Zmierzch orła

De Abend der Adlers
978-83-7595-154-7
historyczna
pheosia

Cesarstwo rzymskie ok. 260 r. p. Chr. Wrogowie plądrują prowincje przygraniczne, cesarze walczą o władzę. Wydaje się, że nad wielkim Imperium Rzymskim zachodzi słońce. W tym niespokojnym czasie młody Rzymianin Flawiusz wyrusza w podróż z majątku swojego wuja. Pragnienie odnalezienia rodziców oraz poszukiwania świątynnego portalu, ukrytego przed barbarzyńcami, wciągają go w wir wydarzeń rozgrywających się w Rzymie, Palmirze i Babilonie, aż do granic Persji. Kiedy wydaje mu się, że osiągnął cel i znalazł miłość swojego życia, los stawia go przed jeszcze większym wyzwaniem.

Pasjonująca powieść Franka Beckera przenosi czytelnika w sam środek wielkich wydarzeń historycznych i związanych z nimi losów kilku mieszkańców Cesarstwa. Razem z bohaterami przeżywamy dramatyczne, często tragiczne wydarzenia, wojenną zawieruchę, rozterki życiowe, miłość, odkrywamy ich nadzieje i zwątpienia, intrygi w kręgach władzy, przemierzamy najdalsze rubieże Cesarstwa w poszukiwaniu tajemnic z odległych czasów.

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: www.mwydawnictwo.pl

allison | 2015-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2015

"Zmierzch orła" to trzymająca w napięciu powieść historyczno-przygodowa. Jej akcja rozgrywa się u schyłku Cesarstwa Rzymskiego, do czego odnosi się tytuł.
Na tle burzliwych wydarzeń dziejowych śledzimy barwne i pełne niebezpieczeństw perypetie młodego Flawiusza. Chłopak wędruje po upadającym imperium, zdobywając życiowe doświadczenie i szukając zaginionych przed wielu laty rodziców oraz ukrytego przed wrogami skarbu. Gdy wyrusza w podróż pod okiem błyskotliwego i tajemniczego opiekuna, nawet nie przypuszcza, jakie niespodzianki na niego czekają.

Całość czyta się jednym tchem i trudno oderwać się od tej lektury. Sprzyja jej przede wszystkim pełna nagłych zwrotów akcja, w której aż roi się od intryg, niebezpieczeństw i barwnych postaci.
Nie jest to jednak tylko awanturnicza powieść. Autor świetnie pokazał tło historyczne - zmierzch wielkiej potęgi cesarstwa, kulisy politycznych rozgrywek, zwłaszcza walki o wpływy i władzę, a także warunki życia różnych środowisk.

Polecam jako...

Anna | 2015-02-07
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Szesnastoletniego Flawiusza od dłuższego czasu dręczy niezrozumiały sen, mający związek z wydarzeniami z przed kilku lat. Kiedy wreszcie wychowujący go stryj, decyduje się wyjaśnić mu znaczenie snu i jego powiązanie z przeszłością, Flawiusz wraz z Ulixsesem - kupcem ze wschodu, postanawia wyruszyć na poszukiwanie rodziców oraz zamierza też odnaleźć świątynny portal, ukryty przed barbarzyńcami.
To książka przede wszystkim przygodowa, z historią Europy III w n.e. i Imperium Rzymskiego w tle, najeżdżanego przez plemiona germańskie i Franków, walk legionów o odzyskanie zagrabionych ziem, ale też podbojów na Wschodzie, intryg, zdrady, miłości, dramatycznych decyzji.
Nie jest to książka jakaś wybitna, ale czyta się ją dobrze, wciąga w losy Flawiusza i daje szansę na poznanie życia i zwyczajów tamtego okresu.

Versatile | 2013-06-25
Przeczytana: 22 czerwca 2013

W 260 roku naszej ery potężne niegdyś Cesarstwo Rzymskie dni swojej świetności miało już za sobą. Ogromne państwo zaczęło chylić się ku upadkowi. Musiało znosić nieustanne najazdy wrogich armii, które stale pustoszyły i plądrowały imperium, a także konflikty wewnętrzne pomiędzy mieszkańcami.

