Cnota egoizmu. Nowa koncepcja egoizmu

- Tytuł oryginału:
- The Virtue of Selfishness
- Data wydania:
- 2015-05-04
- Data 1. wyd. pol.:
- 2000-01-01
- Data 1. wydania:
- 1964-11-01
- Liczba stron:
- 266
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377855706
- Tłumacz:
- teksty N. Brandena - Jerzy Łoziński; teksty A. Rand - na podstawie anonimowego tłumaczenia z wydania Oficyny Liberałów z 1987r.
- Wydawnictwo:
- Zysk i S-ka
- Tagi:
- Ayn Rand wolność indywidualizm ego egoizm obiektywizm
- Tytuł oryginału:
- The Virtue of Selfishness
- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Data wydania:
- 2015-05-04
- Liczba stron:
- 266
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377855706
- Tłumacz:
- teksty N. Brandena - Jerzy Łoziński; teksty A. Rand - na podstawie anonimowego tłumaczenia z wydania Oficyny Liberałów z 1987r.
- Tagi:
- Ayn Rand wolność indywidualizm ego egoizm obiektywizm
Cnota egoizmu to zebrane w esencjonalnej formie podstawowe zasady koncepcji filozoficznej nazwanej przez Ayn Rand obiektywizmem. Ich praktyczna realizacja została wcześniej zaprezentowana przez pisarkę w jej niezwykłych futurystycznych powieściach Atlas zbuntowany oraz Źródło.
"W popularnym znaczeniu słowo »egoizm« jest synonimem »zła« - pisze autorka we wstępie - a przecież dokładne znaczenie i podręcznikowa definicja słowa »egoizm« brzmi: troska o własny interes. Pojęcie to nie zawiera oceny moralnej, nie mówi, czy troska o swój interes jest dobra czy zła, nie określa też, co stanowi rzeczywisty interes człowieka. Odpowiedź na te pytania należy do etyki". Skrajny egoizm głoszony przez Ayn Rand może czytelnika zaskoczyć, a nawet zaszokować. Człowiek - zdaniem Rand - powinien bez skrępowania dążyć do własnej przyjemności. Niekwestionowaną zasługą autorki było zwrócenie uwagi na indywidualizm, przywrócenie jednostce szacunku i godności. Prezentowane eseje są niezwykle radykalne, podobnie jak radykalna i bezkompromisowa była w swoich poglądach Ayn Rand.
Zdaniem Rand, najbardziej nawet pożądany cel społeczny nie może być realizowany bez względu na środki, których trzeba użyć dla jego osiągnięcia. Podejmując działanie, nie można pozostawić w zasięgu wzroku jedynie pragnienia. Liczba osób obdarowanych przedmiotami pochodzącymi z kradzieży nie zmienia przecież jej natury. Trzeba więc brać pod uwagę moralną wartość i konsekwencje stosowanych metod. Co więcej, każde działanie z zakresu inżynierii społecznej przypomina mauzoleum - nie zawsze ze względu na kształt, ale zawsze ze względu na ogromne koszty realizacji. Jest to kolejny powód, by pozostawić samym ludziom troskę o ich własny byt.
W propagowaniu tych poglądów Rand wykazywała bezkompromisową konsekwencję. Twierdziła, że nie może być żadnego paktu pomiędzy dobrem i złem. W czasach, gdy ekstremizm stał się synonimem zła, bez względu na treść sprawy, do której się odnosił, Rand wyróżniała się ekstremizmem w walce z etatyzmem i kolektywizmem, nie idąc na żadne w tym względzie ustępstwa.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Aby skutecznie zmierzyć się z rzeczywistością - wysuwać i realizować cele niezbędne dla życia - człowiek musi żywić do siebie szacunek, musi...
RozwińJeśli zabraknie woli myślenia, to nie będzie też woli życia.
Przestępcy wszędzie i zawsze stanowili znikomą mniejszość. Krzywdy, które wyrządzili oni rodzajowi ludzkiemu, są minimalne w porównaniu do z...
Rozwiń
Opinie [27]
Druga książka tej autorki, którą przeczytałam i mi się spodobała. Wiele razy się do Atlasu odnosi, podoba mi się jej spojrzenie oraz gościnnych tekstów w tej książce.
Pokaż mimo toJest to książka dla osób, których interesuję filozofia :)
Interesująca próba obrony utopi.
Pokaż mimo toTo jedna z tych książek, które trzeba przeczytać dwa razy. Nie dlatego, że czegoś się nie zrozumiało, ale dlatego, że po przeczytaniu dużo się o niej myśli. I trzeba koniecznie to wtedy jeszcze zrewidować. Warto!
Pokaż mimo toKsiążka nie ma ciągłej narracji, jest zbiorem esejów.
więcejSkontrastujmy ze sobą dwie jednostki. Jedna jest w pełni skupiona na sobie i swoim życiu, a druga na wszystkim dookoła tylko nie sobie. Co prowadzi do rozwoju, a co do wojny? Autorzy bez żadnej litości uwydatniają wady kolektywistycznej i altruistycznej wizji świata, ale również podają coś, co może ją...
Zbiór esejów Rand i Brandena zawierający próbę zdefiniowania obiektywnej etyki opartej na przyznaniu jednostkowemu życiu ludzkiemu roli źródła wszelkich wartości. Doprowadzić ma to do postawy racjonalnego egoizmu, czyli takiej perspektywy moralnej, w której dobre jest to, co przyznaje każdej jednostce tyle, ile jej się racjonalnie należy. Odrzuca się tym samym pogląd o...
więcejCzasami za dużo wałkowania tych samych tematów i przekraczana granica filozofowania a zwykłej propagandy.
Pokaż mimo toKobieta też mogłaby wyciągnąć trochę kij z ..., bo stwierdza, że moda na czarnych charakterów w filmie jest dowodem moralnej szarości i zgnicia społeczeństwa...
Jeśli ktoś jest sceptycznie nastawiony co do twórczości Eyn Rand lub chciałby jedynie streszczenia jej światopoglądu, warto zapoznać się z tą książką.
więcejJednak polecam pierw przeczytać Źródło i Atlas Zbuntowany, by mieć szerszy wgląd na obiektyw autorki.
Dodatkowo Ayn w Cnocie Egoizmu wykorzystuje cytaty z w/w książek, więc jeśli ktoś chciałby się wziąć za cały przekrój...
Zdecydowanie kluczowy utwór w procesie krystalizacji charakteru jednostki. Zawiera cenne argumenty do rozważań filozoficzno-etycznych. Jednocześnie szalenie konkretne pióro Ayn Rand jest czymś ciekawym samym w sobie, bo coraz rzadszym.
Pokaż mimo toPrzeczytałem ją i myślę że to trucizna intelektualna. Środowiska akademickie nie ujawniają jej filozofii, nawet gdy było w liceum o filozofii XX wieku to nie było na jej temat nic powiedziane. Propagowanie takiego myślenia kończy się tym że jest znieczulica społeczna i jakieś chore ruchy społeczne gardzące biednymi i bezbronnymi. Znałem w życiu Randystów zadufani w sobie...
więcejKsiążka dla intelektualistów (którym nie jestem). Napisana trudnym i nieco już archaicznym językiem. Nie czytam na co dzień takich dzieł, więc może nie jestem przyzwyczajona (a może po prostu jestem za głupia), ale lektura wymagała ode mnie dużego skupienia, niektóre zdania czytałam po kilka razy.
więcejW każdym razie zabrałam się za nią, bo podobała mi się dużo późniejsza...