Wyzwanie czytelnicze LC
Earth Unaware
Agnieszka Sylwanowicz
Ag2S

Prequel bestsellerowej serii o Enderze. Sto lat przed wydarzeniami opisanymi w „Grze Endera” ludzie sądzili, że są sami w Galaktyce. Ludzkość powoli torowała sobie drogę z Ziemi do planet i asteroid Układu Słonecznego, prowadząc prace badawcze, pozyskując minerały i zakładając kolonie. Statek górniczy El Cavador znajduje się z dala od Ziemi, w głębi pasa Kuipera, za Plutonem. Tak daleko od...

Prequel bestsellerowej serii o Enderze.

Statek górniczy El Cavador znajduje się z dala od Ziemi, w głębi pasa Kuipera, za Plutonem. Tak daleko od macierzystej planety mało jest innych statków górniczych oraz mieszkających na nich rodzin i są one rozproszone. Kiedy więc teleskopy El Cavadora wykrywają w granicach układu szybko poruszający się obiekt, nie wiadomo, co o nim sądzić. Jest olbrzymi i porusza się niemal z prędkością światła.

Lecz statek górniczy ma też inne problemy. Jest stary, jego układy się psują. Rodzina staje się zbyt duża. Niektóre korporacje przynoszą do pasa Kuipera stosowaną w pasie asteroid taktykę zajmowania szybów. Przejmowanie się odległym obiektem, który może, ale nie musi być statkiem obcych, wydaje się... nieważne.

Ci, którzy tak myślą, mylą się. To najważniejsze wydarzenie, z jakim zetknęła się rasa ludzka na przestrzeni miliona lat. To pierwszy kontakt ludzkości z obcą rasą. W powietrzu wisi pierwsza wojna z Formidami.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/W_przededniu-p-32093-1-30-.html

veinylover | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

Po świetnej „Grze Endera" dostajemy prequel, który jest napisany rozwlekle i w sposób męczący. Mnóstwo dialogów bez znaczenia i epizodów bez znaczenia. Do tego psychologia dla ubogich. Science-fiction bez wyobraźni i dynamiki. Opis technologii mógłby sporządzić jakiś radziecki pisarz mający doświadczenia z leniwymi robotnikami, nieudolnymi zarządcami, psującym się sprzętem, a wszystko siermięga rodem z komunistycznej rzeczywistości. Jeśli ktoś ma zielone pojęcie o pasie Edgewortha-Kuipera z współczesnej wiedzy naukowej, interesuje się zagadnieniami budowy układów gwiezdnych w tym Układu Słonecznego, to go powinien szlag trafić. Wiercenie w planetoidach w sposób opisany w książce doprowadzał mnie do uczuć ambiwalentnych: nie wiedziałem, czy śmiać się czy płakać. Nic się nie trzyma kupy. Bohaterowie nic mnie nie obchodzili. Ta książka była dla mnie torturą.
Nie rozumiem, skąd takie wysokie oceny.
Na dodatek historia się nie kończy. Okazuje się, że autor poszedł na ilość i wypocił...

Anna | 2014-03-30

Wciągnęła mnie bez reszty - nie ma znaczenia czy czytałam ją w domu, autobusie czy w kolejce do lekarza (zdarzyło się...). Zagłębiłam się w świat przyszłości, rzuciłam się głową naprzód w scenariusz, który po głębszym przemyśleniu wcale nie wydaje się nieprawdopodobny. Autor zaskakuje niesamowitą liczbą szczegółów, uporządkowanym i logicznym planem, w którym wszystko zdaje się do siebie pasować. Z najwyższą przyjemnością sięgnę teraz po "Grę Endera" :)

Pablos | 2013-05-01
Na półkach: Przeczytane, [2013]
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

“Saga Endera” to bardzo mocno eksploatowane uniwersum. Po genialnej, absolutnie wspaniałej, wybitnej “Grze Endera” Orson Scott Card napisał około mnóstwa kolejnych części, mniej lub bardziej powiązanych z samym Enderem. Filozoficzne dalsze dzieje bohatera, następnie pokaz towarzyszy Endera, którzy pozostali na Ziemi w “Sadze Cienia”, a jakby tego było mało doszły opowiadania oraz “Ender na wygnaniu”, swego rodzaju łącznik między “kosmicznymi” losami Endera i “ziemskimi” działaniami Groszka i reszty ferajny.

Mimo to ktoś uznał, że świata przedstawionego przez Carda wciąż jest za mało. Podobno wszystko zaczęło się od komiksowej wersji “Gry Endera”. Że niby zachwyt czytelników doprowadził do powstania następnego “spin-offu”, tym razem pokazującego tego, co działo się przed nadejściem Endera. Czyli do pierwszego spotkania ludzi z Formidami.

Problem zaczyna się już przed rozpoczęciem lektury. Wszyscy, którzy znają “Grę Endera” doskonale wiedzą, że Formidzi jako rasa obcych nie byli...