Nastoletni Flawiusz, żyjący w tych trudnych dla kraju czasach, postanawia podjąć się długich poszukiwań swojego ojca, który to przed wieloma laty został wcielony do wojska i już nie wrócił do rodzinnych stron. Młody mężczyzna choć wie, że znalezienie rodzica jest bardzo wątpliwe i nadzwyczaj trudne, nie zniechęca się i trwa w złożonym sobie ślubie. W trakcie swojej długiej wędrówki napotka wielu ludzi, zarówno tych nastawionych do niego przyjaźnie jak i tych, którzy będą w ukryciu czyhać na jego życie. Podróż ta bez wątpienia całkowicie zmieni jego nastawienie i obecny stosunek do świata.

Pierwsze co mogę powiedzieć o tej książce to: chaos. W powieści Franka Beckera naprawdę dzieje się bardzo...

Trinity | 2013-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Starożytność zawsze była moją piętą achillesową, jeśli chodzi o epoki historyczne. Nie ukrywam, że od zawsze jestem zafascynowana wiekami średnimi, starożytność nigdy mnie specjalnie nie interesowała. Powoli jednak zaczęło się to zmieniać za sprawą książek właśnie. Nie lektur szkolnych, a powieści, po które sięgałam ot tak, mimochodem, aby umilić sobie czas – i starożytność polubiłam sama nie wiem, kiedy, ale niedawno. Byłam więc bardzo zainteresowana książką Franka Beckera, chociaż autora nie znam i spotkałam się z jego twórczością pierwszy raz.

Wydarzenia, które rozgrywają się w książce to trzeci wiek naszej ery. Głównym miejscem wydarzeń jest Cesarstwo Rzymskie, które chyba już zawsze będzie kojarzone ze starożytnością. Na tle wojen o władzę i panowanie oraz ustalanie granic obserwujemy losy młodego Rzymianina, Flawiusza. Chłopiec, którego poznajemy, gdy ma zaledwie czternaście lat, wychowywany jest przez wuja, Juliusza i jego żonę, Druzyllę – matka jego została porwana przez...

Aleksandra | 2013-03-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 06 marca 2013

Prowincje przygraniczne Cesarstwa Rzymskiego plądrują wrogowie – Germanie. Cesarze walczą o władzę z uzurpatorami. Imperium chyli się ku upadkowi przez zawiłą politykę, intrygi oraz ciągłe spiski. W takim miejscu urodził się Flawiusz – młody Rzymianin.

Frank Becker to pisarz dla mnie zupełnie nowy, o którym nigdy nie słyszałam. Przenosi on nas w świat Cesarstwa Rzymskiego, gdzie wraz z młodym Flawiuszem wędrujemy po nieznanych i już niekiedy niedostępnych krainach, przeżywając z nim przygody, które za każdym razem zaskakują.

Cała historia to splot naprawdę wielu wątków, w których większość pokazuje, jak bardzo bogate życie mógł wieść Rzymianin. Bohater, kiedy go poznajemy jest jeszcze czternastoletnim, można uznać „osieroconym” dzieckiem pod opieką swojego wuja – Juliusza. Jego matka, Brygida zniknęła po ataku Germanów na rodzinne miasto, a ojciec kilka lat wcześniej zaginął podczas wojennej wyprawy. Dzięki temu, iż śledzimy jego losy od bardzo młodych lat, mamy okazję zobaczyć...

Ivka | 2013-08-08
Przeczytana: 21 maja 2013

Książkę "Zmierzch orła" przeczytałam już jakiś czas temu, ale nie mogłam się zabrać do recenzji. No ale kiedyś musiało to w końcu nastąpić. Próbowałam wyszukać jakieś informacje o autorze, jednak nie udało mi się żadnej notki znaleźć.

Czasy Cesarstwa Rzymskiego. Germanie plądrują przygraniczne prowincje imperium. Aktualnie zasiadający na tronie cesarz nie ma łatwego życia. Na każdym kroku musi bronić się przed uzurpatorami. Spiski i intrygi na najwyższych szczeblach władzy prowadzą do tego, że wielkie Cesarstwo Rzymskie chyli się ku upadkowi. Rzymianie nie mają łatwego życia. W tym także Flawiusz, główny bohater powieści "Zmierzch orła".

Flawiusz ma czternaście lat. W bardzo młodym wieku został "sierotą". Wychowywany jest przez wuja - Juliusza. Matka Brygida zaginęła podczas ataku germanów na miasto, w którym chłopiec mieszkał, a o ojcu wiemy tyle, że także zaginął gdzieś w odległych krajach podczas wyprawy wojennej. Chłopiec nie ma łatwego życia. Zawirowania w kraju...

