Pożegnanie z Marią i inne opowiadania

Seria: Narodowa Biblioteka Arcydzieł
Wydawnictwo: Siedmioróg
literatura faktu
wastedmindd

Jedno z najwybitniejszych dzieł powojennej prozy, będące źródłem głębokiej refleksji nad największą tragedią ludzkiej historii: obozami śmierci. Niniejszy zbiór zawiera najsłynniejsze opowiadania autora, m.in. Dzień na Harmenzach, Pożegnanie z Marią, Proszę państwa do gazu, U nas w Auschwitzu.

źródło opisu: siedmioróg.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

kajsa | 2015-03-09
Przeczytana: 27 lutego 2015

Człowiek może być okrutny,wyzbyty człowieczeństwa i jednocześnie liryczny i duchowo piękny.
Obozowa proza Borowskiego to obraz świata degradacji wszelkich wartości,świata, który pozbawia wrażliwości i jest jednoczesnym wołaniem o miłość, prawdę i drugiego człowieka.

Irmina | 2014-10-12

Opowiadania, które przeczytałam z tego zbioru ("Pożegnanie z Marią", "Proszę państwa do gazu", "Dzień na Harmenzach", "U nas, w Auschwitzu", "Bitwa pod Grunwaldem", "Chłopiec z Biblią", "Kamienny świat") w ogóle do mnie nie przemawiają. I nie chodzi tutaj o tematykę, ale o sposób pisania Borowskiego.

Dona | 2016-09-04
Przeczytana: 03 września 2016

Tadeusz Borowski, poeta, prozaik, publicysta.
Więzień Auschwitz i Dachau.

W zbiorze opowiadań autor zawarł własne doświadczenia z pobytu w obozie w Oświęcimiu.
W tytułowym opowiadaniu „Pożegnanie z Marią” główna bohaterka Maria jest utożsamiana z Marią Rundo z którą autor był związany osobiście, treść opowiadania zawiera tragedie w okupowanej Warszawie.
Wszystkie opowiadania są tragiczne w swej treści, jak tragiczne było życie w okupowanej Polsce. Sposób w jaki przedstawił Borowski życie w obozie przeraża i wzbudza obrzydzenie.
Trudno jest mi ocenić tę książkę, która jest lekturą licealną , ponieważ wzbudza we mnie zbyt dużo negatywnych emocji i przemyśleń……………
[TWK 59]

klaudiabla2 | 2014-11-26
Przeczytana: 05 listopada 2014

Kolejna książka opowiadające o obozach koncentracyjnych. Zbiór opowiadań. Muszę jednak przyznać, że chociaż poruszają tak ważny temat to nie poruszyły ani mnie, ani mojego serca. Autor skupił się według mnie bardziej na strukturze obozu, technice jak to wszystko funkcjonowało, a nie na osobistych przeżyciach ludzi.
Było kilka obrzydliwych opisów, ale po lekturze ,,Medalionów” tak bardzo mną one nie wstrząsnęły. Opowiadania te nie ciekawiły mnie bardzo, wolno i ciężko mi się czytało. Autor spojrzał na obozy z zupełnie innej strony. Nie zawsze tylko Niemcy okazywali się katami i dręczycielami, czasami było zupełnie inaczej. Ludzie utracili swoje człowieczeństwo. Recenzja bardzo krótka, ponieważ nie wiem co mam już o niej napisać.

Midsummer12 | 2015-02-14

Bardzo realistyczne opowiadania wojenne. Wydaje się, że są pisane na zimno, bez emocji, ale kryją się w nich uczucia. Ukazują świat wojny, niesamowicie oddziałując na czytelnika, któremu pozostawiają wiele kwestii do przemyślenia.

alex | 2015-12-21
Przeczytana: 15 listopada 2015

W tomiku Borowski dokładnie i obrazowo przedstawia jak wyglądało życie w czasie wojny. Okrucieństwo ludzi opisane w opowiadaniach przeraża, ale uświadamia czytelnikowi do czego jest zdolny człowiek, który walczy o przetrwanie wojny.

Alcaria | 2017-09-21
Przeczytana: maj 2016

Treściwie i konkretnie. Inaczej chyba na ten temat się nie da. Albo się nie powinno. Szanuję.

Aurelia | 2017-04-12

Przeczytane częściowo, tylko poszczególne opowiadania.

Goszka | 2014-10-31

Potęga prozy behawiorystycznej. Borowski trafił w sedno, wyolbrzymił dramat tamtych czasów nie wyolbrzymiając go. TO jest talent. TO jest prawdziwa literatura. Każde opowiadanie jest na swój sposób poruszające i zostaje w pamięci.
Trzeba zaznaczyć, że inaczej się czyta, znając biografię Borowskiego. Polecam zapoznać się przed sięgnięciem po "Opowiadania".

Dorotka_eu | 2016-03-09
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Jedna z moich ulubionych szkolnych "lektur", pamiętam, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie, potem wielokrotnie do niej wracałam...