SlumberGirl | 2013-10-13
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Co tu dużo mówić. Świetna! Nie czytałam jeszcze cyklu o Enderze, ale kiedy w księgarni natknęłam się na prequel uznałam to za dobry początek do zapoznania się z tym cyklem. Jednak zaczynając lekturę nie zdawałam sobie sprawy, że aż tak mnie wciągnie. A tu okazuje się, że prequel ma się składać z 3 tomów! A drugi został dopiero co wydany w Stanach. Eh... A znając siebie wiem, że nie wytrzymam z czekaniem na resztę. Książka jest świetna, wciągająca i trzymająca w napięciu, że aż trudno się od niej oderwać. Myślę, że osobom, którym znany jest już cykl o Enderze i ta książka przypadnie do gustu. No nic, nie pozostaje mi nic innego jak zacząć swoją przygodę z cyklem o Enderze. A pierwszą część prequela jak najbardziej polecam!

Maleństwo | 2013-06-16
Przeczytana: 19 maja 2013

Wydawnictwo "Prószyński i s-ka" towarzyszy mi od dawien dawna. Kiedy tylko powstało, wraz z moimi przyjaciółmi namiętnie przeglądaliśmy kilkunastostronnicowy (papierowy) katalog, który raz na dwa miesiące listonosz wrzucał do skrzynki pocztowej. Z każdego coś wybierałam i zawsze wśród kilku pozycji znajdowała się książka z serii "Fantastyka". To właśnie wtedy poznałam przygody Alvina Stwórcy, twórczość Ursuli K.Le Guin i oczywiście świetną sagę o Enderze. "Gra Endera" przez długi czas była moją ukochaną książką z gatunku fantastyki. Dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po książę pt. "W przededniu" spodziewając się niezłej literackiej przygody współtworzonej przez Orsona Scotta Carda.
Nie ukrywam - moje obawy wzbudził fakt tworzenia serii w serii. "W przededniu" jest pierwszym tomem ciągu preqeli, których akcja dzieję się sto lat przed narodzinami Endera. Biorąc książkę do ręki bałam się, że będzie to twórczość wymuszona, jak się to często zdarza przy tego typu literaturze. Na szczęście...

vievioor | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Orson Scott Card znów niezawodny. Nie mogłam się oderwać.

Bacha85 | 2014-12-29
Przeczytana: grudzień 2014

Fanom fantastyki, a w szczególności science fiction, nie trzeba przedstawiać pierwszego z autorów. Jego „Gra Endera” podbiła serca czytelników dużą dawką emocji i przede wszystkim niebanalnym pomysłem, na pozornie tylko ograny, schemat fabularny. W pracy nad książką „W przededniu” wspomagał go Aaron Johnston, który od lat współpracował w Orsonem Scottem Cardem, przy tworzeniu komiksowej opowieści o pierwszej bitwie z robalami. Wspólnymi siłami postanowili zamknąć tę historię w ramach powieści.

Akcja powieści dzieje się w kilku płaszczyznach, niektóre z nich z czasem się zazębiają, inne do końca funkcjonują jako oderwane od siebie wątki. Pierwszą poznaną postacią jest Victor, wolny górnik bytujący gdzieś w dalekim kosmosie w okolicach Pasa Kuipera, pracujący wraz z rodziną nad wydobywaniem surowców z asteroid. W dość niewielkiej, relatywnie patrząc, odległości na statku Makarhu, Lem, dziedzic wielkiej fortuny, wraz z zespołem badawczym prowadzi testy nad nowym sprzętem...

Hubert | 2013-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Kolejna wyśmienita pozycja ze świata Endera - bardzo szybko i przyjemnie się czytało. Razi może troszkę momentami taka naiwność w dialogach, ale jeżeli przymknie się na to oko, to niewiele jest rzeczy, do których można się przyczepić.

Książka na początku rozwija się trzema torami (które później zaczną się krzyżować) - są to trzy opowieści: o koloni wydobywczej (tutaj głównym bohaterem jest Victor), o statku wielkiej korporacji dowodzonym przez Lema oraz o oddziale wojskowym dowodzonym przez niejakiego Wita. Trzeci wątek jest zdecydowanie najnudniejszy, na szczęście też jest najmniej poświęconych mu rozdziałów.

Czytając miałem skojarzenia z "Legendami Diuny" - tutaj też cofamy się sporo w przeszłość i dopiero czekamy na rozwój wydarzeń znanych nam już ze wspomnień bohaterów dalszych części oraz na powstanie technologi, z których korzystać będzie Ender.

Czuję się niestety lekko oszukany - myślałem, że po lekturze tej książki będę już wiedział wszystko o wojnie z Formidami -...

Matias Szostak | 2014-09-17
Przeczytana: kwiecień 2013

Przedpowieść do Gry Endera, stanowiąca pierwszy tom z serii (wg wiki będą jeszcze dwa). Przyznać trzeba, że nie jest to Gra Endera, bo nie ma ani gry, ani Endera. Nie ma raczej też większej głębi, ale jest dobrze napisane SF.

Akcja dzieje się sto lat wcześniej, można czytać bez znajomości Gry. Ale ja sięgnąłem właśnie dlatego żeby wejść kolejny raz w uniwersum Endera i podobało mi się. Czekam na kolejne.

Inna okładka: http://4.bp.blogspot.com/-Yaqeqyn2f34/UKPKR0Jea1I/AAAAAAAAM9Q/7_u_Fvb1t8Y/s1600/EarthUnaware500.jpg

Ewa | 2018-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Dość ciekawy spin-off, ale początek tak bardzo mi się dłużył! Na szczęście, gdzieś od połowy książki, akcja się rozkręca i wreszcie człowiek zaczyna czytać z przyjemnością. W porównaniu do głównej sagi... cóż, powiedzmy sobie szczerze - nie ma co porównywać.