Więzienny prawnik

2020-05-20
2013-04-17
2013-07-04
Lech Żołędziowski

Świetna książka akcji. Misterna fabuła z zaskakującymi zwrotami akcji i bardzo dobrze przemyślaną fabułą nie pozwala się nudzić. Czyta się jednym tchem. Właściwie zaraz po zakończeniu należałoby przeczytać jeszcze raz, znając wyniki działań głównego bohatera.

Nie ulegnę modzie by pisać streszczenie książki jako recenzję.
- - - - -
Lektura przyjemnie wciągająca, akcja fajnie się rozwija i przyjemnie trzyma w napięciu. Po zakończeniu jednak pojawia się refleksja - no tak, układało się ciekawie ale przy założeniu bohatera iż jak tak powie czy tak zrobi to tamten czy tamci zadziałają w określony sposób. To taki element nierealności. No ale traktując książkę jako rozrywkę a nie dokument, mamy przyjemny czas z książką. Polecam

Nie ulegnę modzie by pisać streszczenie książki jako recenzję.
- - - - -

Emocjonujący thiller prawniczy Pana Grishama. Pewien prawnik Malcolm Bannoster odsiaduje wyrok w jednym z łagodniejszych więzień w USA. Wplątany w intrygę siedzi za niewinność. Jednakże nic nie może zrobić.. wszystkie możliwe sposoby wyjścia na wolność zawiodły, więc z każdym dniem coraz bardziej pogrąża się w rozpaczy. Sytuacja się zmienia po tajemniczym morderstwie sędziego federalnego. Malcolm dobrze wie kto zabił, i kto miał dobry motyw by to zrobić. Kontaktuję się z FBI by im pomóc w zamian za wolność. Czy faktycznie uda mu się dogadać z federalnymi? Czy faktycznie wie kto jest mordercą?

Zaskakująca, pełna tajemnic i intryg.

Zaskakująca, pełna tajemnic i intryg.

Super zabawa

Super zabawa

Naprawdę zabawna historia o bardzo, bardzo cwanym prawniku -który jest jednocześnie niesłychanie pomysłowy i niesamowicie optymistyczny, bo mimo przeciwności dąży do realizacji swojego genialnego pomysłu.
Jest jak maciupki żuczek przed olbrzymią górą, który postanowił sobie, że wejdzie na górę -no to wchodzi, codziennie kombinuje, planuje, organizuje, wdrapuje się, działa. Jest w ciągłym ruchu. i nic, dosłownie NIC, nie jest w stanie zawrócić go czy powstrzymać przed realizacją swojego pomysłu.
A i sam pomysł nie jest malutki, ale to pomysł wielki, rozbudowany skomplikowany -ma wiele poziomów i na każdym poziomie trzeba go dobrze rozegrać.

Monologi bohatera, szczególnie na początku, są niesamowite-cały czas trybiki w głowie mu pracują - ale nie jest to ani depresyjne , ani pesymistyczne- bo on ma PLANY, wielkie , wspaniałe i skomplikowane.
Trafił do więzienia co prawda - i w sumie nie z własnej winy - to znaczy zależy jak się popatrzy na sprawę i kwestię zawinienia. Ale to nie jest właściwie istotne czy był winien czy nie.. W więzieniu, jak w życiu, trzeba się urządzać, trzeba działać -działanie, i oczywiście tez pewne kombinowanie, w powiązaniu ze znajomością prawa, powoduje, że można wiele osiągnąć, a może i jeszcze więcej. Nieznajomość prawa szkodzi -o tym już wiedzieli Rzymianie. A znajomość prawa -jakoś zawsze się przydaje, szczególnie jeśli ma się POMYSŁ.

Bardzo dobra książka, miejscami zagmatwana lecz widać, że autor zna się na prawie. Jest to powieść o światku przestępczym i o mężczyźnie, który został skazany za przestępstwo, którego nie popełnił i wie, jak się wydostać z więzienia. A więc powieść kryminalna :) A to mój ulubiony gatunek.

Polecam szczególnie w formie audiobooka - czytanego genialnie (jak zwykle) przez Wiktora Zborowskiego!

Choć wszyściutko w tej książce jest zmyśleniem wyssanym z palca (co autor sam przyznaje na ostatnich stronach książki) to mamy tutaj Grishama w najlepszej wersji. Wersji znanej z cyklu o Jacku Brigansie. Ciekawa fabuła, świetnie skonstruowany wątek kriminalno-sądowo-więzienny, barwne postacie i wyjaśnienie, które dopiero przy końcu objawia się w całej swej prostocie....

To się po prostu samo czyta. Albo ktoś lubi albo nie. Ja lubię taki format. Łykend z książką.

W Stanach Zjednoczonych zostaje zamordowany sędzia federalny Raymond Fawcett i jego sekretarka. Śledztwo utyka w martwym punkcie.
Malcolm Bannister, prawnik odsiadujący w zakładzie karnym o złagodzonym rygorze wyrok za przestępstwo, w które został wplątany, wyczerpał już wszelkie możliwości apelacji. Zabija czas, pomagając współwięźniom w potyczkach z wymiarem sprawiedliwości, w przygotowywaniu testamentów i wniosków rozwodowych. Marzy o opuszczeniu więzienia i spotkaniu z synem, którego nie widział od pięciu lat. Szansa pojawia się jak grom z jasnego nieba. Malcolm wie, kim jest zabójca sędziego Fawcetta, zna motyw zbrodni. Wykorzysta tę wiedzę, by odzyskać wolność, zmienić wygląd i tożsamość. I przystąpi do realizacji precyzyjnego planu zemsty na tych, którzy fałszywym oskarżeniem zrujnowali mu życie…
⭐ Zaskakująca pełna tajemnica i zwrotów akcji powieść prawnicza, sensacyjna z elementami thrillera, świetnie skonstruowane postaci jak i cała zagadka ładnie dopina się na końcu. Jeśli chodzi o fabułę to na pierwszy rzut oka widać że w realnym świecie w życiu by takie coś nie przeszło, ale czy ta książka jest reportażem? Nie, to ma być rozrywka ❤️ i powiem tak - bawiłem się świetnie! Książka sama się czytała, a jest to moja pierwsza książka Autora i nie zawaham się czytać dalej jego powieści. Z racji tego że fascynuje mnie USA, postanowiłem sprawdzić ulubionego pisarza Ameryki, i spodobało mi się jego pióro 🙂

Zapraszam na mój Instagram/Bookstagram - lukasz_czyta 🫡

• John Grisham