Guadalcanal 1942-1943

- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Historyczne Bitwy
- Wydawnictwo:
- Bellona
- Data wydania:
- 2013-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-01-01
- Liczba stron:
- 320
- Czas czytania
- 5 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788311125056
- Tagi:
- II wojna światowa bitwy na Pacyfiku Guadalcanal
Sześciomiesięczna kampania o Guadalcanal-Tulagi, znana pod kryptonimem operacja "Watchtower", była pierwszą ofensywą aliantów w wojnie na Pacyfiku. 7 sierpnia 1942 roku piechota morska z pomocą US Navy przeprowadziła desant, zajmując kluczowe japońskie lotnisko na Guadalcanal. Zaskoczenie Japończyków okazało się całkowite. W nocy z 8 na 9 sierpnia Cesarska Japońska Marynarka Wojenna w odsieczy rozgromiła połączone siły amerykańsko-australijskie w bitwie koło wyspy Savo, rozpoczynając kilkumiesięczne, karkołomne zmagania o Guadalcanal, z których tylko jedna strona mogła wyjść zwycięsko. W przeciwieństwie do dotychczasowych kampanii i bitew na Pacyfiku, walki o Guadalcanal przybrały charakter "wojny na wyniszczenie", gdzie kolejne taktyczne zwycięstwa przedłużały kampanię o kolejne, uciążliwe dla każdego tygodnie. Ostatecznie, pomimo kilku znaczących sukcesów, stroną słabszą okazała się Japonia.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo dobra pozycja opisująca nam bitwę o Guadalcanal zarówno na lądzie jak i na wodzie.
Bardzo dobra pozycja opisująca nam bitwę o Guadalcanal zarówno na lądzie jak i na wodzie.
Pokaż mimo toGuadalcanal do tej pory kojarzyło mi się tylko z "Cienką Czerwoną Linią" oraz grą komputerową Medal of Honor Pacific Assault, w której część misji rozgrywało się właśnie na tej wyspie. Sama książka wypada dość ciekawie, autor omawia szereg starć w ramach operacji "Watchtower", które rozgrywały się na lądzie, w morzu i w powietrzu. Nie można się też przyczepić do narracji, książka jest bardzo dynamiczna, cały czas coś się dzieje, trudno się nudzić podczas lektury. Fajnie też, że książka nie zawiera przydługiego wstępu, gros książki poświęcony jest tytułowej kampanii. Szkoda tylko, że działania na lądzie, zwłaszcza ich ostatnia faza, została potraktowana dość pobieżnie. Generalnie można odnieść wrażenie, że autor lepiej się czuje opisując działania na morzu. Trochę denerwowało mnie nazewnictwo samolotów, z którym spotkałem się pierwszy raz w swoim życiu. Książka zawiera dwie dobrze dobrane wkładki ilustracyjne oraz cztery mapy, chociaż te moim zdaniem mogłyby być lepsze, ponieważ pomijają wiele aspektów opisywanych w książce. Debiut Michała Piegzika w serii HB wypadł moim zdaniem obiecująco i choć z pewnym opóźnieniem, chętnie sięgnę po jego kolejne książki.
Guadalcanal do tej pory kojarzyło mi się tylko z "Cienką Czerwoną Linią" oraz grą komputerową Medal of Honor Pacific Assault, w której część misji rozgrywało się właśnie na tej wyspie. Sama książka wypada dość ciekawie, autor omawia szereg starć w ramach operacji "Watchtower", które rozgrywały się na lądzie, w morzu i w powietrzu. Nie można się też przyczepić do narracji,...
więcej Pokaż mimo to"Tokio Express"
Wydawać by się mogło, że po lekturze "Burzy nad Pacyfikiem" nic więcej w temacie nie potrzeba. Niestety czas leci, pojawiają się nowe dokumenty i pewne rzeczy można zweryfikować. Autor niniejszej książki ma dość lekkie pióro, i jego opowieść czyta się znakomicie. Nie dorównuje ŚP Zbigniewowi Flisowskiemu, ale też zbytnio nie zostaje w tyle.
Mamy w dość ciekawej formie przedstawione losy walczących o wyspę. W środku znajdziemy też trochę zdjęć i mapy. Ich jakość jest dyskusyjna, ze względu na mały format książki. Te w "Burzy..." były lepsze.
Mamy kilka nowości i wyjaśnienia (sprostowania) słów Zbigniewa Flisowskiego.
Z wad można się przyczepić do niektórych sformułowań autora typu "osiągnąć pudło". Są to jednak drobne lapsusy.
Z czystym sumieniem polecam pozycję i autora.
"Tokio Express"
więcej Pokaż mimo toWydawać by się mogło, że po lekturze "Burzy nad Pacyfikiem" nic więcej w temacie nie potrzeba. Niestety czas leci, pojawiają się nowe dokumenty i pewne rzeczy można zweryfikować. Autor niniejszej książki ma dość lekkie pióro, i jego opowieść czyta się znakomicie. Nie dorównuje ŚP Zbigniewowi Flisowskiemu, ale też zbytnio nie zostaje w tyle.
Mamy w dość...
Jedną z najważniejszych bitew wojny na Pacyfiku podczas II wojny światowej napisał autor debiutujący w tej serii książek. I uważam, że debiut był udany. Praca jest obszerna, ale nie nużąca, konkretna i wykorzystująca mnóstwo źródeł, ale nie nadmiernie nimi zapchana, naukowa, ale bardzo dobra do czytania. jak zazwyczaj nie obyło się od drobnych (i tylko) niedoskonałości redakcyjnych, drobnych uchybień autorskich (maniera pisania o własnych siłach jako "bratnich"), lecz to nie wpływa na płynność tekstu i łatwość odbioru. Nawet kwestie organizacyjne zostały przedstawione w przystępny sposób. Całkiem spora bibliografia, trochę za skromne, moim zdaniem, załączniki, jak zazwyczaj w serii zbyt schematyczne mapy i wreszcie dobre wkładki fotograficzne dopełniają obrazu książki. Książki dobrej. A ponieważ autor sugeruje w podsumowaniu, że po Guadalcanalu nastąpiły inne zmagania na Pacyfiku, należy oczekiwać kolejnej pracy Michała Piegzika. Sądząc z przeczytanego tomiku - dobrej.
Jedną z najważniejszych bitew wojny na Pacyfiku podczas II wojny światowej napisał autor debiutujący w tej serii książek. I uważam, że debiut był udany. Praca jest obszerna, ale nie nużąca, konkretna i wykorzystująca mnóstwo źródeł, ale nie nadmiernie nimi zapchana, naukowa, ale bardzo dobra do czytania. jak zazwyczaj nie obyło się od drobnych (i tylko) niedoskonałości...
więcej Pokaż mimo to