Hymn

Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Anthem
Magdulstwo

Żyje w ponurej przeszłości. W czasach, w których zdobycze nauki i cywilizacji odeszły w zapomnienie, ma on odwagę szukać mądrości. W świecie zunifikowanym i pozbawionym miłości zakochuje się w kobiecie, którą sam wybiera. A na domiar wszystkiego ciąży na nim wyrok śmierci, gyż popełnia grzechy niewybaczalny: staje sie indywidualistą, wbrew powszechnym regułom nakazującym jednostkom mówić o sobie "my". Odzyskuje błogosławione słowo "ja" i rozpoczyna nowe życie.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Bartłomiej Kowalski | 2014-05-21
Przeczytana: 02 maja 2014

"To moje oczy widzą, a ich spojrzenie nadaje ziemi piękno. To moje uszy słyszą, a słuch mój daje światu jego pieśń. To mój mózg myśli i jego myśl jest jedynym światłem, które pomoże znaleźć prawdę. To moja wola, a wybór z mojej woli jest jedynym wyrokiem jaki muszę uznawać."

"Hymn" to natchniona filozofią obiektywistyczną nowela, która w duchu iście orwellowskiej wizji społeczeństwa przyszłości wprowadza czytelnika w ponury świat skażony niebezpieczną ideą kolektywizmu. Z racji na niewielkie gabaryty i dobitne, wyraziste przesłanie książka ta jest kuszącą zachętą do szerszego zapoznania się z twórczością pani Rand, a także inspirującym impulsem do uważnej refleksji nad znaczeniem słowa, którego niedocenienie i odrzucenie w niepamięć może prowadzić do katastrofy człowieka.

książek: 2013

Jest to moja pierwsza książka Ayn Rand i już jestem zachwycony.
Jak dla mnie wybitna. Nie skupia się tylko na byciu przestrogą, jak większość pozycji dystopijnych, ale jest też pochwałą tych wartości, które powinny być dla człowieka najważniejsze, które zadecydowały o jego wielkości. Uczy jak ważna jest wolność, nieprzeciętność i dążenie do osiągnięcia osobistego szczęścia.

"To wszystko jest przede mną i gdy stoję tutaj, u wrót chwały, po raz ostatni oglądam się za siebie. Patrząc na historię ludzi, której nauczyłem się z książek i myślę. Była to długa historia, a duch, który ją napędzał,
był duchem wolności."

Wypisałem z niej całą masę cytatów, a końcówkę koniecznie muszę nauczyć się na pamięć. :)
Gorąco polecam.

Karaś | 2015-05-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 maja 2015

Piękna, wzruszająca historia, choć niedopracowana - skąd bohater wiedział co to szyny, tory, obwód zamknięty? Kolejna gwiazdka mniej za pretensjonalny bełkot w ostatnim rozdziale, zupełnie niepasujący do konwencji powiastki.

Paweł Juchnowski | 2012-08-08
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Hymn jest książeczką (ze względu na swoje malutkie gabaryty), od której zacząłem przygodę z Ayn Rand. Opowieść o mrocznych czasach gdzie wartość jednostki nie ma znaczenia, gdzie liczy się tylko wielkie MY, które decyduje o twojej przyszłości, strasznie przygnębia. Jednak pośród mroku zapala się zapałka, której ambicją jest nieść ludziom światło... Tak najogólniej można zarysować oś fabularną.
Hymn jest pozycją, od której, moim zdaniem powinno się rozpocząć przygodę z obiektywizmem Ayn Rand. Widać w niej typowego dla autorki bohatera: indywidualistę, twórcę, ideał człowieka - choć lepiej jest powiedzieć - Tytana. Możne dość odważnym będzie stwierdzenie, że akcja tego opowiadania toczy się kilka stuleci po historii Johna Glata, po wielkim końcu z "Atlasa zbuntowanego", ale właśnie takie sprawia wrażenie. Opowiadanie traktuje o miłości do siebie, innych oraz do wiedzy, która daje poczucie wartości i sprawia, że człowiek jest najwspanialszą istotą jaka chodzi po Ziemi*. Hymn zostawił...

