Leningrad 1941-1944

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Aaron

Bitwa o Leningrad stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach II wojny światowej. To trzymilionowe miasto, drugie pod względem znaczenia w Rosji Radzieckiej, broniło się przez 900 dni. Jego obrona miała wpływ na ogólny wynik wojny. Dokonała się za straszliwą cenę życia miliona mieszkańców i ogromnego zniszczenia miasta. Leningrad stanowił jeden z głównych celów uderzeń wojsk...

To trzymilionowe miasto, drugie pod względem znaczenia w Rosji Radzieckiej, broniło się przez 900 dni. Jego obrona miała wpływ na ogólny wynik wojny. Dokonała się za straszliwą cenę życia miliona mieszkańców i ogromnego zniszczenia miasta. Leningrad stanowił jeden z głównych celów uderzeń wojsk niemieckich na ZSRR. Ten cel został wyznaczony 5 grudnia 1940 roku, gdy gen. płk Franz Halder, szef sztabu Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych, na naradzie wyższych dowódców niemieckich sił zbrojnych, wskazał na konieczność uderzenia niemieckich zgrupowań, jeszcze przed rozpoczęciem natarcia na Moskwę, na ustawione na skrzydłach wojska radzieckie, a więc na Kijów i Leningrad.

Leningrad był dużym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym, ważnym portem i bazą wojenną na Bałtyku, "pomostem" do państw skandynawskich, bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym, łączącym środkową Rosję z Północą. Gdyby Niemcy opanowali Leningrad, radziecki potencjał gospodarczy poniósłby ogromny uszczerbek. Ponadto zostałyby przecięte linie komunikacyjne, łączące Moskwę z Murmańskiem i Archangielskiem - ważnymi portami morskimi, a państwo radzieckie zostałoby odepchnięte od Bałtyku. Dlatego dowództwo hitlerowskie tak uparcie dążyło do zdobycia tego miasta.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=cat&c...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/5659.jpg

Tores13 | 2019-06-23
Przeczytana: 21 czerwca 2019

Dość przeciętna pozycja opisująca blokadę Leningradu praktycznie tylko z sowieckiej perspektywy. Autor skupił się na walkach niezliczonych ( zwłaszcza radzieckich ) korpusów, dywizji, pułków bardzo zdawkowo wspominając o sytuacji bytowej ludności cywilnej w oblężonym mieście.

Zoltar | 2018-08-18
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Co tu dużo mówić: Pozycje serii "Historyczne bitwy", które pojawiły się jeszcze w czasach PRL-u i opisywały wydarzenia 2. wojny światowej na froncie wschodnim, nie zasługują właściwie na miano książek popularnonaukowych. To propaganda, okraszona, w zależności od posiadanego talentu pisarskiego autora, większą lub mniejszą ilością detali na temat danej kampanii.

Nie inaczej ma się sprawa z "Leningradem 1941-1944". Do znużenia opisywana jest sytuacja na froncie z perspektywy dowództwa radzieckiego, wypowiedzi niemieckich (zwłaszcza szeregowców) jest jak na lekarstwo.

Sam opis okładkowy demaskuje propagandową funkcję tej pozycji. Jeśli autor sam przyznaje w nim, że nie wie, dlaczego Niemcy w danej sytuacji zachowywali się tak a nie inaczej i stawia pytania retoryczne, to jest to raczej świadectwo talentu oratorskiego a nie naukowej erudycji.

Książki nie mogę oczywiście, z wyżej wymienionych przyczyn, polecić.

Grisznak | 2018-02-19

Praca mocno jednostronna, opisująca bitwę przede wszystkim od strony sowieckiej, co czyni ją średnio udaną. To reedycja pracy z czasów PRL i to niestety mocno widać. Nie poprawia sprawy kiepska jakość wydania oraz słabe, nieczytelne mapy.