Guadalcanal 1942-1943

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia

Sześciomiesięczna kampania o Guadalcanal-Tulagi, znana pod kryptonimem operacja "Watchtower", była pierwszą ofensywą aliantów w wojnie na Pacyfiku. 7 sierpnia 1942 roku piechota morska z pomocą US Navy przeprowadziła desant, zajmując kluczowe japońskie lotnisko na Guadalcanal. Zaskoczenie Japończyków okazało się całkowite. W nocy z 8 na 9 sierpnia Cesarska Japońska Marynarka Wojenna w odsieczy rozgromiła połączone siły amerykańsko-australijskie w bitwie koło wyspy Savo, rozpoczynając kilkumiesięczne, karkołomne zmagania o Guadalcanal, z których tylko jedna strona mogła wyjść zwycięsko. W przeciwieństwie do dotychczasowych kampanii i bitew na Pacyfiku, walki o Guadalcanal przybrały charakter "wojny na wyniszczenie", gdzie kolejne taktyczne zwycięstwa przedłużały kampanię o kolejne, uciążliwe dla każdego tygodnie. Ostatecznie, pomimo kilku znaczących sukcesów, stroną słabszą okazała się Japonia.

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Jacek | 2015-06-23
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Jedną z najważniejszych bitew wojny na Pacyfiku podczas II wojny światowej napisał autor debiutujący w tej serii książek. I uważam, że debiut był udany. Praca jest obszerna, ale nie nużąca, konkretna i wykorzystująca mnóstwo źródeł, ale nie nadmiernie nimi zapchana, naukowa, ale bardzo dobra do czytania. jak zazwyczaj nie obyło się od drobnych (i tylko) niedoskonałości redakcyjnych, drobnych uchybień autorskich (maniera pisania o własnych siłach jako "bratnich"), lecz to nie wpływa na płynność tekstu i łatwość odbioru. Nawet kwestie organizacyjne zostały przedstawione w przystępny sposób. Całkiem spora bibliografia, trochę za skromne, moim zdaniem, załączniki, jak zazwyczaj w serii zbyt schematyczne mapy i wreszcie dobre wkładki fotograficzne dopełniają obrazu książki. Książki dobrej. A ponieważ autor sugeruje w podsumowaniu, że po Guadalcanalu nastąpiły inne zmagania na Pacyfiku, należy oczekiwać kolejnej pracy Michała Piegzika. Sądząc z przeczytanego tomiku - dobrej.

alexliv | 2017-09-26
Przeczytana: 02 kwietnia 2017