Pościg

Okładka książki Pościg John Flanagan
Okładka książki Pościg
John Flanagan Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Drużyna (tom 3) fantasy, science fiction
Drużyna (tom 3)
The Hunters
Jaguar
2013-02-18
2013-02-18
Zuzanna Byczek
fantastyka

Fntazyjne fantasy. Łódź wpływa w ujście rzeki i podąża w górę. Ale! Wkrótce się przekonujemy, że płynie z prądem. A na koniec dopływa do miasta w pobliżu ujścia rzeki.

Trochę się w tej części zadziało i dobrze! Podobało mi się, że w drużynie każdy znalazł swoje miejsce i są zgranym zespołem.

I tutaj taka moja mała dygresja, tak więc można ją śmiało pominąć. Mianowicie, trochę drażni mnie sposób, w jaki jest przedstawiana postać Hala. Rozumiem, że to w głównej mierze najważniejsza postać, jednak wszechstronność i talent są u niego "podkreślane", przez co staję się geniuszem w większości dziedzin. Nie zrozumcie mnie źle, bo nie mam nic do niego, jednak boję się, że dalej ta postać może stać się wkurzająca. W porównaniu z Willem (czytałam najpierw Zwiadowców, więc będę do tej serii odnosić),który nie był tak wyjątkowy od samego początku, bo miał mistrza, do którego można było go porównywać, tak tu Hal nie ma żadnej "konkurencji". Mam tylko cichą nadzieję, że przez to nie stanie się zarozumiałym skirlem.

W końcu akcja rozwinęła się do końca, czyli nie zaskoczę chyba tym nikogo, że z hańby zostali oczyszczeni. Bardzo fajnie poprowadzony moment do kulminacji. Cieszę się, że rozprawili się z Zavackiem, bo szczerze mówiąc, strasznie mnie irytowała ta jego pewność siebie. W sumie to strasznie ciekawiło mnie, jak zakończą się jego losy, a skończyły się naprawdę źle. :p

Nadal uważam, że pierwsza część była tą najlepszą. W zasadzie na tym mogłaby się zakończyć historia drużyny "Czapli", ale autor coś jeszcze dla nas wymyślił. Tak więc, czytam dalej. (:

Naprawdę trzyma poziom <3

Naprawdę trzyma poziom <3

John Flanagan kolejny raz zaprasza na pokład szybkiej i zwinnej „Czapli”. Dołącz do załogi, poczuj chłód morskiej bryzy, usłysz łopot żagli wypełnionych wiatrem, zobacz białą pianę, którą zostawia za sobą na wodzie mknąca po niej łódź i wypełnij płuca słonym powietrzem. Poczuj w sobie moc i chęć przeżycia wspaniałej przygody. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że wszystko to możesz zrobić nie ruszając się z domu. Wystarczy tylko otworzyć książkę, by znaleźć się w fantastycznym i ekscytującym świecie, w którym nie zabraknie akcji, humoru, intryg i wzruszeń.

Do „Drużyny” wraca się niczym do paczki starych, dobrych znajomych. „Pościg” to trzecia część trylogii opowiadającej o przygodach Skandian, którzy zupełnie niedawno weszli w wiek męski okupując to morderczym treningiem. Wyróżnili się wytrzymałością, męstwem, sprytem i rozwagą, które jednak nie uchroniły ich przed hańbą, jaką zgotował im Zavac, kapitan pirackiego statku. Kradnąc Andomal, którego pilnowali sprowadził na nich wstyd i wrogość rodaków. Chcąc odzyskać swoje dobre imię chłopcy postanowili odzyskać klejnot Skandian.

Akcja książki, podobnie jak i poprzednich części toczy się głównie na statku. W tak małej społeczności dochodzi często do zabawnych momentów, w których gra słowna rozbawi czytelnika niejednokrotnie. Ale zdani tylko na siebie żeglarze uczą się też wzajemnego zaufania, szacunku i odpowiedzialności. Szczególnie podkreśla to historia Ingwara. Duży i silny, ale niezgrabny i mało użyteczny przez swój słaby wzrok na początku stanowił w mniemaniu chłopców tylko ciężar. Jednak, kiedy okazało się, że tylko on jest w stanie naciągnąć olbrzymią kuszę – nowoczesną broń skonstruowaną przez Hala, okazał się być niezastąpiony. Kiedy Ingwar został ciężko ranny opiekowali się nim wszyscy na zmianę. Ale już nie tylko dlatego, że tylko on mógł uruchomić Zadymiarza.