Jargosiak | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2015, Z biblioteki
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Książka przedstawia losy Flawiusza - pół-Rzymianina, pół-Germana, żyjącego w III wieku. Podążamy za nim od 5-cioletniego brzdąca do dorosłego mężczyzny.

Prawdę powiedziawszy, książka nie powala, ale jest trochę lepsza niż się spodziewałam. Główny bohater reaguje czasem w sposób zupełnie dla mnie niezrozumiały. Książka staje się nieco ciekawsza w drugiej części, gdy Flawiusz udaje się do Persji, a potem wraca do Rzymu. Drugi tom (tak, jest tego drugi tom!) przeczytam raczej z powodu wewnętrznego poczucia obowiązku niż z prawdziwego zainteresowania.

Paulina Kwiatkowska | 2013-05-03

Po książkę sięgnęłam z dużym zainteresowaniem choć trochę czasu minęło zanim rozpoczęłam jej czytanie. Zawsze znajdowały się inne, pilniejsze pozycje. Ta musiała poczekać na swoją kolei iw końcu udało się. Przeczytałam także i ją! Czy żałuję? Już teraz mogę powiedzieć, że nie!

Burmistrz otrzymał list o napadzie barbarzyńców na pobliską mieścinę. Ludzie bronili się, jednak potrzebowali pomocy. Informację tę posiadł jednak nie do końca w sposób zgodny z zasadami, dlatego nie chciał się do tego nikomu przyznawać. Z drugiej strony bez dowodu nikt by mu w to nie uwierzył. Postanowił z pomocą bogini Fortuny jakoś rozwiązać całą sytuację. Miano złożyć krwawą ofiarę ze zwierzęcia. Niespodziewanie, w świątyni pojawił się mężczyzna, który dostał obłędu. Miał być sądzony. Okazało się także, że był chrześcijaninem, ludzie tej wiary byli bardzo źle postrzegani w tamtych czasach… Jak potoczyły się ich dalsze losy? Czy miasto było bezpieczne?

Książka spodobała mi się już od pierwszych stron....

Krasnoludek Monika | 2013-05-28
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 28 maja 2013

Przenieśmy się do czasów, gdy chrześcijaństwo było uważane za małą, nic nie znaczącą sektę. Do czasów, gdy światem był Rzym, a właściwie gdy przestawał powoli nim być. Wczujmy się w okres nieustającej walki o tron, kiedy to gnuśność i bezprawie na dobre zaczynały gościć w granicach Wielkiego Imperium, a cesarzy uzurpatorów było więcej niż teraz kierowców na drodze. Poczujmy klimat tamtych niepewnych czasów, pełnych słońca i urodzaju, świetnego wina i świeżej, dopiero co upolowanej zwierzyny na pańskim stole. W takich właśnie czasach przyszło żyć bohaterowi powieści „Zmierzch orła”, opowiedzianej przez znawcę tego okresu Franka S. Beckera znanego niemieckiego fizyka, którego zainteresowanie archeologią popchnęło w stronę pisarstwa.

Chcąc podzielić się z nami swoją wiedzą autor stworzył postać z krwi i kości, pełną wad oraz zalet cenionych w świecie – Flawiusza. Jego losy poznajemy w chwili, gdy jedno z rzymskich miast zostaje splądrowane przez barbarzyńców. Bohater jest wtedy małym...

Ewela | 2013-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Ciężko mi było przebrnąć przez ponad sto kartek tej książki, i w chwili gdy miałam się już poddać i oddać ją do biblioteki akcja zaczęła się rozkręcać. Duży plus należy się autorowi za bardzo plastyczny język i styl. Nie sposób nie przeżywać wraz z bohaterami ich przygód, życiowych dramatów, jak również ich nadziei i miłości, a często także zwątpienia i licznych rozterek.
Książkę czyta się bardzo szybko (nie licząc tych pierwszych stron :-)). Autor przenosi nas w sam środek wielkich wydarzeń dotyczących Cesarstwa rzymskiego i w bardzo interesujący sposób przeplata je z losami młodego Rzymianina Flawiusza, poszukującego swojego miejsca w życiu.
Polecam!