Zagadki Gordianusa. Rzymska krew, Dom westalek

Okładka książki Zagadki Gordianusa. Rzymska krew, Dom westalek Steven Saylor
Okładka książki Zagadki Gordianusa. Rzymska krew, Dom westalek
Steven Saylor Wydawnictwo: Rebis Cykl: Roma sub rosa (tom 1-2) kryminał, sensacja, thriller
Roma sub rosa (tom 1-2)
Roman Blood, The House of the Vestals
Rebis
2011-08-30
2011-08-30
Janusz Szczepański
starożytny rzym kryminał powieść amerykańska

Starożytny Rzym jako tło kryminalnej intrygi??A Dlaczego nie. Nie trzeba być znawca starożtności, żeby sięgnąć po tę książkę. Oprócz fikcyjnych postaci, na kartach powieści przewijają się Juliusz Cezar, Kleopatra, Cyceron i Spartakus. Główny bohater jest mistrzem dedukcji niczym Herkules Poirot. Polecam, ciekawa podróż w czasie z kryminalną zagadką w tle.

Przyznaję się- czytałam tę ksiązkę tz "Rzymską krew" kilka lat temu, ale pamiętam, że bardzo mi się spodobała. Treść, bohater, zagadka i przede wszystkim wiarygodnie opisany starożytny Rzym.

Po cykl "Roma sub rosa" sięgnąłem po lekturze świetnej dylogii Saylora "Rzym" i "Cesarstwo" - czyli mniej z powodu gatunku, a zdecydowanie bardziej ze względu na styl autora, jak i też miejsce i czas akcji. I absolutnie się nie zawiodłem. Prawda, najsłabszą częścią książki jest jej strona stricte kryminalna, bo zagadki nie są specjalnie zaskakujące, porywające, czy skomplikowane. Za to cała reszta, klimat, otoczka, postacie, oddanie realiów epoki - majstersztyk.

Kocham historię starożytnego Rzymu i kryminały. Książka Saylor'a wydawała się więc wręcz idealna dla mnie. Trochę jednak jestem zawiedziona. Być może właśnie dlatego, że oczekiwania były bardzo wysokie. Z całą pewnością jest to jednak bardzo ciekawa i niezwykle oryginalna pozycja. Osobiście bardzo doceniam wplecione przez autora wątki historyczne: zarówno te dotyczące wydarzeń znamiennych dla dziejów Republiki jaki i te dotyczące codziennego życia w starożytnym mieście. Sama intryga kryminalna moim zdaniem jednak trochę kuleje. Oczywistym jest, że "detektyw" tamtych czasów nie będzie dokonywał czynności rodem z serialowych CSI, ale też tytułowy Gordianus właściwie tylko wędruje i bierze "na spytki" świadków wydarzeń no i szczęśliwie unika zamachów na swoje życie (które zresztą sam ciągle na siebie sprowadza). Książka na pewno spodoba się miłośnikom historii starożytnej o otwartym umyśle. Z kolei fanów kryminałów raczej zanudzi.

Na tom I Zagadek Gorianusa składają się 2 odrębne książki:
powieść Rzymska krew oraz
zbiór opowiadań pod wspólnym tytułem Dom westalek. Obie składają się na cykl Roma Sub Rosa.
Rzymska krew to jedna z ciekawszych książek kryminalnych jakie czytałam, rozgrywająca się w starożytnym Rzymie.
Główny bohater cyklu Gordianus Poszukiwacz jest kimś kogo współcześnie określilibyśmy prywatnym detektywem. Początkujący prawnik Cycero przyjmuje jedną z trudniejszych i zdaje się beznadziejnych spraw o morderstwo, podejmuje się obrony oskarżonego o ojcobójstwo (bardzo ciężkiej zbrodni w Rzymie). Cycero potrzebuje dowodów i materiałów do obrony, wynajmuje Gordianusa, aby zbadał sprawę i dostarczył mu argumentów. Sprawa okazuje się nie tylko zawiła, ale i niebezpieczna. Intryga sięga najwyższych szczebli, a nic nie jest tym czym się na pierwszy rzut oka wydaje. Rzymska krew to nie tylko fascynująca powieść kryminalna, ale również kopalnia wiedzy o czasach starożytnego Rzymu. Autor ciekawie opisuje panujące tam zwyczaje, zasady, codzienne życie Rzymian. Styl pisania Stevena Saylora jest bardzo przyjemny dla czytelnika, a książkę się po prostu pochłania. Uknuta intryga i związana z nią zagadka kryminalna jest niezwykle ciekawa i z zapartym tchem śledzi się rozwój wydarzeń, czekając z niecierpliwością na rozwiązanie, które nie jednego czytelnika zaskoczy. Podobała mi się dbałość autora o detale - stroje, wygląd, budowę domów, ulic pozwalającą czytelnikowi oczami wyobraźni przenieść się do Rzymu. Autor ciekawie zbudował postacie - część jest autentyczna, część całkowicie fikcyjna, ale wszystkie barwne i oryginalne. Głównego bohatera Gordianusa nie sposób nie lubić.
Zbiór 9 opowiadań Dom westalek opowiada dzieje Gordianusa i jego przyjaciół, które rozgrywały się między pierwszą, a drugą powieścią z cyklu Roma Sub Rosa, a więc chronologicznie powinny być rzeczywiście umiejscowione zaraz po Rzymskiej Krwi. Opowiadania to kolejne ciekawe zagadki kryminalne i nie tylko, autor wplata w fabułę wiele interesujących ciekawostek o zwyczajach i życiu starożytnego Rzymu, a także Egiptu. Znów nie zabraknie spisków, intryg, pchnięć nożem, zemsty.
Steven Saylor jest profesorem, specjalistą od starożytnego Rzymu, a swoją wiedzę na ten temat świetnie połączył z fantazją literacką tworząc na prawdę ciekawy cykl powieści, na pewno sięgnę po następne.

Na tom I Zagadek Gorianusa składają się 2 odrębne książki:
powieść Rzymska krew oraz

To zadziwiające, jak przypadła mi do gustu, chyba po raz pierwszy w życiu, książka napisana przez Amerykanina ( wielokrotnie usiłowałam walczyć z moim uprzedzeniem do amerykańskich autorów - jak dotąd, bez powodzenia).
Niesamowita plastyczność opisu realiów życia w starożytnym Rzymie sprawia,ze książka "sama się czyta" obrazami. Intryga kryminalna jest taka sobie ale sam obraz Rzymu oddany przez autora z najmniejszymi szczegółami wart jest czasu spędzonego z tą książką. Warto.

Mam nieodparte wrażenie, że Gordianus to Philip Marlowe żywcem przeniesiony do starożytnego Rzymu :) Jest to wielki komplement. Znakomita książka.

Świetna powieść kryminalna z czasów starożytnego Rzymu. Na książkę tę składa się 10 bardzo ciekawych historii kryminalnych , które łączy osoba detektywa Gordianusa Poszukiwacza ( czyli poszukującego prawdy w zagadkach kryminalnych).Warto przeczytać ! Gorąco polecam !!!

• Kryminał
  • Historyczne