Więzienny prawnik

Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska
The Racketeer
Marczewek

Inne wydania

Malcolm Bannister odsiaduje wyrok dziesieciu lat za przestepstwo, w które został wplatany. Po wyczerpaniu wszelkich mozliwosci apelacji zabija czas, udzielajac porad prawnych osadzonym, i marzy o opuszczeniu murów zakładu karnego. Szansa na to nadchodzi niespodziewanie, gdy okazuje sie, ze jeden ze współwiezniów zna sprawce i motyw zamordowania sedziego federalnego. A Malcolm ma pomysł, jak te wiedze wykorzystac. Nie tylko do uzyskania wolnosci, lecz takze do zemsty na ludziach, którzy zrujnowali mu zycie.

źródło opisu: https://literia.pl/wiezienny-prawnik

źródło okładki: https://literia.pl/wiezienny-prawnik

jousna | 2017-05-06

Prawnik, niesłusznie odsiadujący wyrok w zakładzie karnym o złagodzonym rygorze wykorzystuje wiedzę prawną, aby pomagać współwięźniom. Dzięki znajomości prawa i uknutej intrydze udaje mu się opuścić zakład karny jako świadek koronny.
Dla mnie to była sama radość czytania! Książka (również jak inne tego autora) dopracowana w każdym najdrobniejszym szczególe. Bardzo przemyślana, zaplanowany każdy wątek, zaskakujące zakończenie. Niespieszna narracja, ciągnące się procesy, przesłuchania świadków, paragrafy, kruczki prawne – taki rodzaj literatury albo się kocha, albo nie cierpi. Ja kocham :)
Polecam gorąco. Chociaż moim zdaniem nic nie przebije „Zaklinacza deszczu”.

Anika | 2014-02-02
Przeczytana: 20 stycznia 2014

To moja pierwsza książka Grishmana i zachęciła mnie ona do sięgnięcia po inne pozycje tego autora. Powieść napisana jest lekko i z polotem, nie ma dłużyzn, a wątek kryminalny rozwija się bardzo ciekawie. Polecam.

Sakeena | 2017-05-13
Przeczytana: 13 maja 2017

Johna Grishama znam tylko z "Raportu Pelikana" i "Klienta". Czytałam je dość dawno, pamiętam, że lektura była bardzo wciągająca, więc z przyjemnością zaczęłam czytać "Więziennego prawnika". Fabuła może wydawać się przewidywalna, jednak jak już wszystko zostało odkryte byłam zaskoczona. Mało prawdopodobne wydaje się to wszystko w realu, jednak autor swoją opowieść snuje całkiem przyzwoicie. Bardzo udany pomysł z narracją pierwszoosobową, dostajemy więc historię opowiedzianą z perspektywy głównego bohatera. Zawiłości i kruczki prawne są dozowane z pewnymi ograniczeniami, co dla takiego laika w sprawach prawnych jak ja jest dobre, nie gubiłam się w gąszczu definicji prawniczych, autor przedstawia za to jak wygląda program ochrony świadków, jak to wszystko wygląda od strony prawnej. Nie zabrakło też zepsucia ludzi w wymiarze sprawiedliwości, czy kręgach władzy. Przystępny język sprawił, że czytało się przyjemnie. Znany motyw zemsty wpleciony doskonale - jednym zdaniem, dla mnie to była...

Krzysiek | 2013-09-10
Przeczytana: 09 września 2013

Czytanie tej książki było dla mnie jak jedzenie dobrego deseru - czysta przyjemność :) Myślę, że poza dobrze napisaną historią duża w tym zasługa tłumacza - Pana Lecha Żołędziowskiego - ukłony za bardzo dobre tłumaczenie. W czasie lektury nic mi "nie zgrzytało", a zwracam dużą uwagę na stylistykę i płynność zdań. Dla wydawcy książki również należą się słowa uznania - dobrej wielkości czcionka, no i to czego brakuje mi często u innych wydawców - większe niż zwykle odległości między liniami tekstu. Ogólnie same plusy. A co do samej fabuły... Dobrze przemyślana historia prawnika, niesłusznie oskarżonego za wyimaginowane przestępstwo, któremu dzięki łutowi szczęścia i sprytowi udaje się wyjść na wolność. Mniej więcej po połowie książki pojawia się wątek, który wydał mi się nie do końca pasujący do całości, ale na końcu okazało się, że tak miało być. Bardzo szybko mi się czytało. Z czystym sercem polecam wielbicielom thrillerów prawniczych i nie tylko :)

