Ślady. Winny niewinny

2009-09-01
Maciej Nowak-Kreyer
ślady winny niewinny

inmybookofficial.blogspot.com

Malcom Rose przedstawia nam niezwykłą kryminalną historię dla młodzieży w futurystycznym wydaniu. Główny bohater — Luke, który zdobył jako najmłodszy w historii uprawnienia detektywa — jest postacią kolorową, która się nie nudzi, jego błyskotliwość dorównuje Poirotowi, pani Marple czy Sherlockowi Holmesowi. Żyje on w przyszłości, która jest słodko-gorzką mieszanką naszych oczekiwań. Z jednej strony: niezwykłe technologie jak latające roboty, czy muzyka, która można puszczać laserowo tylko dla jednej osoby. Z drugiej strony: koty i psy są gatunkami zagrożonymi, a miłość nie ma znaczenia, liczą się geny, umiejętności, wiek i zawód.

Rose przeczy schematom, daje książce niewybałą świeżość i jestem przekonana, że w przyszłości to właśnie tak będzie wyglądać większość powieści!

Spodziewałam się zupełnie innego stylu pisania, bardziej dla tej młodszej młodzieży. Jednak zaskoczyłam się pozytywnie. Malcolm Rose napisał książkę w taki sposób, że nawet nie zauważa się, kiedy stron ubywa. Czytało mi się ją szybko i sprawnie, a fabuła nie wylatywała mi z głowy za każdym razem, jak przewracałam kartkę. Takie książki lubię najbardziej, których nie czytam, by tylko przeczytać, ale pochłaniam stronami.

Na koniec chciałabym pochwalić coś, co wyróżnia tę książkę od innych — magiczną wręcz oprawę graficzną! Świetna holograficzna okładka, która przyciąga wzrok z daleka. Wielkie brawa dla grafika! Dodatkowo książka posiadała coś, co mnie oczarowało — w dolnych częściach kartki były obrazki, które w trakcie przewracania stron wydawały się ruszać! Takie małe animacje! Naprawdę było to kreatywne rozwiązanie, które zasługuje na wyróżnienie.

inmybookofficial.blogspot.com

Nigdy, przenigdy nie przechodzę obojętnie obok stoiska z książkami. Jeżeli budżet pozwala, kupuję jeden lub dwa nabytki do mojej biblioteczki. Tym razem, miałam okazję przeczytać książkę „Winny niewinny” autorstwa Malcom Rose i jestem przekonana, iż bez cienia zażenowania może stanąć na półce z moimi ulubionymi dziełami.
Pierwsze, co przyciąga wzrok to okładka, w moim ulubionym kolorze, małą ilością szczegółów i bez zdjęć pięknych modelek. „ Winny Niewinny” nie musi być przesadnie ozdobiony, gdyż treść broni książkę w każdym calu.
Fabuła stworzona przez M.R wnosi powiew świeżości, przeczy oklepanym schematom. Od początku mamy do czynienia z niesamowicie intrygującym bohaterem, obdarzonym powalającym poczuciem humoru, radzącym sobie w ponurej wizji przyszłości,…której nie zdradzę. Zdecydowanie spełnił on kryteria mojego ideału mężczyzny – obdarzonego pasją, inteligencją i wierny swoim poglądom. Dzięki niemu mam zamiar przeczytać resztę tej serii, a wam ją szczerze polecić. Nawet nie zorientujecie się, kiedy dobrniecie do końca przygody wraz z Lukeiem Hardingiem i obudzi się w was głód, niedosyt, pragnienie poznania dalszych poczynań bohatera.

Pierwsze, co przyciąga wzrok to okładka, w moim...

2034

W pierwszej chwili wzrok przyciąga okładka z hologramami, połyskliwa i wyróżniająca się na półce. Wewnątrz znajdujemy ciekawe ozdobniki stron (łańcuchy DNA) i początki rozdziałów jakby pisane na maszynie. Bardzo ładne wydanie, oryginalne.

"Ślady" to kryminalna seria science fiction dla młodzieży, a "Winny Niewinny" stanowi jej pierwszą część.
Kiedy zagłębiamy się w samą treść zostajemy przeniesieni w czasie w przyszłość i poznajemy Luke'a Hardinga, szesnastoletniego mistrza łucznictwa, który zdaje swój ostatni egzamin z kryminalistyki i zostaje detektywem. Przyszłość jest bliżej nieokreślona czasowo, jednak o związkach między ludźmi nie decydują oni sami, tylko są kojarzeni w pary powiązane zainteresowaniami - na miłość nie ma tutaj miejsca. A jednak ona się zdarza, tak jak Luke'owi i Jade. Ona jest muzykiem, a on detektywem - nie mają najmniejszych szans być skojarzeni w parę. Czy uda im się przezwyciężyć stereotypy i być razem?
Harding już pierwszego dnia po egzaminie dostaje zlecenie - zostaje zastrzelony z łuku chłopak na terenie szkoły. Luke ma znaleźć jego zabójcę, jednak wszystkie ślady prowadzą do niego. Nawet jego bezpośredni, osobisty komputerowy asystent MALK ( taki latający komputer :) wskazuje Luke'a jako głównego podejrzanego. Chłopak prowadzi przesłuchania świadków, a zabójstwa zaczynają się mnożyć. Odnalezienie Demonicznego Łucznika, jak Luke nazywa zabójcę - nie jest proste ! Czy mu się to uda? Jakie perypetie go spotkają ?

Malcolm Rose stworzył niezwykły świat, niby normalny i realny, a wzbogacony o latające komputery, kodowane komputerowo drzwi, kojarzone pary i dzieci od najmłodszych lat odbierane rodzicom i szkolone. Na pewno nie jest to świat moich marzeń - niby otwiera się szerokie możliwości na rozwijanie pasji i zainteresowań, jednak co to za świat, gdzie nie ma miejsca na miłość, uczucia?!
Opowieść jest napisana lekko i z polotem, czyta się ją z przyjemnością i na pewno trafi ona w gusta nie tylko młodzieży, do której jest skierowana. To naprawdę niezły kryminał wzbogacony o elementy science fiction - mnie zaciekawił i chwilami rozbawił, a rozwiązanie wcale nie okazało się oczywiste.
Z przyjemnością sięgnę po kolejny tom z serii "Ślady" !

Kiedy zagłębiamy się w samą...

Bardzo fajna książka. Zbieram kasę na kolejną część :)

Bardzo fajna książka. Zbieram kasę na kolejną część :)

Bardzo sobie cenię tę książkę. Była to moja pierwsza powieść kryminalna, która już na zawsze zaogniła we mnie miłość do owego gatunku. Wspominam przygodę z nią bardzo miło oraz oczywiście polecam.

• Kryminały
  • Kryminał