Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka
Earth Awakens
Agnieszka Sylwanowicz
Ciacho

Trzeci tom prequelowego cyklu rozgrywającego się sto lat przed wydarzeniami ukazanymi w „Grze Endera”. Najważniejsze wydarzenia rozgrywają się na orbicie Ziemi – ludzie wchodzą do wnętrza obcego statku bazy, a potem walczą wszystkimi dostępnymi pojazdami kosmicznymi z lądownikami wracającymi do statku. Świat zaczyna się powoli jednoczyć w walce z Formidami. W Chinach giną dziesiątki milionów...

W Chinach giną dziesiątki milionów ludzi, zagazowywanych przez Formidów. Mazer Rackham i członkowie międzynarodowego Policyjnego Oddziału Polowego szukają sposobu na wyprodukowanie antidotum, a wolny górnik Victor Delgado przenika do wnętrza obcego statku znajdującego się na orbicie okołoziemskiej. Żeby opanować statek bazę i położyć kres wojnie, będzie potrzebował wsparcia małego oddziału szturmowego wysoko wykwalifikowanych żołnierzy. Tą ostatnią deską ratunku dla ginącej ludzkości może być Mazer Rackham i jego koledzy z POP-u.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Spiderdog86 | 2018-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Fantastyczne zakończenie dla trylogii stanowiącej prequel do Gry Endera. Początkowo bałem się nowych bohaterów, ale okazało się, że autorzy świetnie ich wykreowali, dlatego wiem już, że będzie mi ich brakowało tak samo jak będzie mi brakowało uniwersum Endera. Gdy czyta się kilkanaście książek z jednej serii i bierze za coś nowego to człowiek czuje się jak ryba wyciągnięta z wody. Nie mogę się doczekać następnej trylogii tym razem dotyczącej drugiej wojny z Formidami :-)

P. S. Dodam, że jeśli ktoś nie polubił Mówcy Umarłych, Ksenocydu i Dzieci Umysłu to niech da reszcie serii szansę. Dalej jest dużo ciekawiej. Jak w kosmosie :-)

Bacha85 | 2015-11-25
Przeczytana: listopad 2015

„Przesilenie” to trzecia część cyklu opisującego pierwsze starcie Ziemian z mrówkopodobnymi kosmitami. Formidzi to obcy wykreowanymi przez Orsona Scotta Carda w „Grze Endera”, powieści, którą zaliczyć można do kanonu science fiction. Poprzedni tom zakończył się pierwszym drobnym zwycięstwem ludzi nad robalami, zapowiadając pomyślny przebieg wojny.

Akcja książki zasadniczo rozgrywa się w dwóch miejscach: na Ziemi oraz na księżycu. Autorzy praktycznie porzucili wątek matki Victora - Reny, przebywającej, wraz zresztą kobiet z El Cavadora, na somalijskim statku w Pasie Kuipera. Południowo-wschodnie Chiny, jako pierwsze padły ofiarą inwazji kosmitów. Po wieńczącym poprzedni tom udanym ataku na jeden z obcych lądowników, Mazer Rackham oraz Wit O'Toole wspomagają chińskie wojsko w ofensywie przeciwko robalom. W tym samym czasie na Lunie, Lem Jukes wraz z zespołem doktor Benyawe starają się wspomóc Victora i Imalę w samobójczej misji zaatakowania statku bazy. Jednocześnie Ukko Jukes...

Fantasy-Bestiarium | 2015-11-21

"Przesilenie" to trzeci tom cyklu "Pierwsza wojna z Formidami" autorstwa Orsona Scotta Carda i Aarona Johnstona. Cykl rozgrywa się sto lat przed wydarzeniami pokazanymi w "Grze Endera". Jest to prequelowy cykl, którego akcja dzieje się na orbicie Ziemi, gdzie ludzkość jednoczy się w potyczkach z nikczemnymi Formidami. Zwieńczenie prequelowej sagi dostarcza wielu emocji i sprawia, że zawiła fabuła oraz ciekawa historia z przeszłości intryguje, dodając całości niesamowitego smaczku.

Formidzi zabijają miliony ludzi w Chinach zagazowując ich nieznaną, śmiercionośną trucizną. Ludzkość wpada w popłoch i zgrozę, a Mazer Rackham wraz z członkami międzynarodowego Policyjnego Oddziału Polowego stara się odnaleźć antidotum na śmiercionośną truciznę. Victor Delgado, niezależny górnik niepostrzeżenie przedostaje się do środka statu obcych i postanawia raz na zawsze położyć kres bestialskiej wojnie. Na orbicie okołoziemskiej niewielki oddział szturmowy wyćwiczonych żołnierzy może okazać się...

Angelika | 2017-11-29
Przeczytana: 26 listopada 2017

Kiedy czytam cykl książek, i okazuje się, że jest tak dobry jak ten nigdy nie potrafię sformułować prostej opinii na jej temat.

W związku z tym nie będę pisać dalszej części recenzji, a powiem tylko tyle:
Od początku polubiłam postaci występujące w książce i solidarnie z nimi odczuwałam napięcie. Wspaniale napisana historia, która zupełnie nie daje odczuć po sobie, że ma być uzupełnieniem wcześniejszej historii. Nieprzesadzone postaci o bardzo wyrazistych cechach i ideach wspaniale wkomponowują się w ciekawy obraz świata, w którym ludzie "rządzą" układem słonecznym. Zdecydowanie warta przeczytania. Jestem tylko nieco zawiedziona, że to już koniec, bo tak polubiłam te postaci, że ich brak w Sadze Endera będzie bardzo bolesny.

