Malta 1565

Wydawnictwo: Bellona
wojskowość powszechna
historia
Getos

Książka opisuje obronę Malty w 1565 r. przez Zakon Rycerski Szpitala Świętego Jana przed inwazją turecką. Cztery miesiące heroicznego oporu wielokrotnie słabszych sił joannitów, a następnie udana operacja nocnego desantu morskiego 16-tys. hiszpańskiej odsieczy, zmusiły potężną armię turecką do odwrotu. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie militarne, propagandowe i polityczne dla ówczesnej Europy. Powstrzymało ekspansję turecką w basenie Morza Śródziemnego. Wydarzenie było tak doniosłe, że dla jego uczczenia Wielki Mistrz Jean Parisot de la Valette wzniósł miasto, zwane od jego imienia Valetta – późniejszą stolicę Malty.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl

rzepka | 2019-09-12
Przeczytana: 12 września 2019

Bardzo przystępnie i dość wyczerpująco opisane niezwykle ważna w historii oblężenie Malty przez wojska Sulejmana Wspaniałego. Autor opisuje historię powstania zakonów w Jerozolimie, bardzo szybko również tematy krucjat i historię Zakonu Joannitów. To jak sprawnie porusza się i prowadzi czytelnika przez 400 lat średniowiecza, wybierając najważniejsze fakty dla opowiadanej historii budzi mój szacunek, bo zawsze jak ja próbuję opowiadać coś mojej rodzinie to zagłębiam się w zbędne dygresje i zanudzam. A pan Zieliński robi to po mistrzowsku.
Samo oblężenie Malty jest napisane w sposób nienużący, zniuansowany, na zasadzie: tu zrobiono błąd, tu się wykazano bohaterstwem, tam był konflikt dwóch wodzów itd. Nie było to męczące, a obawiałem się, że na tym się autor może wywrócić. Porównałbym tę książkę do filmu Terminator 2 z Arnoldem z 1992 roku - od początku do końca nie ma tam słabego kadru, człowiek siedzi, ogląda i dziwi się jak mozna było coś takiego wymyśleć. Tutaj pan Zieliński...

EaglePL | 2019-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2019

Andrzej Zieliński w swojej niewielkiej publikacji najwięcej miejsca poświęcił przybliżając nam historię Zakonu, który powstał, by leczyć chrześcijan zmierzających do Ziemi Świętej. Następnie poprzez ewolucję stał się silną instytucją militarną nie tylko osłaniającą żeglugę chrześcijańską na morzu śródziemnym, lecz również stanowiącą zadrę w boku potężnych sułtanów osmańskich.

Niestety, w związku z tym ucierpiała sama relacja na temat bitwy, która dla Turków była jedynie epizodem na drodze do opanowania morza śródziemnego, dla Kawalerów Maltańskich (jak nazywano wówczas Joannitów) dramatyczną walką o przetrwanie, a dla chrześcijan ważnym zwycięstwem psychologicznym, który udowodnił, że armia turecka nie jest niepokonana.

Choć autor stara się opowiedzieć o ważnych aspektach obrony wyspy oraz zadaje ważkie pytania dotyczące błędów popełnionych przez osmańskie armie w trakcie kampanii, to jednak sama relacja momentami wydaje się ledwie zbieraniną ciekawostek na temat oblężenia...

Mógłbym napisać, że „Malta 1565” to pełna dramatycznych wydarzeń historia oblężenia, które, jeśli rozważyć zaangażowane po obydwu stronach siły, ich zasoby oraz zdolności przywódcze, musiało zakończyć się zniszczeniem zakonu joannitów i przyłączeniem Malty do imperium osmańskiego. Tak się jednak nie stało i Andrzej Zieliński opowiada nam, dlaczego.

Autor wykorzystuje jednak większość miejsca w tej stosunkowo skromnej publikacji na przedstawienie historii jedynego zakonu rycerskiego, który przetrwał do naszych czasów. Historii oczywiście skrótowej i niepełnej, bo kończącej się w XVI wieku. Dokonał on jednak dobrego wyboru, bo w czasie lektury czytelnik zostaje bardzo sprawnie poprowadzony ku kulminacyjnemu starciu między Turkami i ich sprzymierzeńcami a zakonem, maltańską ludnością i wojskami hiszpańskimi. Zieliński przystępnie opisuje również wpływ bitwy na dalsze losy zakonu, co pozwala osadzić właśnie przeczytaną relację w kontekście wielowiekowej historii starć Krzyża z...

