Ekonomia w jednej lekcji

83-7006-281-4
ekonomia, gospodarka
biznes, finanse
Monesca

Książka Hazlitta pozwala czytelnikowi zrozumieć podstawowe zagadnienia ekonomiczne, a zwłaszcza wyrobić sobie pogląd na tematy powszechnie dziś dyskutowane: na czym powinna polegać rola rządu w gospodarce, jak chronić przemysł, jakie są skutki ceł, regulacji cen, robót publicznych, jaka jest rola związków zawodowych itd.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,730

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,730

almos | 2017-04-03
Przeczytana: 31 marca 2017

Popularny i przystępnie napisany wykład podstaw szkoły austriackiej w ekonomii, akcentujący ważność mechanizmów rynkowych i konkurencji. Z drugiej strony książka jest anachroniczna i słabo się nadaje do analizy problemów stojących obecnie przed gospodarką światową; poza tym daje mocno jednostronny obraz ekonomii. Razi arogancja autora: wszystkie odmienne poglądy uważa za idiotyczne.

W tej książce, napisanej w 1946r. (nowy rozdział i uaktualnienia dodano w 1976r.) przedstawia Hazlitt w popularnej formie podstawy szkoły austriackiej w ekonomii. W wielkim skrócie: dajmy ludziom wolność, pozwólmy rynkom działać, a nieregulowane ceny i wolna konkurencja doprowadzą do optymalnej alokacji zasobów i najlepszych wyników gospodarczych; wszelka interwencja rządowa jest zła, w szczególności podnoszenie podatków prowadzi do zakłóceń i spowolnienia wzrostu; rola państwa w gospodarce sprowadzona być winna do minimum. Hazlitt podaje sporo ciekawych przykładów potwierdzających jego poglądy, z tym...

Bykovsky | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

„Ekonomia w jednej lekcji” to świetna pozycja dla każdego czytelnika, a rzekłbym nawet - dla każdego obywatela. Ukazuje ona w prosty sposób, jak funkcjonuje (a raczej jak powinna) gospodarka. Autor zawarł w niej podstawowe i najważniejsze informacje na temat ekonomii, specjalnie wykładając wszystko prostym językiem, bez zbędnego specjalistycznego słownictwa - mieszcząc się z takim ogromem informacji na ok. 200 stronach.

Istotę tej świetnej książki idealnie przedstawia cytat z tejże pozycji:
„Jeśli nęka się i karze pracodawców, jest się na najlepszej drodze, by ograniczyć zatrudnienie. Jeśli niszczy się wszelkie bodźce do inwestycji w nowe i bardziej wydajne maszyny i wyposażenie, jest się na najlepszej drodze, by utrzymać płace na niskim poziomie. Ale polityka wszystkich rządów coraz dalej wkracza na te drogi.

To drakońskie opodatkowanie nie zapewnia jednak przychodów, które mogłyby dotrzymać kroku coraz bardziej lekkomyślnym wydatkom rządowym i programom redystrybucji bogactwa....

mts | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

Prawdziwy klasyk. Książka od której śmiało można rozpocząć poznawanie ekonomii. Hazlitt w krótkich rozdziałach przedstawia efekty rządowych interwencji. Całą naukę autora można sprowadzić do dwóch twierdzeń: na zjawiska gospodarcze należy patrzeć w długiej perspektywie, widząc efekty działań w długim, a nie tylko najbliższym czasie. Po drugie, trzeba zauważać rezultaty działań gospodarczych dla wszystkich grup ludzi, dla całego społeczeństwa, a nie tylko dla jednej grupy (np. zawodowej), która ma osiągnąć jakieś korzyści z danej polityki państwowej. Lektura książki da laikowi większą wiedzę niż na tematy gospodarcze ma większość parlamentarzystów. Mimo tego niektóre fragmenty są nudne i napisane niejasno, nie podejmują wszystkich bieżących zagadnień, ale książka napisana została ponad pół wieku temu. Może czas na powstanie podobnego dzieła, opisując obecne interwencjonistyczne programy rządowe? Choć wbrew pozorom tak wiele się nie zmieniło...

