Więzienny prawnik

Tłumaczenie: Lech Żołędziowski
Wydawnictwo: Albatros
The Racketeer
Kuba

Historia Stanów Zjednoczonych notuje tylko cztery przypadki zabójstwa sędziego federalnego w okresie pełnienia tej funkcji. Podwójne morderstwo, którego ofiarami padają sędzia Raymond Fawcett i jego osobista sekretarka, właśnie powiększyło tę statystykę. W domku letniskowym nad jeziorem, obok pustego sejfu, agenci FBI odnajdują dwa ciała z kulami w głowach. Śledztwo utyka w martwym punkcie. Malcolm Bannister, czarnoskóry prawnik odsiadujący w zakładzie karnym o złagodzonym rygorze wyrok dziesięciu lat za przestępstwo, w które został nieświadomie wplątany, wyczerpał już wszelkie możliwości apelacji. Zabija czas, pomagając współwięźniom w potyczkach z wymiarem sprawiedliwości, w przygotowywaniu testamentów i wniosków rozwodowych. Marzy o opuszczeniu murów więziennych i spotkaniu z jedenastoletnim synem, którego nie widział od pięciu lat. Szansa nadchodzi jak grom z jasnego nieba. Malcolm wie, kim jest zabójca sędziego Fawcetta, zna motyw zbrodni. Wykorzysta tę wiedzę, by odzyskać wolność, zmienić wygląd i tożsamość. I niczym Edmund Dantes z powieści Dumasa Hrabia Monte Christo przystąpi do realizacji precyzyjnego planu zemsty na tych, którzy fałszywym oskarżeniem zrujnowali mu życie...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Tytus | 2019-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2019

John Grishama w wyśmienitej formie pisarskiej. Książka się sama czyta, a jak się ją odłoży na chwilę, to ciągle w głowie siedzi myśl, żeby jak najszybciej do niej wrócić i czytać dalej.

leśna | 2019-04-14
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Cymes.
Nie przeczytać tego, to wiele stracić.
Intryga zawiła i tak piekielnie inteligentnie utkana, że z rozkoszy uściskałabym Grishama osobiście, gdyby tylko chłop dał się złapać i wyściskać.
Z braku Grishama pod ręką, mogę jeno dać upust zachwytom w tym miejscu.
Ludzie! Bierzcie, czytajcie.

Prometeusz | 2019-03-23
Przeczytana: 23 marca 2019

Kolejna dobra książka Grishama, choć sama fabuła wydaje się być naciągana i wręcz nierealna, ale jak sam autor stwierdził, powieść ta jest wytworem jego wyobraźni bardziej niż zwykle.

agata | 2019-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2019

John Grisham sam podkreśla, że powieść „Więzienny Prawnik” jest od początku do końca fikcją literacką. Autor nie wzorował się na żadnej toczącej się realnie sprawie sądowej.
Muszę przyznać, że jak na całkiem zmyśloną historię, jest to bardzo dobra opowieść. Ba, powiedziałabym nawet, że to jedna z lepszych pozycji Grishama, jakie miałam okazję czytać. Przyjrzyjmy się teraz, nieco fabule:
Głównym bohaterem jest ciemnoskóry mężczyzna po 40-stce-Malcolm Bannister. Kiedyś był prawnikiem, pracował w małej kancelarii, w swoim małym miasteczku. Obsługiwał klienta, który robił nie do końca legalne interesy i został uznany za współwinnego. Często tak bywa, prawda?
Gdy trafia za kratki, traci to co najcenniejsze-rodzinę.
Mal czuje się niewinny i niesłusznie skazany. Obmyśla plan jak szybciej wyjść z więzienia. Informuje FBI, że wie kto zabił sędziego federalnego, praktycznie podaje im winnego na tacy. Kim jest...

Wileta | 2019-01-07
Przeczytana: 02 października 2017

To kolejny bardzo dobry thriller prawniczy autora wydany w 2012r.
Po raz kolejny Grisham pokazuje swoją klasę mistrza thrillerów prawniczych. Opowiada o losach niewinnego prawnika skazanego na więzienie. Na szczęście prawnik odnajduje się w tym miejscu i pomaga innym współwięźniom udzielając porad prawnych. Dla fanów thrillerów prawniczych gorąco polecam.

