonomista, przedstawiciel tzw. szkoły austriackiej w ekonomii, napisał „Biurokrację” w 1944 roku, kiedy trwały jeszcze działania wojenne, a hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Sowiecki były żywym przykładem skrajności systemu biurokratycznego. Może to niektórych zdziwi, ale liczne z opisywanych w książce przykładów są nam znane – zarówno z krajowego podwórka (i to nie tylko z komunistycznej przeszłości), jak i z opisów funkcjonowania niektórych krajów...

Tobiasz | 2016-07-25
Przeczytana: 2015 rok

Krótki i przystępny wykład. Mises starał się wyczerpać zagadnienie związane z biurokracją w możliwie najbardziej obiektywny sposób, badając zjawisko głównie z prakseologicznej perspektywy, co stworzyło nie lada trud dla jego przeciwników. Zaczął od konstruowania teorii, przytoczenia argumentów różnych środowisk ideowych, przeszedł do dogłębnej analizy i porównań, zakończył wnioskami i rekomendacjami. Taki układ uczynił z małej objętościowo książki dobrą pracę naukową, w większym stopniu wyczerpującą temat. Brakuje mi tylko mocno zaznaczonej odpowiedzi na jedno z postawionych pytań postawionych przez samego autora na początku książki, mianowicie kwestia rozrastania i postępującej biurokratyzacji korporacji. Odpowiedzi można znaleźć w wielu innych tytułach, jednak wydaje mi się, że mocna argumentacja powinna być ujęta w tej pracy, skoro Mises już sam rozpoczął ten wątek. Tak czy inaczej - polecam.

ziombel | 2015-04-20

Książka jest przeznaczona dla przeciętnego czytelnika, nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Opisuje pewne absurdy biurokracji i zarządzania biurokratycznego. Konfrontuje także zarządzanie biurokratyczne z zarządzaniem za pomocą systemu cen(nieskrępowany wolny rynek). Opisuje także źródła biurokracji. Osoba bardziej zainteresowana wolnorynkową ekonomią i związaną z tym filozofią nie znajdzie w niej dużo nowych informacji. Jednak książkę polecam wszystkim, z tego względu, że fundacja PAFERE udostępniła pełną wersję książki jako darmowy ebook.

Imachuemanch | 2013-08-12

Logiczny wywód krytyczny, niemożliwy do obalenia. Świetne uzupełnienie "Socjalizmu".

wilu9500 | 2013-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Bat na urzędników państwowych. Autor czasami przesadza lecz pokazuje kuriozum urzędniczego fachu (100 urzędników tworzących dokumenty dla własnych potrzeb może pracować w obiegu zamkniętym).

Jakub | 2016-10-28
Przeczytana: 2016 rok