Przygody Gordianusa. Ramiona Nemezis, Zagadka Katyliny

Okładka książki Przygody Gordianusa. Ramiona Nemezis, Zagadka Katyliny Steven Saylor
Okładka książki Przygody Gordianusa. Ramiona Nemezis, Zagadka Katyliny
Steven Saylor Wydawnictwo: Rebis Cykl: Roma sub rosa (tom 4-5) kryminał, sensacja, thriller
Roma sub rosa (tom 4-5)
Arms of Nemesis, Catilina's Riddle
Rebis
2012-10-16
2012-10-16
Janusz Szczepański
starożytny rzym kryminał powieść amerykańska

Rewelacja! Historia, kryminał, przygoda... Wszystko w jednym :) Czyta się jednych tchem :) Polecam!!!

Swoja przygodę ze Stevenem zaczęłam od "Zagadki Katyliny" (akurat tylko ta część znajdowała się w bibliotece). Opis z tyłu książki mnie zaciekawił, ale nawet nie przypuszczałam, że Gordianus i jego historia okażą się aż tak wciągający! "Roma sub Rosa" to teraz jeden z moich absolutnie ukochanych cykli książkowych, które z czystym sumieniem polecam każdemu czytelnikowi lubiącemu historie starożytną, kryminał i dużo wartkiej akcji :)

W tomie II Przygód Gordianusa znajdują się 2 kolejne powieści z cyklu Roma Sub Rosa: "Ramiona Nemezis" oraz "Zagadka Katyliny". Siłą książek Stevena Saylora jest umieszczenie akcji w tle prawdziwych, historycznych wydarzeń starożytnego Rzymu oraz historycznych postaci takich jak Cycero, Krassus, Cezar czy Katylina. Dzięki temu zabiegowi autor w sposób niezwykle ciekawy i przystępny - oczami swych bohaterów opowiada historię Rzymu. W "Ramionach Nemezis" na Gordianusa czeka wyjątkowo trudna i delikatna zagadka kryminalna. Detektyw zostaje wynajęty przez wyjątkowo bogatych i wpływowych Rzymian celem odkrycia rzeczywistego mordercy bogacza. Udaje się do Bajów (letniej miejscowości, w której wille mieli najbogatsi Rzymianie). Kraj ogarnięty jest paniką ze względu na powstanie niewolników pod wodzą Spartakusa. W tych okolicznościach oczywistymi dla bogatych Rzymian podejrzanymi są niewolnicy. Czy aby na pewno rozwiązanie jest takie proste? A może za morderstwem stoi zupełnie inna siła, ktoś kto wykorzystał zamęt powstań niewolników i w prosty sposób odwrócił od siebie uwagę? Gordianus staje przed nie lada wyzwaniem chcąc odkryć prawdę. Na szali bowiem leży życie 100 niewolników, także małych dzieci. Jeśli, bowiem nie rozwiąże sprawy tego morderstwa wina spadnie na wszystkich niewolników pracujących w willi w Bajach. Czy rzeczywiście jednak mocodawcy Gordianusa chcą poznać prawdę? Pracy detektywa wciąż ktoś przeszkadza i utrudnia. Czy Gordianus odważy się dążyć do prawdy za wszelką cenę, ryzykując własne życie w starciu z potężnymi ludźmi? Ramiona Nemezis to wciągająca powieść, pełna emocji, zagadek i intryg. Pochłonęła mnie bez reszty.
"Zagadka Katyliny" jest nieco odmienna od wszystkich wcześniejszych przygód Gordianusa. Tym razem Gordianus nie prowadzi typowej sprawy kryminalnej, a zostaje wciągnięty w intrygę dużo poważniejszą, bo dotyczącą polityki. Saylor bardzo ciekawie opisuje dzieje spisku Katyliny, walki o władzę i wpływy między Cyceronem, Katyliną, Cezarem. W ten skomplikowany wir polityczny zostają wciągnięci Gordianus i jego rodzina, którzy przenieśli się z Rzymu na wieś. Jak się jednak okazuje nie jest tak prosto uciec od Rzymu. Gordianus nie tylko będzie musiał zmierzyć się z intrygami polityków, walkami o władzę, ale spadną na niego również problemy bardziej przyziemne. Życie na wsi okazuje się nie być tak idylliczne, jak to sobie nasz bohater wymarzył - niechętni mu sąsiedzi, trudy prowadzenia gospodarstwa, problemy z dorastającym synem stają się dla Gordianusa wyzwaniem nie mniejszym niż rzymskie intrygi, w które wbrew swej woli zostaje wciągnięty. Zagadka Katylina to wielowątkowa powieść napisana z rozmachem - od pozornie spokojnej wsi po niespokojną atmosferę wyborów w Rzymie. Antyczny Rzym po raz kolejny okazuje się miejscem niezwykle ciekawym i pasjonującym. Zagadka Katylina to na prawdę wybitna powieść, którą gorąco polecam.

Kryminał ze starożytnego Rzymu. Powiem więcej bardzo dobry kryminał. Wciągająca akcja i prawdziwi bohaterowie. Do tego okazja do zapoznania się z codziennym życiem ówczesnych ludzi, ich zwyczajami i tradycjami. Autor jest historykiem i znawcą opisywanej epoki, co dodaje powieści autentyczności. Język jakim się posługuje jest łatwy w przekazie, dlatego nawet polityczne zawirowania przekazał w sposób nie wprawiający w ziewający nastrój. Na pewno sięgnę po kolejne przygody Gordianusa, oraz inne powieści Saylora.

• Historyczne
  • Starożytność
  • Szukam
  • Jest w bibliotece nr 13, Kielce

Steven Saylor Przygody Gordianusa. Ramiona Nemezis, Zagadka Katyliny Zobacz więcej