Między członkami załogi stworzyła się więź, która połączyła ich nierozerwalnie. Chłopcy znaleźli w drużynie swoje miejsce, i mimo że każdy z osobna nie był w stanie wiele zdziałać, to razem pracowali jak niezawodna maszyneria psująca szyki zaskoczonych piratów.

W poprzedniej części do towarzystwa dołączyła rezolutna i śliczna Lydia. Wbrew pozorom nie jest to delikatne i wrażliwe dziewczę, które szyje i haftuje piękne monogramy. Lydia wręcz nie znosi ręcznych robótek, za to wprawnie tropi, walczy i celnie strzela z atlatlu. I całe szczęście, bowiem te właśnie umiejętności przydadzą się „Czaplom” niejeden raz. Szczególnie, gdy cała ekipa zostanie zamknięta w areszcie na skutek niecnych intryg Zavaca. A robótkami zajmie się zupełnie inny członek załogi...

Księga III podzielona została na dwie części: „Pościg” i „Pojedynek”. Jak można łatwo się domyśleć, to w drugiej części nastąpi decydujące starcie dzielnego skirla i niecnego pirata.

To już ostatni tom. Długa i pełna niebezpieczeństw podróż dobiegła końca. Kto zwycięży, kto zginie? Czy Skandianie odzyskają honor i cześć? Czy Erak zobaczy trójkątny żagiel na horyzoncie? Odpowiedzi na te pytania zawiera trzecia część „Drużyny”.

Cała seria jest pięknie wydana, oprawa graficzna skutecznie przyciąga wzrok i rozbudza wyobraźnię. Ozdobniki na początku każdego rozdziału odpowiednio wprowadzają w klimat a całość napisana jest z rozmachem i fantazją. Książkę czyta się szybko, bowiem akcja gna niczym nurt Dzikiego Bystrza, którego przepłynięcie graniczy z cudem. Polecam każdemu, kto pragnie poczuć dreszcz emocji na swojej skórze.

Kolejna przyjemna część, gdzie Lydia jest już pełnoprawnym członkiem drużyny. Czaple ścigają Zavaca w górę rzeki Dan, zatrzymując się po drodze w miastach. Oczywiście wyprawa nie może przebiegać bezproblemowo i chłopcy wplątują się w różne kłopoty - lądują w więzieniu, są oskarżani o zbrodnie.
Ta część jest też definitywnym zakończeniem jakiejś historii. Bardzo mi się to podoba, bo dzięki temu z czystym sumieniem mogę zrobić przerwę w cyklu i wrócić do niego na świeżo za jakiś czas.

Podobnie jak zwiadowcy książka dla młodzieży i dzieci, raczej nie dla dorosłego czytelnika

Fajna część chociaż na początku nie mogłam się wciągnąć. Natomiast pod koniec było mnóstwo akcji i emocji, które wynagrodziły mi ten początek. Polecam.

Dobra książka. Pod koniec już się nudzi, dość dobre zakończenie ale z pierwszych trzech części najslabsza ale wciąż dobra

Na Gorloga, cudowne!

Na Gorloga, cudowne!

Kolejna, świetnie napisana przez Johna Flanagana książka będąca zwieńczeniem wcześniejszych tomów. Jestem zachwycona wszystkimi książkami tego autora, który wciąż utrzymuje bardzo dobry poziom, na jakim napisane są jego książki. Ten poziom bywa jednak z czasem nieco nużący, zwłaszcza dla nieco starszych czytelników.

Nie zamierzam jednak przestawać czytać tej serii i natychmiast zabieram się za czytanie kolejnych książek tego autora, do których mam ogromny sentyment szczególnie po przeczytaniu książek z serii "Zwiadowcy".

Nie zamierzam jednak przestawać czytać tej serii i...

• John Flanagan