GroszeQ | 2018-10-25
Na półkach: Przeczytane, HISTORIA

Książka o wszystkim tylko nie o obronie Malty przez Kawalerów św. Jana Rodyjskich/Maltańskich w 1565roku!W sumie może 1/5 książki jest o samej obronie Malty!Dużo więcej dowiedziałem się o działaniach Joannitów w Ziemi Świętej oraz na Rodosie niż na Malcie.
Jeszcze jeden minus to ciągłe powtarzanie co chwilę tych samych informacji(po co?).
Cała reszta solidna, historia Zakonu, przypisy, forma również ale nie tego się spodziewałem po teoretycznie "specjalistycznej książce"

heavy | 2018-06-08
Przeczytana: 21 maja 2018

Malta 1565 - Andrzeja Zielińskiego. Teoretycznie książka opisuje ten sam okres co praca Toma Picklesa, ale mimo że objętościowo obszerniejsza (ponad 200 stron) to sam przebieg oblężenia opisany został zaledwie na jednej czwartej. Postała część traktuje o genezie Zakonu Jana Jerozolimskiego (począwszy od krucjat a skończywszy na czasach współczesnych) oraz o genezie Imperium Osmańskiego przytaczając wiele intrygujących, a zupełnie nieznanych mi faktów. W sumie jest to godne polecenia uzupełnienie książki Picklesa.

Szczerze mówiąc, zaczynając lekturę ,,Malty 1565" spodziewałem się czegoś lepszego. Przede wszystkim, to kolejna pozycja w serii która NIE przedstawia struktury armii tureckiej (chyba będę musiał poszukać czego konkretnie o tym, bo inaczej się nie doczekam). Również na temat sposobu walki Joannitów nie dowiedziałem się zbyt wiele. Dobrze natomiast przedstawiono dzieje Zakonu i jego plany powrotu na Rodos, które sprawiały, że Malta zawsze była tą ,,bazą tymczasową", co miało wpływ na jej gotowość do obrony. Opis walk (i sama wyspa) został przedstawiony w ciekawy, chociaż nieco emocjonalny sposób (autor wyraźnie był pod wielkim wrażeniem postawy obrońców), ale kto tego zabrania w książce popularnonaukowej?

| 2015-07-29

Lubię styl tego autora i podoba mi się treść tej książki. Fakty, zdarzenia, bardzo dobry opis. Na pewno maniacy zaczną ją niszczyć (zazdrość, niewiedza) i będą linijkami mierzyć odległości między wyspą a lądem lub jakie ilości wojska pasują na metr wału. Ale nie ma się co przejmować panie Autorze - ważne że książka podoba się normalnym czytelnikom którzy szukają ciekawego połączenia historycznych zdarzeń z dobrym stylem pisarskim. Polecam!

Rzekłbym, że "Malta 1565" to książka, którą trudno ocenić. Z jednej strony mamy piękny, a zapomniany temat bohaterskiej obrony Malty przed armią turecką oraz znakomitą, niemalże reporterską narrację. Z drugiej co nie miara błędów merytorycznych i dość powierzchowne potraktowanie wielu zagadnień (np. wojskowości). Autor jest dziennikarzem, a nie historykiem, co ma duży wpływ na treść "Malty 1565". Pisze bardzo żywo (czyta się jakby relację z pola bitwy), ale często się myli: wspomina o podporządkowaniu Wenecji Turkom (sic!), nazywa Napoleona cesarzem już w roku 1798 (sic!). Takich i innych błędów jest naprawdę sporo. Bibliografia jest wg mnie zbyt mało obszerna, a do tego popchnęła Autora trochę zbytnio w stronę opowiadania kilkusetletnich dziejów joannitów kosztem np. przedstawienia planów ekspansji tureckiej nad Morzem Śródziemnym. Dodatkowy minus za brak jakichkolwiek przypisów. Pod względem żywości narracji jest to jednak jedna z najlepszych pozycji w serii HB. Myślę więc, że...

kicudg | 2013-02-06

Świetna książka opisująca zakon joannitów i ich dramatyczną wprost obronę przeciwko wielkiej armii inwazyjnej Turcji Osmańskiej.