Radek | 2017-04-10

Po moim kolejnym spotkaniu z Johnem Girshamem mogę znowu czuć pełną satysfakcję.
Kolejna rewelacyjna jego autorstwa. Fabuła mimo, że mocno nie realna to bardzo ciekawa, wciągająca i świetnie poprowadzona oraz losy głównego bohatera, który od samego początku wzbudzają ciekawość tak że nie można się doczekać tego co będzie dalej. Trochę szkoda, że ta książka jest mało znana u nas ale należy mieć
nadzieję, że ulegnie zmianie.
Jak najbardziej polecam.

macias | 2013-10-05
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 05 października 2013

Jest to pierwsza książka Johna Grishama jaką przeczytałem, ale na pewno niebawem będą kolejne bo bardzo przypadła mi do gustu. Czyta się lekko, łatwo i przyjemnie - jak zwykle bywa w przypadku literatury typowo rozrywkowej. Polecam

Zemsta najlepiej smakuje na zimno. Znana jest maksyma, że pod wpływem silnych emocji trudno jest racjonalnie myśleć. Grisham uznał, że pięć lat będzie wystarczającym okresem do opracowania genialnego planu zemsty.2 morderswa, 0 podejrzanych i pomysł pewnego osadzonego…

Fabuła książki skupia się na postaci Malcolma Bannistera. W wyniku pewnej afery korupcyjnej zostaje on skazany niesłusznie na więzienie. Tłem akcji jest morderstwo sędziego federalnego Raymonda Fawcetta. Jak przystało na thriller prawniczy akcje spaja paragraf 35 Federalnego Kodeksu Postępowania Karnego – „(..) jeśli osadzony potrafi wskazać sprawcę innego przestępstwa, które pozostaje w kręgu zainteresowania władz federalnych, jego kara może ulec złagodzeniu”. To prawo stanowi punkt wyjścia dla planu zemsty Malcolma Bannistera.

Główny bohater był dla mnie zagadką, kilkukrotnie zmieniałam o nim zdanie. Taki zabieg literacki całkiem mi przypadł do gustu.

Detale- na nie postawił Grisham. Dowodem jest objętość...

Magdalena Ru | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Leniwa narracja powoli wprowadza czytelnika w świat Malcolma Bannistera, czarnoskórego prawnika, który przypadkiem z własnej niefrasobliwości trafił do więzienia federalnego. Aż dziw bierze, jak to wogóle możliwe, gdyż dalsze losy Malcolma wyrażnie wskazują na to, iż jest on wyjątkowo sprytny i przebiegły. Intryga jest doskonała, zaskakująca, wciągająca i na pewno warto ją przeczytać. Kiedy już wydaje się, że wszystko jest jasne..wszystko się gmatwa. Lepiej nie pisać nic więcej, bo właśnie cały urok tej książki polega na zaskoczeniu czytelnika. Świetnie przeczytany audiobook!

Zuela | 2013-09-05

Zemsta doskonała.Bardzo dobra książka Grishama,kolejan o niedoskonałościach systemy sprawiedliwości,którą przeczytałam,potwierdzająca,że w 90% ludzie są zdani sami na siebie,że łatwo jest sfabrykować dowody przeciwko komuś jeżeli odnośne słuzby chcą szybko zakończyć sprawę i podnieść sobie ststystyki.Ale pomysłowość zdesperowanych ludzi jest ogromna.Może słuzby specjalne,policja i sądy winni od nich sie uczyć metod pracy i rozwiązywania trudnych spraw?Gorąco polecam WIĘZIENNEGO PRAWNIKA

parfois | 2013-05-30
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2013

Książka wciąga, autor co chwilę nasuwa nowe tropy, aby za chwilę je zmienić. Czytelnik jest wodzony za nos, ale jest to uczucie przyjemne, bo książka nie jest przewidywalna, szczególnie trudno ją rozgryźć przed przeczytaniem przynajmniej połowy. Duży plus za język.