Damian | 2015-05-10

Krótka lecz treściwa. "Hymn" to najlepszy wstęp do twórczości Ayn Rand.

Książka przedstawia w pełni i skrajnie kolektywne społeczeństwo bezmózgich mas. Jednostki mówią o sobie 'my' lecz nie 'Ja'. Wszelkie przejawy indywidualizmu i odstępstw od tego co stworzyli "nasi bracia" jest uważane za niegodne a w ostateczności tępione.

Piękne i poruszające, ale niedopracowane. Zastępowanie Boga człowiekiem też mi się niezbyt podoba.

appledore | 2012-01-02
Przeczytana: 16 grudnia 2011

Króciutkie opowiadanie, ale bardzo treściwe, napisane bardzo prostym językiem, bez nadmiaru niepotrzebnych słów. Fabuła rozgrywa się w dalekiej przyszłości, w świecie, w którym rządzi tłum/społeczeństwo, w którym o wszystkim (nasze imię, zawód, wybór partnera) decyduje Rada. W tym świecie mówi się o sobie My - my nazywamy się, my zjedliśmy, itp. Książka opowiada o zniewoleniu przez tłum i o tym, jak ważne dla każdego człowieka jest jego własne Ja. O tym , iż oprócz słowa My istnieje jeszcze "święte słowo: EGO."

Merozzo | 2016-03-24

Jest to książka (a właściwie dzieło) o niebo lepsze od "Roku 1984" Orwella. O ile autor antyutopii z Wielkim Bratem w tle sprzeciwiał się idei społeczeństwa totalitarnego, to w przypadku Ayn Rand (w jej "Hymnie"), mamy do czynienia zarówno z potępieniem wszechobecnej kontroli jednostki, ale również z potępieniem socjalizmu - O tym już nie pomyśleliśmy, prawda Panie Orwell? ;)

Autorka "Hymnu", w przeciwieństwie do drugiego autora, ma poglądy libertariańskie i nie boi się eksponować/emanować nimi oraz pokazywać czytelnikowi zagrożenia związane z porzuceniem wolności na rzecz nieludzkiej idei wszechogarniającego kolektywizmu.

Bardzo podoba mi się sam pomysł oraz wyeksponowanie przekazu m.in w formie wyrażania się bohaterów o nich samych - Zamiast "ja", istnieje więc zwrot "my" w kontekście własnej osoby. Drobny zabieg techniczny, mogłoby się wydawać, ale mający nieprawdopodobną moc, gdyż podczas czytania czułem, że mam do czynienia bardziej z cyborgami, aniżeli z ludzmi, o co...

KoRnelkA | 2015-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Świat przyszłości, w jakiej nie chcielibyśmy się znaleźć - co się stanie z ludźmi po "wielkim wybuchu". Kolektywne,zacofane społeczeństwo, w którym nie ma miejsca na indywidualność, każdy mówi o sobie "my", wszyscy żyją i pracują dla dobra ogółu, ludzie nie mają imion tylko nr, a wszystkim rządzi tajemnicza Rada. Jeden buntownik - zamiatacz ulic, który w tajemnicy czyta i się uczy, przy okazji zakochuje się w złotowłosej dziewczynie, przypadkowo dokonuje przełomowego odkrycia, które jednak nie mieści się w głowach jemu współczesnych i niestety musi uciekać ze swoją narzeczoną i swoim wynalazkiem. Świetny pomysł, trochę przefilozofowana końcówka, ale warto przeczytać, ze względu na oryginalne spojrzenie.

Rafał | 2015-11-25

Świetna antyutopia, będąca pochwałą wolności oraz indywidualizmu. Co prawda człowiek jest istotą żyjącą w społeczeństwie, aczkolwiek to wolność wyboru i samoświadomość konstytuują jego potencjalne wartości. A żadna grupa społeczna bez indywidualnej woli jej członków nie jest w stanie zadowalająco funkcjonować.

Ta książka to sprzeciw wobec ograniczeń tłamszących ludzką wyobraźnię i zdolność do odczuwania.