Malta 1565

Wydawnictwo: Bellona
joannici, bitwy, Malta
historia
Getos

Rankiem 15 lipca rozpoczął się walny szturm na fort San Michel. Atak nastąpił jednocześnie z lądu i z morza. Był to niesamowity widok. Przy trwającym artyleryjskim ostrzale maltańskich umocnień, czółnami płynęło prawie 3 tysiące piechurów i korsarzy uzbrojonych w nowoczesne muszkiety i krzywe szable. Mustafa pasza odwołał się też do pomocy niebios, do swojego Proroka. Pomiędzy żołnierzami siedzieli zatem w łodziach w uroczystych strojach imani, którzy czytali im głośno sury Koranu o świętej wojnie i miotali najgroźniejsze koraniczne przekleństwa na niewiernych.

źródło opisu: Bellona, 2004

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Szczerze mówiąc, zaczynając lekturę ,,Malty 1565" spodziewałem się czegoś lepszego. Przede wszystkim, to kolejna pozycja w serii która NIE przedstawia struktury armii tureckiej (chyba będę musiał poszukać czego konkretnie o tym, bo inaczej się nie doczekam). Również na temat sposobu walki Joannitów nie dowiedziałem się zbyt wiele. Dobrze natomiast przedstawiono dzieje Zakonu i jego plany powrotu na Rodos, które sprawiały, że Malta zawsze była tą ,,bazą tymczasową", co miało wpływ na jej gotowość do obrony. Opis walk (i sama wyspa) został przedstawiony w ciekawy, chociaż nieco emocjonalny sposób (autor wyraźnie był pod wielkim wrażeniem postawy obrońców), ale kto tego zabrania w książce popularnonaukowej?

Rzekłbym, że "Malta 1565" to książka, którą trudno ocenić. Z jednej strony mamy piękny, a zapomniany temat bohaterskiej obrony Malty przed armią turecką oraz znakomitą, niemalże reporterską narrację. Z drugiej co nie miara błędów merytorycznych i dość powierzchowne potraktowanie wielu zagadnień (np. wojskowości). Autor jest dziennikarzem, a nie historykiem, co ma duży wpływ na treść "Malty 1565". Pisze bardzo żywo (czyta się jakby relację z pola bitwy), ale często się myli: wspomina o podporządkowaniu Wenecji Turkom (sic!), nazywa Napoleona cesarzem już w roku 1798 (sic!). Takich i innych błędów jest naprawdę sporo. Bibliografia jest wg mnie zbyt mało obszerna, a do tego popchnęła Autora trochę zbytnio w stronę opowiadania kilkusetletnich dziejów joannitów kosztem np. przedstawienia planów ekspansji tureckiej nad Morzem Śródziemnym. Dodatkowy minus za brak jakichkolwiek przypisów. Pod względem żywości narracji jest to jednak jedna z najlepszych pozycji w serii HB. Myślę więc, że...

| 2015-07-29

Lubię styl tego autora i podoba mi się treść tej książki. Fakty, zdarzenia, bardzo dobry opis. Na pewno maniacy zaczną ją niszczyć (zazdrość, niewiedza) i będą linijkami mierzyć odległości między wyspą a lądem lub jakie ilości wojska pasują na metr wału. Ale nie ma się co przejmować panie Autorze - ważne że książka podoba się normalnym czytelnikom którzy szukają ciekawego połączenia historycznych zdarzeń z dobrym stylem pisarskim. Polecam!

kicudg | 2013-02-06

Świetna książka opisująca zakon joannitów i ich dramatyczną wprost obronę przeciwko wielkiej armii inwazyjnej Turcji Osmańskiej.

Rebelson1990 | 2017-07-01
awesta | 2017-06-24