Wojna paragwajska 1864-1870

Wydawnictwo: Bellona
9788311120457
historia
Łukasz Kuć

O świcie 16 sierpnia Brazylijczycy uderzyli ponownie koło wioski Barrero Grande, na pokrytej czerwoną ziemią równinie zwanej Acosta Ñu, 40 km na północ od Piribebuy. Do walki przeciwko 20000 żołnierzy księcia d'Eu, w kilku rzędach okopów wykopanych naprędce w widłach strumieni Piribebuy i Yuguyry, stanęło tylko 4500 Paragwajczyków z 23 działami pod dowództwem gen. Caballero. Stanowili oni straż tylną i ostatni większy kontyngent odbudowanej poprzednio w Azcurra armii Lopeza. Cabellero miał tylko dwa bataliony weteranów i garstkę doświadczonych artylerzystów płk. Moreno, łącznie około 500 ludzi, resztę stanowiły nowe bataliony i pułki sformowane ze starców i młodziutkich, 12-, 13- i 14-letnich, a nawet młodszych chłopców ubranych w wojskowe mundurki, którym doklejano sztuczne wąsy, aby nieprzyjaciel nie zorientował się, że ma do czynienia z dziećmi.

źródło opisu: Bellona, 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Elevander | 2013-05-21
Przeczytana: 21 maja 2013

Jarosław Wojtczak, autor wielu poczytnych popularnonaukowych biografii z Bellonowskiej serii Historyczne Bitwy po raz kolejny zdecydował się na mało w Polsce znany temat - wojnę paragwajską. Ten z europejskiej perspektywy niszowy konflikt doprowadził do końca dyktatorskie rządy Francisca Solano Lopeza w Paragwaju i doprowadził naród paragwajski do prawdziwej katastrofy biologicznej. Autor poprzedza zasadniczą treść książki krótkim wprowadzeniem, w którym przedstawia dzieje Paragwaju oraz przyczyny wojny. Zwraca uwagę na aspekt działań marynarki wojennej, zaznacza różne polonica (np. fakt, że prekursorem działań powietrznych na kontynencie południowoamerykańskim był właśnie Polak!) i powoli przechodzi przez kolejne kampanie zmierzające ostatecznie do śmierci paragwajskiego dyktatora i zwycięstwa sił sprzymierzonych. Pozycja przeznaczona raczej dla pasjonatów zagadnień latynoskich, nie jestem pewien, czy zainteresuje też inne osoby.

Tomasz Babnis

Aztek_Anonim | 2016-09-10