Lekka, przyjemna i krótka. Zanim w ogóle spróbujesz wymądrzać się w kwestiach ekonomicznych/politycznych, usiądź na czterech literach i pokornie przeczytaj. Dobry początek dla wejścia na drogę wyleczenia się ze swojej intelektualnej marności. Ale tylko początek, bo jak nazwa wskazuje - to omówiona wzdłuż i wszerz jedna lekcja ekonomii, a nie wszystkie.

| 2017-04-19

Klasyczna już pozycja austriackiej szkoły ekonomii, co dla laika oznacza przede wszystkim: 1) brak wykresów, tabelek i wzorów 2) zdroworozsądkowe podejście do tematu. Poszczególne rozdziały przypominają bardziej eseje niż wyimki z klasycznego podręcznika i w przystępny sposób opisują podstawowe problemy gospodarcze. Czytało mi się dość dobrze, choć w nieprzesadnie zawrotnym tempie, bo książka jest co prawda zwięzła i dość krótka, ale za to treściwa. Idealna na początek przygody z ekonomią. Warto dodać, że książka Hazlitta w dużej mierze rozwija tezy, jakie w połowie XIX wieku postawił Frederic Bastiat w swojej słynnej pracy "Co widać i czego nie widać".

| 2012-09-20

Ekonomię w jednej lekcji H. Hazlitt'a potraktowałbym jako wstęp do austriackiej szkoły ekonomii. Podstawowe zagadnienia ekonomiczne przedstawione w klarowny sposób, który zrozumie większość czytelników, nie mających wcześniej styczności z ekonomią.

Autor książki dementuje wiele sofizmatów socjalistycznych XX wieku, które jeszcze dzisiaj są uważane przez wielu za aksjomaty dobrodziejstwa.

Dlaczego podatki zniechęcają do produkcji? Dlaczego kredyty rządowe są złe ? Czy rozwój technologiczny = bezrobocie ? Po co nam cła ? Dlaczego rząd nie powinien ustalać cen ? Tego i jeszcze więcej dowiesz się czytając tę wspaniałą książkę !

OldSmokeOfDoom | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Pozycja obowiązkowa dla każdego! Henry Hazlitt w sposób najprostszy z możliwych wykłada o gospodarce, ekonomii i wolności. W kilku prostych zdaniach potrafi wykazać, że jedynym rozsądnym (i przede wszystkim naturalnym) podejściem do danego zagadnienia ekonomicznego (np. ceny parytetowe, cło, ingerencja Państwa, związki zawodowe) jest podejście wolnościowe. Doskonała lektura do dyskusji wśród znajomych na tematy polityczno-ekonomiczne.

Aleksandra | 2013-04-27

Godna polecenia dla wszystkich 'początkujących ekonomistów' czy to ze względu na kierunek studiów/szkoły czy ze względu na zainteresowania :) w prosty, ciekawy i przejrzysty sposób tłumaczy mechanizmy ekonomiczne/gospodarcze. '+' zdecydowanie za formę, zrozumiały język, a mimo to bogatą treść :)

SumienieHipstera | 2015-09-14

Zaskakujące jak prostym językiem i żelazną, suchą logiką można otworzyć komuś głowę na tak ważne aspekty codziennego życia. Czytałem to już jako świadomy pisywanych zjawisk wolnościowiec, ale i tak zrobiła na mnie wrażenie. Ultra przystępne.

Katrina | 2016-08-08
Przeczytana: 28 maja 2016

Hendy Hazlitt to przedstawiciel austriackiej szkoły ekonomii. Ekonomię w jednej lekcji w ręce czytelnika oddał w 1946 roku i poprawiał wydanie w latach siedemdziesiątych. Książka, w założeniu ma przedstawić podstawy ekonomii w prosty i przystępny sposób.
I tak, zdecydowanie - robi to. Hazlitt wyjaśnia wszystko bardzo jasno i logicznie - tak, że ja, jako osoba niemająca dużego pojęcia w temacie bez problemu rozumiałam, co autor chce mi przekazać. Oczywiście, nie jest to lektura najprostsza i najprzyjemniejsza, to nie jest powieść, czy literatura rozrywkowa, niemniej... da się przy niej rozluźnić. Nie irytowałam się, że czegoś nie rozumiem, nie nudził mnie styl autora - i przy tym mogłam się czegoś dowiedzieć, a po to się w końcu po takie książki sięga.
Autor wyjaśnia wszystko na przykładzie USA, dlatego nie każdy przytoczony przez niego przypadek będzie idealnie odpowiadał temu, co dzieje się, lub działo u nas, niemniej, mechanizmy, które opisuje są właściwie takie same w każdym...