Pierwszy w Rzymie

83-7150-551-5
starożytność, rzym
historyczna
Michał

Z niezwykła siłą narracji Colleen McCullough wciąga czytelnika w wir barwnych widowisk, namiętności, przepychu, chaosu i wstrząsającego ziemią wrzenia, jakim był starożytny Rzym. Oto opowieść o Mariuszu, nisko urodzonym bogaczu, oraz o Sulli, zdeprawowanym arystokracie bez grosza - niezwykłych ludziach, których bezwzględność i ambicja położyły fundamenty pod budzące grozę najtrwalsze imperium jakie znała ludzkość.

Czesław_czyta | 2015-10-27
Przeczytana: 25 października 2015

Jak z pewnością zauważyliście moi drodzy czytacze, moja machina czasu (pasja czytania książek) ostatnio podróżuje do starożytnego Rzymu. Słyszałem co nieco o powieściach pisanych przez Colleen McCullough i nie były to opinie pochlebne. Spodziewałem się raczej powieści z gatunku łzawych miłostek a tu proszę, miła niespodzianka. Do całej tej sytuacji pasuje świetnie rosyjskie przysłowie: wiek żywi — wiek uczis' a umri durakom, (dla młodszych czytaczy nieznających języka Władimira Putina: uczysz się przez całe życie, a umierasz głupi). Tak więc podchodziłem do tej pozycji jak pies do jeża przez całą pierwszą stronę.:)
Muszę przyznać, że konieczne jest przebrnięcie przez pierwszych 40 czy 60 stron. Mnogość powtarzających się imion i nazwisk, dziadków, ojców i synów jest wręcz przytłaczająca. Czułem się jak kot, który stojąc na plaży nie może ogarnąć tej kuwety.
Już, już czytając o Juliuszu Cezarze myślałem, że zaczynam łapać wątek a tu okazało się, że to dziadek Cezara, TEGO CEZARA,...

allison | 2011-10-16
Przeczytana: 16 października 2011

Powieść nieco mnie rozczarowała - spodziewałam się, że autorka więcej miejsca poświęciła obyczajowości Rzymian; tymczasem poczułam się przytłoczona szczegółowymi opisami politycznych i wojennych strategii.

Plusem na pewno są wyraziste postacie i ich perypetie. Doskonale pisarka odmalowała społeczny podział i wynikające z niego konsekwencje, oraz typową dla patrycjuszy rzymskich walkę o władzę, wpływy w senacie, knowania, kupczenie zawieranymi związkami małżeńskimi...

Znacznie bardziej jednak podobały mi się inne powieści historyczne McCullough (np. "Pieśń o Troi").

Sikandar | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, Roma

Upadek republikańskiego Rzymu był skutkiem wydarzeń, które wyniosły do najwyższych zaszczytów jednostki wybitne, ale zbyt ambitne, aby dzielić chwałę i wielkość Rzymu z równymi sobie.
Podziwiam autorkę za wiedzę, postacie są z krwi i kości, a fabuła solidnie osadzona w epoce i tylko szkoda, że kampanie i bitwy są gdzieś daleko poza głównym nurtem książki. Trzy tomy, które tworzą tryptyk "Władcy Rzymu" to historia końca republiki opowiedziana z talentem literackim w zgodzie z prawdą historyczną.

Natanna | 2012-12-26
Przeczytana: 2002 rok

Książkę czytałam już dawno temu więc trudno napisać mi wyczerpującą recenzję. Polecam zainteresowanym dziejami Cesarstwa Rzymskiego. Przyzwoita powieść historyczna z wyczerpującymi dodatkowymi wyjaśnieniami historycznymi.

leszek | 2013-11-27
Przeczytana: 17 listopada 2013

Bardzo ciekawie opowiedziana historia dwóch wielkich ludzi w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

Elżbieta Zguda | 2016-03-31
lellu | 2015-11-25