Więzienny prawnik

Seria: W świetle prawa
Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska
The Racketeer
Marczewek

Malcolm Bannister odsiaduje wyrok dziesieciu lat za przestepstwo, w które został wplatany. Po wyczerpaniu wszelkich mozliwosci apelacji zabija czas, udzielajac porad prawnych osadzonym, i marzy o opuszczeniu murów zakładu karnego. Szansa na to nadchodzi niespodziewanie, gdy okazuje sie, ze jeden ze współwiezniów zna sprawce i motyw zamordowania sedziego federalnego. A Malcolm ma pomysł, jak te wiedze wykorzystac. Nie tylko do uzyskania wolnosci, lecz takze do zemsty na ludziach, którzy zrujnowali mu zycie.

źródło opisu: https://literia.pl/wiezienny-prawnik

źródło okładki: https://literia.pl/wiezienny-prawnik

Adamo33 | 2019-09-10
Przeczytana: 06 września 2019

Po „baseballowym” „Calico Joe” John Grisham powrócił do gatunku, z którego jest najbardziej znany, czyli do tzw. thrillera prawniczego. I śmiało można powiedzieć, że była to dobra decyzja. Choć od razu trzeba dodać, iż „Więzienny prawnik” to raczej powieść sensacyjna, a kwestie prawnicze są tylko tłem fabuły. Powieść J. Grishama trochę trudno zrecenzować, bo opisując ją łatwo można narazić się na tzw. spojlerowanie. Napiszę więc tylko, że odniesienia do „Hrabiego Monte Christo” są jak najbardziej uzasadnione. Polecam. Nie tylko miłośnikom pisarza.

Tobiasz97r | 2019-08-28

Grisham pisząc książkę "Więzienny prawnik" był w bardzo dobrej formie. Fabuła momentami jest naciągana i nieprawdopodobna, a jednocześnie wciąga i daje radość do ostatniej strony. Intryga uknuta przez głównego bohatera jest bardzo dokładnie przemyślana i zrobi wszystko, żeby każdy element układanki wskoczył na swoje miejsce.

veinylover | 2019-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2019

Zastanawiam się, czy Grisham miał jakieś kłopoty z FBI. Pisarz zarabia rocznie ciężkie miliony dolarów na swoich książkach, więc czyżby władze federalne kładły swoją ciężką łapę na zbyt dużym procencie jego dochodów? Przynajmniej jego zdaniem?
To trochę inna książka od tych przeczytanych przeze mnie wcześniej. Autor wykazuje wyraźną niechęć do systemu prawnego i administracyjnego USA. Przedstawia ten kraj, jako nazbyt policyjny. Podaje liczbę 2 milionów ludzi osadzonych w więzieniach i uważa, że liczba ta jest nadmierna, kary za przestępstwa niewspółmierne do winy, zaś działania organów ścigania - samowolne i pozbawione skrupułów. Odnosi się wrażenie, że niezliczona ilość urzędników państwowych usiłuje swoimi działaniami uzasadnić swoje istnienie. Gdyby w kraju było mniej przestępstw, można by ograniczyć ilość urzędników i agentów zajmujących się ich ściganiem, więc im lepsze, a właściwie wyższe statystyki wykroczeń i przestępstw, tym więcej pieniędzy publicznych można przeznaczyć...

PapierowyTygrys | 2019-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2019

Po lekturze „Więziennego prawnika” zastanawiam się, za co niegdyś lubiłem Grishama. Nie do końca wiadomo po co ta książka, a trochę i o czym. Całkowicie przewidywalna po pierwszej ćwierci intryga, BARDZO dwuznaczny moralnie bohater, wyjątkowo słabo jak na tego Autora (na ile pamiętam jego inne powieści) narysowane tło społeczne i obyczajowe, bolesny brak głębszego przesłania. Miałkie to wszystko, płytkie i nijakie. Kryminał klasy C. Odradzam

Lucyjuicy | 2019-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 02 sierpnia 2019

Świetna! I tylko żal, że już się skończyła.Marzy mi się ekranizacja z Mahershala'em Ali.

Tytus | 2019-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2019

John Grishama w wyśmienitej formie pisarskiej. Książka się sama czyta, a jak się ją odłoży na chwilę, to ciągle w głowie siedzi myśl, żeby jak najszybciej do niej wrócić i czytać dalej.

leśna | 2019-04-14
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Cymes.
Nie przeczytać tego, to wiele stracić.
Intryga zawiła i tak piekielnie inteligentnie utkana, że z rozkoszy uściskałabym Grishama osobiście, gdyby tylko chłop dał się złapać i wyściskać.
Z braku Grishama pod ręką, mogę jeno dać upust zachwytom w tym miejscu.
Ludzie! Bierzcie, czytajcie.

Prometeusz | 2019-03-23
Przeczytana: 23 marca 2019

Kolejna dobra książka Grishama, choć sama fabuła wydaje się być naciągana i wręcz nierealna, ale jak sam autor stwierdził, powieść ta jest wytworem jego wyobraźni bardziej niż zwykle.

agata | 2019-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2019

John Grisham sam podkreśla, że powieść „Więzienny Prawnik” jest od początku do końca fikcją literacką. Autor nie wzorował się na żadnej toczącej się realnie sprawie sądowej.
Muszę przyznać, że jak na całkiem zmyśloną historię, jest to bardzo dobra opowieść. Ba, powiedziałabym nawet, że to jedna z lepszych pozycji Grishama, jakie miałam okazję czytać. Przyjrzyjmy się teraz, nieco fabule:
Głównym bohaterem jest ciemnoskóry mężczyzna po 40-stce-Malcolm Bannister. Kiedyś był prawnikiem, pracował w małej kancelarii, w swoim małym miasteczku. Obsługiwał klienta, który robił nie do końca legalne interesy i został uznany za współwinnego. Często tak bywa, prawda?
Gdy trafia za kratki, traci to co najcenniejsze-rodzinę.
Mal czuje się niewinny i niesłusznie skazany. Obmyśla plan jak szybciej wyjść z więzienia. Informuje FBI, że wie kto zabił sędziego federalnego, praktycznie podaje im winnego na tacy. Kim jest...

Wileta | 2019-01-07
Przeczytana: 02 października 2017

To kolejny bardzo dobry thriller prawniczy autora wydany w 2012r.
Po raz kolejny Grisham pokazuje swoją klasę mistrza thrillerów prawniczych. Opowiada o losach niewinnego prawnika skazanego na więzienie. Na szczęście prawnik odnajduje się w tym miejscu i pomaga innym współwięźniom udzielając porad prawnych. Dla fanów thrillerów prawniczych gorąco polecam.