Pożegnanie z Marią i inne opowiadania

Seria: Narodowa Biblioteka Arcydzieł
Wydawnictwo: Siedmioróg
literatura faktu

Jedno z najwybitniejszych dzieł powojennej prozy, będące źródłem głębokiej refleksji nad największą tragedią ludzkiej historii: obozami śmierci. Niniejszy zbiór zawiera najsłynniejsze opowiadania autora, m.in. Dzień na Harmenzach, Pożegnanie z Marią, Proszę państwa do gazu, U nas w Auschwitzu.

źródło opisu: siedmioróg.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dunya | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

„Pięknie jest, bracie, na świecie, tylko nas na nim nie ma”

Jestem w szoku.
I nie tylko dlatego, że przytłoczyła mnie wizja PRAWDZIWEGO życia w Auschwitz, ale przez niesamowity realizm postępowania Tadka. Jego postać jest wręcz namacalna, tak jak i obrazy, które przywołuje.
Borowski podszedł do wojny w niezwykle bezwzględny sposób. Nie oszczędził bestialstwa nazistów, ale dla siebie i innych współwięźniów też nie miał litości.
Przedstawił człowieka, jako twór obozu, zdolnego do wszystkiego w imię ocalenia siebie i zaspokojenia głodu.
Na tle wielu współczesnych dzieł o podobnej tematyce, te opowiadania rażą wręcz brutalnością scen i pesymizmem.
Jestem w stanie zrozumieć niezgodę krytyków literackich współczesnych Borowskiemu na świat, który przedstawił. Nie kształtował on przyjemnej świadomości, że człowiek może obronić swoją godność i człowieczeństwo w każdych warunkach, nie ułatwiał jednoznacznej oceny ludzkiego zachowania, stawiając ofiary obozu, jako pewnego rodzaju katów....

Nie przeczytałam do końca i pewnie tego nie zrobię.
Miałam obowiązek przeczytać cztery opowiadania, przeczytałam pięć i chyba było to dla mnie o trzy za dużo. Przeczytałam jeszcze, jako tako, ale gdy musiałam jedną ze scen opisać na sprawdzianie, to o mało nie zwymiotowałam.
Są to jednak bardzo dobrze napisane opowiadania i podoba mi się styl Tadeusza Borowskiego, chętnie przeczytałabym coś nie związanego z obozami w jego wykonaniu, ale chyba nie znajdę.

"Pożegnanie z Marią" jest pięknie i poetycko napisane, a chociaż tytuł sugeruje, jak ma się skończyć, to na koniec naprawdę jest "bum".
"Chłopiec z Biblią" to opowiadanie, które przeczytałam z rozpędu. Jest króciutkie i bardzo trudne w przetrawieniu.
O pozostałych trzech nie będę nic pisała. Przeczytałam i to wyczerpało moje siły całkowicie.
"Dzień na Hermenzach"
"Proszę Państwa do gazu"
"U nas w Auschwitzu"

Alcaria | 2017-09-21
Przeczytana: maj 2016

Treściwie i konkretnie. Inaczej chyba na ten temat się nie da. Albo się nie powinno. Szanuję.

Aurelia | 2017-04-12

Przeczytane częściowo, tylko poszczególne opowiadania.

rouge | 2017-02-04

bo wolę Grudzińskiego

klara780 | 2016-12-05

(przeczytalam 3)

twojastara | 2016-12-02
Przeczytana: 2002 rok

Dawno temu zrobiła na mnie duże wrażenie...

Dona | 2016-09-04
Przeczytana: 03 września 2016

Tadeusz Borowski, poeta, prozaik, publicysta.
Więzień Auschwitz i Dachau.

W zbiorze opowiadań autor zawarł własne doświadczenia z pobytu w obozie w Oświęcimiu.
W tytułowym opowiadaniu „Pożegnanie z Marią” główna bohaterka Maria jest utożsamiana z Marią Rundo z którą autor był związany osobiście, treść opowiadania zawiera tragedie w okupowanej Warszawie.
Wszystkie opowiadania są tragiczne w swej treści, jak tragiczne było życie w okupowanej Polsce. Sposób w jaki przedstawił Borowski życie w obozie przeraża i wzbudza obrzydzenie.
Trudno jest mi ocenić tę książkę, która jest lekturą licealną , ponieważ wzbudza we mnie zbyt dużo negatywnych emocji i przemyśleń……………
[TWK 59]

Dorotka_eu | 2016-03-09
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Jedna z moich ulubionych szkolnych "lektur", pamiętam, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie, potem wielokrotnie do niej wracałam...

alex | 2015-12-21
Przeczytana: 15 listopada 2015

W tomiku Borowski dokładnie i obrazowo przedstawia jak wyglądało życie w czasie wojny. Okrucieństwo ludzi opisane w opowiadaniach przeraża, ale uświadamia czytelnikowi do czego jest zdolny człowiek, który walczy o przetrwanie wojny.