Brama światów

Tłumaczenie: Magdalena Olejnik
Cykl: Porta Coeli (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
La orden de sta. Ceclina
Hiszpania, Zakon św. Cekliny
Sweet

Niezwykła tetralogia znanej hiszpańskiej pisarki Susany Vallejo, laureatki Alfaguara Jaen Award i nagrody Edebe. Początek XIV wieku. Bernardo, niegdyś wojownik na służbie Zakonu Świętej Cekliny, spotka starego przyjaciela. Nunio, z którym Bernardo walczył niegdyś ramię w ramię, twierdzi, jakoby natknął się w okolicach Almacei na jednorożca i inne dziwne, pochodzące z innego świata,...

Początek XIV wieku. Bernardo, niegdyś wojownik na służbie Zakonu Świętej Cekliny, spotka starego przyjaciela. Nunio, z którym Bernardo walczył niegdyś ramię w ramię, twierdzi, jakoby natknął się w okolicach Almacei na jednorożca i inne dziwne, pochodzące z innego świata, stworzenia. Mężczyźni wyruszają, by zbadać zagadkę i przekonać się, czy mityczne istoty naprawdę istnieją. W trakcie wędrówki dołącza do nich Yebra, młoda, oskarżona o posługiwanie się czarami, posiadająca niezwykłe moce kobieta. Czy dziewczyna jest wiedźmą? A jeśli tak – skąd wzięła się jej magia? Odpowiedź kryje się za murami Zakonu Świętej Cekliny... Członkowie bractwa od dawna poszukują i strzegą wiedzy – również tej zakazanej. W ich posiadaniu znajduje się nieistniejąca oficjalnie księga Porta Coeli, która może być bramą do innego świata...

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Nika | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Ta książka to lekka lektura. Bardzo odmienna od książek fantasy, które ostatnio czytałam. Ale to wychodzi jej na plus. Lubię niepowtarzalne i oryginalne historie. Już od samego początku jesteśmy wciągani w wir wydarzeń, które wraz z rozwojem akcji zaczynają przybierać coraz dziwniejszą formę. Bohaterowie są normalnymi ludźmi, którzy mają bardzo rozległą wiedzę. Ale spotykają ich rzeczy, których nikt nie potrafi logicznie wyjaśnić. Fabuła jest bardzo ciekawa i dopracowana. Z chęcią przeczytam kolejne tomy tej serii.
Polecam każdemu kto chce przeczytać taką lekką książkę!

Dizzy | 2011-10-27

"Brama światów" to pierwsza część tetralogii "Porta Coeli" hiszpańskiej pisarki Susany Vallejo. Sięgnęłam po nią z czystej ciekawości - zaintrygowała mnie "brama do innego świata". Ale do jakiego świata? Czy to będzie biblijny Eden? A może jakaś inna mistyczna kraina? Z tym drugim się nie myliłam.

Czytając opinie spodziewałam się przeciętnego fantasy, jednak pierwsza część "Porta Coeli" miło mnie zaskoczyła i wciągnęła w swój świat pełen niesamowitych stworzeń nie z tego świata.

Jednorożec przypomina tutaj muła o długiej, ciemnej sierści z rogiem na czole, takim jak wół. Robaki są niewyobrażalnie kolorowe, włochate i piękne. Są nawet małe, czarne smoki! Całość wypełnia nadzwyczajna, rozmaita roślinność. Susana Vallejo stworzyła niesamowity nowy świat pełen barw, zapachów, uczuć i magii. Ciężko się od niego się oderwać!

Drugim równie ważnym elementem książki jest Zakon Świętej Cekliny. Autorka opisuje życie zakonne - nieco inne niż znamy. Bracia nie tylko uczą się, zgłębiają...

Robert Kinski | 2013-11-03

"Przywiązali konie do krzaków." Wyjątkowo silne musiały być to krzaki - jak i czytelnik, który zdołał doczytać tą książkę do samego końca.

