Domek dla lalek

David Hewson Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Pieter Vos (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
The House of Dolls
Marginesy
The House of Dolls
Pieter Vos (tom 1)
kryminał, sensacja, thriller

Oficjalne recenzje i

W wielkim, złym mieście

[ 7 ] Link do recenzji

Brytyjski thriller rozgrywający się w Holandii, charakterny, wyrazisty detektyw, coś jakby kuzyn Harrego Hole, zagadka nie do rozwiązania, ale dzielny detektyw sobie poradził. Czyta się bardzo dobrze, tylko główna intryga z zaginioną córką dosyć niewiarygodna.

"Domek dla lalek" to przyjemny i wciągający kryminał, którego akcja rozgrywa się w Amsterdamie i jest to jego dużą zaletą. Dzięki tej książce można poczuć klimat Amsterdamu - kanały, przytulne i mniej przytulne bary, do których turyści nie zaglądają i oczywiście Rijksmuseum

Chłodny Amsterdam ze swoimi rowerami, uliczkami i dzielnicami wstydu.
Gra między policją, politykami i światem przestępczym.
Wykorzystywanie nieletnich, porwania, dramaty osobiste bohaterów.
Nawet moja opinia jest podobna do stylu książki - krótkie zdania, lakoniczny styl.
Ale mimo całego brudu, warto przeczytać.

Świat polityki, mafii i policji. Przenikające się wpływy. Postaci nie są jednowymiarowe, dobre albo złe. Podejrzanych jest wielu, bo wzajemne relacje przenikają się momentami tak bardzo, że tworzą jeden splątany węzeł. Głównemu bohaterowi udaje się go w końcu rozwiązać, choć nie jest to zwycięstwo spektakularne.

Kolejna książka Hewsona o mariażu polityków, policjantów i półświatka. I wzajemnej zależności przez niektórych postrzeganej jako dobre rozwiązanie dla równowagi w mieście. Ciekawa, ale pozostaje w stylu autora tak bardzo, że trudno o pomyłkę. Główni bohaterowie, Pieter Voss , stary wyżeracz, i młodziutki policyjny narybek, Laura Bakker, dobrze się uzupełniają i tworzą...

Bardzo dobry kryminał, choć nagromadzenie tajemnic i patologii w garści bohaterów (chciałabym wierzyć że) nieprawdopodobne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo sprawnie napisany kryminał. Krótkie rozdziały. Krótkie zdania przypominające chwilami komunikaty, a efekt to szybkie tempo następujących po sobie zdarzeń. Początek książki nieco zagmatwany, bo dużo nazw ulic i nazwisk ludzi, których w powieści całkiem sporo, podobnie jak wątków, trupów i prowadzących dochodzenie. O dziwo czyta się to znakomicie, a główna para...

Gorąco polecam!!!

Mam mieszane uczucia, bo z jednej strony książka była ciekawa, a z drugiej czytanie ciągnęło mi się niesamowicie. Zaczęłam , jak to często bywa u mnie od końca, czyli tomu drugiego historii o policjancie Vossie ("Niewłaściwa dziewczynka"), a skończyłam na "Domku dla lalek". Ale do rzeczy. Zdecydowanie lepszy był tom 2, w "Domku..." chwilami akcja była wymuszana, wiało...

• E-book
  • Thriller/sensacja/kryminał