Pościg

Okładka książki Pościg
John Flanagan Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Drużyna (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Drużyna (tom 3)
The Hunters
Jaguar
2013-02-18
2013-02-18
Zuzanna Byczek
fantastyka

Kolejna, świetnie napisana przez Johna Flanagana książka będąca zwieńczeniem wcześniejszych tomów. Jestem zachwycona wszystkimi książkami tego autora, który wciąż utrzymuje bardzo dobry poziom, na jakim napisane są jego książki. Ten poziom bywa jednak z czasem nieco nużący, zwłaszcza dla nieco starszych czytelników.

Nie zamierzam jednak przestawać czytać tej serii i natychmiast zabieram się za czytanie kolejnych książek tego autora, do których mam ogromny sentyment szczególnie po przeczytaniu książek z serii "Zwiadowcy".

Nie zamierzam jednak przestawać czytać tej serii i...

Bardzo dobra część. Świetne zakończenie wątku z dwóch poprzednich tomów serii. Książka jak zwykle ciekawa. Choć ta historia już się skończyła to ciekawi mnie co dalej pojawi się w serii Johna Flanagana.

Seria drużyny jest naprawdę fajna i czytam ją po raz kolejny, ale nic nie pobije zwiadowców.

To była przyjemna lektura, ale bez szału. Podsumuje tutaj wszystkie 3 przeczytane do tej pory tomy, bo ewidentnie ta historia pierwotnie miała się zatrzymać na trylogii i ja też w ten sposób zakończe prawdopodobnie moją przygodę z tą serią. Bo o ile pierwszy tom podobał mi się, było to takie przyjemne czytadło na miarę zwiadowców, to na drugim tomie już się wynudziłam i niektóre rozwiązania fabularne po prostu mnie irytowały. Trzeci tom trochę się podciągnął, a szczególnie końcówka bardzo mi się spodobała - epilog był po prostu genialny. Dodatkowo bardzo przyjemnie patrzyło się na to, jak w perspektywie tych książek bohaterowie się rozwineli i jaka pojawiła się między nimi więź. Jednak to wszystko stało się już mocno powtarzalne i schematyczne. Po prostu kolejna typowa książka Johna Flanagana, tylko że ta seria w moich oczach niestety nie dorównuje zwiadowcą. Może jestem już na to za stara?
Ps. Jest to setna książka przeczytana przeze mnie w tym roku, tym samym spełniam swoje wyzwanie czytelnicze :)

Drużyna Czapli podąża szlakiem okropnego pirata, Zavaca. Młodzi mężczyźni mają jeden cel – powstrzymać złodzieja nim wyrządzi jeszcze więcej szkód. Dla Halla schwytanie złodzieja, który skradł Andomal to jedyna szansa na odzyskanie honoru i powrót do rodzinnej wioski. Droga do fortecy Zavaca wiedzie jednak przez niebezpieczne, pełne wodospadów rzeki. Hall wie, że w starciu z piratem będzie musiał wykazać się umiejętnościami daleko wykraczającymi poza te, których nauczył się na szkoleniu. Czeka go walka jeden na jednego – walka, w której zwycięży, albo zginie.

Najlepsza seria jaką czytałam. Podczas czytania niemalże czujemy emocje bohaterów, a fabuła po prostu świetna. Świat wykreowany przez autora to cudowna rzecz.

Trzeci tom serii niesie ze sobą zwieńczenie historii pościgu za piratami, którzy skradli z Hallasholm bezcenny skarb Skandian. Książka zgrabnie napisana, bez zbędnych dłużyzn, dynamiczna, a finał trzyma w napięciu. Drużyna Czapli jest coraz bardziej zgrana, los stawia chłopców przed trudnymi wyborami, zaś na barkach Hala spoczywa największa odpowiedzialność.
W momencie, gdy czytałam trzeci tom, wiedziałam już, że powstały kolejne i po zakończeniu ostatniego rozdziału zdecydowałam, że będę towarzyszyć drużynie w dalszych przygodach, bo na pewno będzie do kolejna uczciwa porcja rozrywki dla fanów literatury przygodowej i fantastycznej. Polecam.

W momencie,...

Kontynuacja pościgu z poprzedniej części robi się coraz bardziej niebezpieczniej a pirat Zavaca nie ułatwia im niczego. Chłopcy jednak się nie poddają i decydują się wpłynąć na wody śródlądowe - co kłóci się z ich naturą oraz miłością do morza. Mają cel i nie spoczną, gdy go nie osiągną, co niewątpliwie wpływa na miłość do bohaterów, z którymi już się zżyłam i mam szczerą nadzieję, że tak samo jak w przypadku zwiadowców, będą ze mną na długo. Minusem dalej pozostaje jednak zepchnięcie niektórych członków drużyny na dalszy plan. Wiem, że autor chciał jak najlepiej pokazać nam głównego bohatera, jednak chciałabym także trochę lepiej poznać resztę.
W tej części bez wątpienia dzieję się dużo a akcja jest naprawdę wartka. Sytuacje są dobrze powiązane, a zmiana otoczenia jest zaskoczeniem i przyciąga. Bo w końcu każdy zadaje sobie pytanie: czy ‘morscy królowie’ poradzą sobie w takich nietypowych warunkach? I jak potoczy się wątek miłosny, który zaczyna rozwijać się pomiędzy bohaterami powieści. Pomoże czy wręcz przeszkodzi w pościgu?
Powieści Johna Flanagana czyta się lekko jak zawsze i to jest jego główny atut, wie jak przyciągnąć sobie czytelników na dłużej. A przedstawiona przez niego siła przyjaźni i poświęcenia jest czymś, czego w naszym obecnym świecie zdaje się brakować.

Pościg to zakończenie historii, która ciągnie się już od dwóch tomów. Jest napisana lekkim i przyjemnym językiem, ale chwilami staje się nudnym i niepotrzebnym przeciąganiem historii o skarbie Skandian i o ściganiu piratów.

Na początku autor przypomina nam pokrótce o wydarzeniach z poprzedniej części, co uważam za cenny fragment fabuły. Dzięki niemu wiadomo, na czym historia ostatnio się skończyła i o co toczy się cała gra.

Najlepsze w całym tym tomie było zakończenie, gdy cała sprawa zostaje rozwiązana i pojawia się Erak, któremu nie brak humoru, w towarzystwie swojego byłego pierwszego oficera. Trudno na razie w tym cyklu znaleźć dwóch takich bohaterów jak oni.

Choć ten tom nie zachwycił mnie tak jak pierwsza część przygód Hala, to nie tracę nadziei, że następny znów będzie świetny.

-------------
Pełna recenzja: https://szmaragdowepioro.wordpress.com/2020/05/02/recenzja-druzyna-poscig-john-flanagan/

Po przeczytaniu nie mogłem się oprzeć wrażeniu że trylogia ma budowę bardzo klasyczną, trochę jak jakiś stary film dla dzieci . Na początku w pierwszym tomie uczą się , drugi to bardziej wartka akcja dochodzenia do celu i trzeci ostatni to finał z i zakończenie. Całość przeprowadzona bardzo klasycznie.

Książki spokojnie można by skompresować do jednej .

Mimo sielankowej fabuły pozbawionej większej dramaturgii człowiek sięgnąłby po następne tomy.

Książki spokojnie można by skompresować do jednej .

Mimo sielankowej...