Aleksandra | 2013-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 maja 2013

Jak być może niektórzy z Was wiedzą – jestem fanką fantastyki. Tej pierwotnej, starej, o której w tych czasach wiele się nie słyszy ze względu na niezwykłą modę na paranormalne powieści dla młodzieży. Od czasu do czasu jednak lubię sięgnąć po coś mniej znanego, a polecanego. Tak właśnie było z powieścią Vallejo, którą pożyczyłam od koleżanki przed majówką. Jej pozytywna relacja po przeczytaniu sprawiła, że tym prędzej chciałam zabrać się do lektury.

Nie miałam jeszcze przyjemności poznać bliżej hiszpańskich autorów. Susana Vallejo jest pierwszą z nich, a spotkanie z nią będę wspominać bardzo mile. Jej seria Porta Coeli odniosła sukces na świecie i szczerze się temu nie dziwię, gdyż książka jest po prostu dobra.

Bernardo już od dawna służy Zakonowi Świętej Cekliny w mniej awanturniczy sposób niż w czasach swej młodości. Godzi się na wyprawę ze swoim dawnym przyjacielem, Nuno, tylko ze względu na jego słowa – „Widziałem jednorożca!”. Bernardo nie waha się długo i wyrusza w podróż,...

Suomi | 2015-11-02
Na półkach: 2015, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2015

Jakby powiedzieć czuję się jednocześnie zawiedziona i zachwycona tą książką. :)

| 2011-05-01
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

blackrose098 | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Książka wpadła w moje ręce zupełnie przypadkowo. Czy się zawiodłam, że tak się stało? Nie, ponieważ warto sięgać po nowe lektury.
O fabule mogę powiedzieć, że jest dobra, zwyczajnie dobra. Bohaterowie również, jednakże w tym przypadku odniosłam wrażenie jednolitości i bezbarwności. Trochę jakby zlewali się z tłem. Czasami odnosiłam wrażenie, że cała historia przebiegała zbyt szybko, brakowało mi tajemniczości, jakby autorka zbytnio spieszyła się z wyjaśnieniami.
Z tych i wielu innych powodów uważam książkę za zwyczajnie dobrą i lekką. Mimo wszystko zachęcam do przeczytania jej i wywnioskowania własnej oceny.

LonelyBluemoon | 2011-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 29 października 2011

W większości wieje nudą. Były tylko dwa momenty które mnie zaciekawiły. W efekcie czego z całej książki najciekawszy był jednorożec, o którym i tak mało wiadomo. Ponadto strasznie zawiodłam się na zakończeniu, spodziewałam się czegoś bardziej obiecującego..

Ania | 2013-08-02
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Wraz z pierwszymi stronami zagłębiamy się w typowo średniowieczny klimat. Mamy zamki, rycerzy, wiedźmy, mityczne stwory, zakon... Typowa fantastyka. Główny wątek fabuły dość zdaje się już oklepany – przenikanie się światów, ale dobra, idźmy dalej.

Bohaterowie wyruszają w podróż szukać jednorożca i innych dziwnych stworków. Tak, JEDNOROŻCA! Dwóch dorosłych, wykształconych mężczyzn gania za mitycznym stworem, który w ogólnym przekonaniu nie istnieje. W tym momencie miałam ochotę wybuchnąć śmiechem, naprawdę. Do tego dochodzi tajemnicza białowłosa dziewczyna z nadnaturalnymi mocami zgęstniania atmosfery(?).

Przebrnięcie przez ,,Porta Coeli’’ było miejscami męczarnią. Nieciekawy język, słaby zasób słownictwa i do cna płascy bohaterowie, naiwni niczym pięcioletnie dzieci. Opisywani są jako ludzie inteligentni, podczas gdy ich działania przemawiają za czymś zupełnie odwrotnym. Dla ogólnego umilenia lektury mamy jeszcze kompletnie infantylne zakończenie.

Gdyby oceniać książkę po...

| 2012-05-12

Książka miałka, nieciekawa i przewidywalna. Fabuła nijaka, atmosfera nijaka, bohaterowie jeszcze bardziej nijacy. Jednym słowem wielka nuda. Pomysł był w miarę ciekawy, ale wykonanie bardzo złe.
A tak na marginesie - brew pozorom, nadużywanie słowa "mrok" nie sprawia, że powieść zyskuje mroczny klimat, mówię poważnie.