Michał Ziembiński | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Bardzo dobre uwieńczenie prequelowej sagi o pierwszej wojnie z Formicami.
Jak zawsze u Card, w końcu wszystkie wątki sprowadzają bohaterów w jedno miejsce.
Mi osobiście bardzo przypadło do gustu to, jak w książce są sygnalizowane różne cechy Formiców, które w pełni są odkryte dopiero w kolejnych książkach. Dodatkową przyjemnością dla fanów serii będzie wątek geopolityczny w końcówce. Plus otwarte zakończenie mówiące wprost - oczekujcie sagi opisującej drugą wojnę! Ja osobiście nie mogę się doczekać :)
Podsumowując: jeśli przeczytałeś pierwsze dwie książki - tej nie możesz ominąć.

Tom 1- dobry, tom 2 - bardzo dobry...tom 3 - dobry.
Akcja nadal wartka, historie nadal ciekawe, szczegóły bohaterów poznaliśmy wcześniej, więc już ich nie ma. Co może irytować, to niekiedy przeskoki fabuły w dosyć ważnych i ciekawych sytuacjach, które są nagle urywane by powróciwszy do bohaterów, przeczytać, że już się wydarzyły.
Bardzo ciekawa trylogia.

Dziabaczka | 2015-12-10

Nie można powiedzieć że książka jest zła. Czyta się dosyć przyjemnie. Ale czuć odcinanie kuponów od "Endera". Czuć że pomysł na historię może i jest, ale próby jej maksymalnego rozciągnięcia na kilka książek rozwadnia całą akcję. Wygląda na to że będzie jeszcze kolejna część tego cyklu. Tylko czy powinna?

Grace Holloway | 2016-02-20
Przeczytana: 2016 rok

„Skup się nadmiernie na celu, którego nie osiągnęłaś, a nie zauważysz zwycięstw, których dokonujesz po drodze.”

Po tak emocjonującej końcówce przyszło mi się zapoznać z ostatnim tomem prequelu „Gry Endera”.

Wojna trwa w najlepsze. Formidzi atakują ze zdwojoną siłą. A bohaterowie jednoczą się dla dobra Ziemi pomimo swoich antypatii. Victor, Imala, Lem Jukes, Bingwen Mazer Rackham wiedzą, że muszą zrobić wszystko, aby pokonać Formidów. Inaczej Ziemia zostanie stracona na zawsze. Bardzo zżyłam się ze wszystkimi postaciami, nawet Lemem, do którego nie pałałam wielką sympatią, i szkoda, że musiałam się z nimi pożegnać. Autorom udało się wykreować świetne postacie, pełne wad i zalet oraz życia w sobie i które z łatwością można byłoby wyobrazić w prawdziwym świecie.

Ponownie autorzy wrzucają nas w wir akcji już od samego początku. Tym razem mamy szansę trochę lepiej poznać samych Formidów – a zwłaszcza tego jak żyją. Ponownie dochodzi do tragicznych wydarzeń, które odbijają się dosyć...

Marta | 2016-01-17

Card to jest stanowczo jeden z moich ulubionych pisarzy. Wydaje mi się, że raczej nie był zbyt popularnym pisarzem i przed ekranizacją Gry Endera nie było na niego takiego bumu jak obecnie i mimo, że chyba właśnie dlatego powstał cykl Pierwszej wojny z Formidami, ze względów finansowych to i tak cały cykl jest rewelacyjny. Nie można powiedzieć, żeby cykl powstał tak jakby na siłę. Wszystko tutaj bardzo ładnie się zazębia i uzupełnia. Cykl ten obecnie wydaje mi się wręcz konieczny aczkolwiek kiedyś nawet nie marzyłam, że takowy powstanie. Saga o Ederze jest jedną z moich ukochanya cykl Pierwsza wojna z formidami ładnie uzupełnia całą sagę. Teraz pozostaje tylko czekać na Cykl Drugiej wojny z formidami, i mam nadzieję, że nie potrwa zbyt długo czas oczekiwania.. Jedno jest pewne teraz mam straszną ochotę znów odświeżyć Grę Endera, Ksenocyd, Mówcę umarłych, Dzieci umysłu i Ender na wygnaniu. Polecam Cykl Pierwszej wojny z formidami każdemu kto lubi twórczość Carda. Cykl oceniam na 5+...

Horus | 2017-03-11
Na półkach: Przeczytane, Sf/fantasy, 2017 '
Przeczytana: 02 marca 2017

Przesilenie

Książka opowiada o pierwszym ataku Formidów (pozaziemskie istoty inteligentne), które przybyły na ziemie, aby ją teraformować, czyli przystosować glebę do struktury białkowej. Historia ujęta w książce przedstawia oddział POP-u, który prowadzi serie akcji mających na celu pokonanie wroga.

Oczywiście książka ma kilka wątków m.in. wątek o Lemie, który chce przejąć firmę wydobywczą ojca, która na czas wojny z formidami stała się firmą opracowującą broń, dlatego też Lem finansuje akcje związaną z infiltracją statku wroga, której podjęli się cywile Imala i Victor. Mamy też wątek o stworzeniu broni przeciw obcym.

Pomimo tego, że książka jest świetnym dopełnieniem cyklu o Enderze to jednak brakuje jej takiego …hmm klimatu, jaki miał właśnie cykl o Enderze, którego osobiście jestem wielkim fanem.