Ocean Indyjski 1942

Historyczne Bitwy
Bellona
2019-01-01
2019-01-01
II wojna światowa wojna na Pacyfiku

Książki Piegzika to powiem "świeżość", co do walk na Pacyfiku podczas II Wojny Światowej. Ta zwykle kojarzy się z Amerykanami, Midway, Marianami, czy bombami jądrowymi. Temat holenderskich indii wschodnich jest traktowany po macoszemu. Podobnie jest ze zmaganiami na Oceanie Indyjskim w 1942 roku. Autor ma dostęp do brytyjskich i japońskich archiwów, więc praca ta ma solidne podłoże. Obok tytułowych walk, przewija się też wątek uzbrojenia i geopolityczny (Indie jako partner Japonii). Na koniec jest oczywiście ocena, czy rajd kilku japońskich lotniskowców i spowodowane Brytyjczykom straty w szlakach handlowych na południowym Pacyfiku miał sens.

Ku Mojej ogromnej radości jest to pierwsza publikacja tegoż autora zajmująca się tematyką walk brytyjsko-japonskich w czasie 2 wojny światowej.Tematyka zajmuje się więcej walkami morsko-powietrznymi niż lądowymi ,ale nie umniejsza to merytorycznego podejścia do tematu i stylu który ułatwia zrozumienie treści.

Podstawowym atutem tej książki są źródła. Autor opiera się pracach brytyjskich, a przede wszystkim japońskich. Dzięki temu dostajemy rzetelny, obustronny obraz kampanii, co w odniesieniu do mniej znanych epizodów wojny na Pacyfiku rzadko ma miejsce (większość znanych mi publikacji opiera się na źródłach "zachodnich"). Lekkie, a momentami nieszablonowe pióro autora sprawia, że książkę czyta się szybko.
Moim zdaniem w Polsce nie ma na ten moment książki, która lepiej opisywałaby japoński rajd na Ocean Indyjski. Malutki minusik za mapy - mogłyby być czytelniejsze. Do niczego innego nie jestem w stanie się przyczepić, stąd serdecznie polecam!

Tu nie ma co pisać, to trzeba czytać ;).

A serio Michał Piegzik to specjalista od Japonii w czasie Drugiej Wojny Światowej, ze znajomością Japońskiego, zatem jego prace bazują nie tylko na źródłach anglojęzycznych, ale i japońskich właśnie.
Samo starcie niby znane, ale w sumie niezbyt dokładnie opisane, osobna monografia wypełnia tą lukę znakomicie. Michał Piegzik jak zwykle rzuca nieco dodatkowego światła na samo starcie, np fakt panicznego przezbrajania samolotów adm. Nagumo i wystawienia się na atak. Tu nie miało to jakiś negatywnych konsekwencji, ale za kilka miesięcy pod Midway już tak.

Sprawiedliwie opisana postawa i działania adm. Somervilla.
Zdecydowanie polecam

Tu nie ma co pisać, to trzeba czytać ;).

"Kolejna bardzo dobra pozycja"
Poprzednio przeczytane książki Michała A. Piegzik-a stały na bardzo wysokim poziomie. Dlatego bez obaw sięgnąłem po kolejną i się nie zawiodłem.
"Ocean Indyjski 1942" - opowiada o działaniach Japońskiej Marynarki na tym akwenie. Jest to temat niszowy i dość słabo opracowany w dotychczasowym piśmiennictwie w naszym języku. Ze starszych opracowań warto wspomnieć "Burzę na Pacyfikiem" Z. Flisowskiego. Niestety część danych zdążyła się już zdezaktualizować. Po otwarciu archiwów można spojrzeć na niektóre wydarzenia w zupełnie innym świetle. To właśnie zaleta nowych opracowań M. A. Piegzika.
Oprócz dokładnego omówienia kontekstu historycznego, mamy charakterystykę uzbrojenia każdej ze stron. Tak przygotowani przechodzimy do śledzenia wydarzeń. Te w książce rozgrywają się bardzo dynamicznie, bez większych dłużyzn.
Informacje tekstu wiodącego, są wspomagane przez liczne tabele i podsumowania. To pomaga ogarnąć całość dość bezboleśnie.
Język jest przystępny i bardzo przyjemnie się to czyta.
Wydanie ekonomiczne na dobrej jakości papierze- książka jest klejona w miękkiej oprawie.
W środku na kredowych wkładkach znajdziemy trochę zdjęć.
Wady to mapy umieszczone na końcu tekstu i dość małe. Trzeba się na męczyć.
Jednak nie jest to wielka trudność,
Ze swej strony polecam.

"Kolejna bardzo dobra pozycja"

Książka która po 75 latach opowiada wreszcie po polsku prawdziwą historię Kampanii na Oceanie Indyjskim roku 1942. Faktograficznie i warsztatowo bez zarzutu. Gdyby jeszcze tylko literacko choć zbliżyła się do Flisowskiego :)

Świetna książka, polecam każdemu! Oparta na materiałach archiwalnych obu stron i licznej literaturze przedmiotu, a przy tym napisana przystępnym językiem. Więcej w wideorecenzji mojego autorstwa.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka, rewelacyjna autor bardzo wyczerpująco opisał dość mało znany epizod z walk Japońsko-Brytyjskich. Widać że do napisania tej monografii zostało wykorzystane bardzo wiele źródeł z obu stron konfliktu co w przypadku archiwów Japońskich jest nawet dziś dość trudne.

Osobiście ma jednak kilka małych zastrzeżenie:

1. Mapki, mogły być trochę lepsze, przy kierunku ruchu flot przydały by się małe strzałki dla lepszej czytelność, mapka z zatopienia Cornwall i Dorsetshire jak dla mnie mało czytelna, mogła być większa, w mojej opinii niepotrzebny jest tak duża fragment Cejlonu.
2. Autor w książce posługuje się alianckimi kodowym nazwami samolotów, osobiście wolał bym nazwy japońskie (A6m2, B5N2 itd) na kocu książki jest jest jednak wykaz nazw.
3. Autor pokusił się o porównanie okrętów i samolotów stron, lepiej wyglądało by jednak takie zestawieni w formie tabeli z parametrami taktyczno-technicznymi.
4. Jak dla mnie zbyt mało zdjęć i ilustracji okrętów i samolotów, dla nowicjusza to duży minus, komuś obeznanemu z tematyka to jednak nie będzie przeszkadzać.
5. Brak ogólnego zestawienia strat z całej operacji na Oceanii Indyjskim, te dane są przy opisie poszczególnych etapów walk, jednak jak dla mnie powinna być ogólna tabela, jaki typ okrętów i ile poszczególne strony straciły, tak samo z samolotami.

ogólnie polecam książkę, warto się z nią zapoznać.

Osobiście ma jednak kilka małych zastrzeżenie:

1. Mapki, mogły być trochę lepsze, przy kierunku ruchu...

Jeden z najlepszych HB-eków, jakie od lat czytałem.

Jeden z najlepszych HB-eków, jakie od lat czytałem.

• Historyczne Bitwy
  • II wojna światowa