Książka Roku 2018

978-83-7839-384-9
CIA, Teheran, zakładnik
literatura faktu
Ag2S

O tym jak CIA i Hollywood połączyły siły, by dokonać najbardziej ryzykownej akcji ratunkowej w historii XX wieku. W kinach od 30 listopada 2012! Czwartego listopada 1979 roku tłum irańskich studentów wdarł się na teren amerykańskiej ambasady w Teheranie. Kilkudziesięciu pracowników placówki zostało zatrzymanych w charakterze zakładników. Trwający 444 dni kryzys wywołał prawdziwą burzę w...

W kinach od 30 listopada 2012!

Czwartego listopada 1979 roku tłum irańskich studentów wdarł się na teren amerykańskiej ambasady w Teheranie. Kilkudziesięciu pracowników placówki zostało zatrzymanych w charakterze zakładników. Trwający 444 dni kryzys wywołał prawdziwą burzę w świecie polityki, a jego skutki odczuwamy do dziś. To powszechnie znane fakty, natomiast mało kto wie, że równolegle do tamtych wydarzeń rozgrywał się dramat sześciorga dyplomatów zbiegłych z ambasady. Jeden ze starszych oficerów CIA, Antonio Mendez, opracował genialny, lecz szalenie ryzykowny plan ratunkowy, mający pozwolić wywieźć Amerykanów z Teheranu, nim Irańczycy odkryją ich obecność w mieście.

Dzięki wsparciu zespołu biegłych fałszerzy, zaangażowaniu w sprawę tajnych współpracowników CIA i czynnemu udziałowi w intrydze fachowców z Hollywood, Mendez mógł podać się za producenta nieistniejącej wytwórni filmowej i pod pretekstem poszukiwania plenerów do kręcenia nowego filmu science fiction, tytułowego „Argo”, poruszać się po stolicy Iranu bez większych przeszkód. On i jego współpracownik zdołali nawiązać kontakt z uciekinierami, po czym przewieźli ich przez granicę ogarniętego chaosem rewolucji kraju.

Po przeszło trzydziestu latach od tamtych wydarzeń wywiadowca uchyla rąbka tajemnicy i przedstawia szczegóły niezwykle złożonej i niebezpiecznej operacji. „Operacja Argo”, porywająca opowieść o fałszywych tożsamościach i międzynarodowej intrydze, stanowi świadectwo niezwykłej współpracy, jaka nawiązała się między Hollywood a jedną z czołowych agencji wywiadowczych świata.

Od 30 listopada 2012 na ekrany kin wejdzie film na podstawie książki w reżyserii Bena Affleca.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Operacja_Argo-p-31935-.html

Sargento_Garcia | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Ciężko mi się czytało: bardzo dużo suchych faktów, danych, nazwisk.

Kasia | 2013-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 marca 2013

Zbyt dużo faktów, różnych danych i informacji. To chyba jedyna książka, której ekranizacja jest dla mnie znacznie lepsza.

Kasjopeja | 2013-01-26

Książka? Totalne dno.

Karolina | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014
Gwynplaine | 2013-08-12

Bardzo dobra, trzyma w napięciu do samego końca. Szczegółowe opisy pracy agentów CIA są po prostu fascynujące. Historia wciąga, wręcz przykuwa. Szkoda, że zdecydowanie zabrakło obiektywizmu w opisywaniu sytuacji, postaci. Irańczycy to oczywiście nieludzcy barbarzyńcy, a Amerykanie - wyidealizowani bohaterowie. Poza tym szczegółem książka naprawdę warta polecenia.

Karolina | 2013-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2013

Naprawdę świetnie opowiedziana historia uwolnienia ukrywających się na terenie Iranu szóstki Amerykanów. Warto przeczytać..a ostatnie rozdziały...trzymają w napięciu do samego końca. Polecam

Monika | 2018-03-11

Totalnie nie mój styl napisania książki - językiem emerytowanej osoby napisane, dużo dodatkowych opisów. Film zdecydowanie lepszy.

Radek | 2013-06-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Mniej widowiskowa niż film, za to zdecydowanie bardziej realistyczna. Dobra do poczytania.

piter_xt | 2015-07-20

Bardzo ciekawa historia w miarę dobrze opisana. Warto przeczytać. Trzyma w napięciu.

Ekranizacje nagrodzone Oscarami

Wczoraj w nocy miała miejsce gala wręczenia Oscarów. Za najlepszy film uznano ekranizację książki "Operacja Argo". Nagrodzono również inne adaptacje, w tym "Les Misérables. Nędznicy" i "Lincoln". Widzieliście już je? Jeśli nie, pamiętajcie: najpierw książka, później film!

Ekranizacje nominowane do Oscarów

Dziś ogłoszono nominacje do Oscarów. Wśród nominowanych filmów znalazły się ekranizacje takich książek jak „Nędznicy”, „Operacja Argo” czy „Anna Karenina”. Jeśli jeszcze ich nie widzieliście, pamiętajcie: najpierw książka, potem film!