Samanta | 2018-11-02

Rewelacyjna! To jedno słowo moim zdaniem opisuje Więziennego Prawnika. Jest to pierwsza książka J.Grishama, którą przeczytałam. Od pierwszych stron postać Malcolma skradła moje serce. Książka wciąga kartka po kartce, ciężko było mi się od niej oderwać. Historia jest łatwa, może i przewidywalna, ale nie do końca. Gdy myślałam, że wiem co tak naprawdę planuje główny bohater nagle okazywało się, że nie wiem nic! I to w tej powieści jest najlepsze - element zaskoczenia. Z wielką chęcią sięgnę po kolejną książkę tego autora. Polecam gorąco!

angelbeauty | 2018-10-29
Przeczytana: 27 października 2018

Malcolm Bannister - czarnoskóry prawnik - odsiaduje wyrok 10 lat w więzieniu. Został skazany za malwersacje finansowe, jednak bezprawnie. Nie zrobił niczego złego. Znalazł się po prostu w nieodpowiednim momencie w nieodpowiednim miejscu. Więzienie zniszczyło mu życie i małżeństwo. Będą w więzieniu stał się jakby prawnikiem innych więźniów, pomagając im w ramach możliwości. Obmyślił też plan, jak wrócić do dawnego, normalnego życie. Okazja nadarza się w momencie, gdy zastrzelony zostaje sędzia federalny Stanów Zjednoczony wraz z kochaną. I to właśnie Malcolm wie kto dokona tej zbrodni i jakie były jego motywy. W zamian za wyjawienie zbrodniarz, domaga się wyjścia z więzienia, zmiany twarzy i zostaniem świadkiem koronnym. Jego prośby zostają spełnione i Malcolm wprowadza w życie swój misternie uknuty plan zemsty....

Bzibzioh | 2018-10-20
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, Legimi
Przeczytana: 20 października 2018

W pewnym momencie myślałam, że zagubiłam jakiś wątek lub szczegóły, bo pewnie gdzieś w połowie książki wszystko staje na głowie. A potem się okazało, że taki był misterny plan! Historia skazanego na karę więzienia prawnika, który zostaje uwolniony jako świadek koronny, opowiedziana jest barwnie i ciekawie. Dopiero po wyjściu z więzienia zaczyna się właściwa akcja i powoli ujawniana jest prawdziwa intryga – drugie dno. Wiktor Zborowski czyta doskonale!

RR1 | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

Dobra książka, chociaż nie wiem czy bardziej niż thriller nie pasował by termin suspence, bo nie czułem jakiegoś dreszczyku emocji bardziej ciekawość jaki będzie kolejny krok. Dobre czytadło, ciekawy pomysł z pierwszoosobową narracją.

Nitager | 2018-06-11

Pierwsze wrażenie – to powtórka z „Bractwa”. Akcja zaczyna się w takim samym zakładzie karnym, o złagodzonym rygorze. Nie ma krat, murów, a osadzeni cieszą się stosunkowo dużą swobodą. Mimo to większość z nich bezwzględnie przestrzega regulaminu i zwyczajów, z obawy przed odesłaniem do prawdziwego więzienia, z kratami, ciasnymi celami i bezwzględnymi strażnikami.

I po chwili refleksja: przecież to Grisham! Skoro miejsce jest to samo, oznaczać może to jedynie, że powieść będzie o czymś zupełnie innym. I tak też było.

Mal Bannister jest prawnikiem, ale został oskarżony i skazany na dziesięć lat, tracąc uprawnienia adwokata. Był niewinny, został jednak wmanipulowany w większą aferę i osadzony wskutek nadgorliwości sędziego. Jest zdruzgotany. Całe jego życie legło w gruzach. Nic więc dziwnego, że ani trochę nie ufa FBI i amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Ma jednak w ręku atut – jest prawnikiem. Doskonale zna prawo i jego możliwości. W jego głowie rodzi się niesamowity plan...