... i inne opowiadania

Okładka książki ... i inne opowiadania Tadeusz Borowski
Okładka książki ... i inne opowiadania
Tadeusz Borowski Wydawnictwo: Egmont Polska, Wolne Lektury, Fundacja Nowoczesna Polska biografia, autobiografia, pamiętnik
44 str. 44 min.
... i inne opowiadania
Egmont Polska, Wolne Lektury, Fundacja Nowoczesna Polska
2023-01-01
2023-01-01
44 min.
opowidania wojna obóz pamiętnik listy wspomnienia niewola walka o przetrwanie literatura polska

Kolejna mocna pozycja Borowskiego. Warto przeczytać tym bardziej, że tekst dostępny jest za darmo na Wolnych Lekturach.

Przyjaciele z wolności! Pieśnią więzienną was żegnam
po to, byście wiedzieli, że nie odchodzę z rozpaczą.
Bo wiem, że po mnie zostanie i miłość, i moja poezja,
i póki życia waszego, wspomnienie u przyjaciół.
— fragment pochodzi z wiersza Borowskiego, zatytułowanego Pieśń więzienna.

𝗣𝗥𝗭𝗘𝗝𝗠𝗨𝗝Ą𝗖𝗘 𝗜 𝗡𝗜𝗘𝗢𝗗𝗞Ł𝗔𝗗𝗔𝗟𝗡𝗘 Ś𝗪𝗜𝗔𝗗𝗘𝗖𝗧𝗪𝗢 𝗣𝗥𝗔𝗪𝗗𝗬 !
𝗦𝗭𝗖𝗭𝗘𝗥𝗭𝗘 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

[...]
Patrz, w jakim oryginalnym świecie żyjemy: jak mało jest w Europie ludzi, którzy nie zabili człowieka! I jak mało jest ludzi, których by inni ludzie nie pragnęli zamordować!
A my tęsknimy do świata, w którym jest miłość drugiego człowieka, spokój od ludzi i odpoczynek od instynktów. Widać takie jest prawo miłości i młodości.

Przyjaciele z wolności! Pieśnią więzienną was żegnam
po to, byście wiedzieli, że nie odchodzę z rozpaczą.
Bo wiem, że po mnie zostanie i miłość, i moja poezja,
i póki życia waszego, wspomnienie u przyjaciół.
— fragment pochodzi z wiersza Borowskiego, zatytułowanego Pieśń więzienna.

𝗣𝗥𝗭𝗘𝗝𝗠𝗨𝗝Ą𝗖𝗘 𝗜 𝗡𝗜𝗘𝗢𝗗𝗞Ł𝗔𝗗𝗔𝗟𝗡𝗘 Ś𝗪𝗜𝗔𝗗𝗘𝗖𝗧𝗪𝗢 𝗣𝗥𝗔𝗪𝗗𝗬 !
𝗦𝗭𝗖𝗭𝗘𝗥𝗭𝗘 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

Patrz, w...

Autor, więzień Auschwitz. Opowiadania, na poły autobiograficzne, na poły fabularne. Ważne.
Wstrząsnęło mną zwłaszcza ostatnie, po zbombardowaniu przez aliantów Drezna, przeżywa profesor, niemiecki Żyd, i przeżywa hitlerowiec, sąsiad. Spotykają się tuż po wojnie razem na koncercie, gdzie młody chłopak gra Chopina, dla Niemców, niemieccy słuchacze komentują.. głupio. Żyd opowiada o konieczności pojednania, czego ma dokonać muzyka, literatura, sztuka, z którą nie wolno mu było obcować. Hitlerowiec opowiada jak po walkach na froncie znalazł się w okolicach Oświęcimia, chcąc wysadzić ślady niemieckiej bytności. Zobaczył baraki, zobaczył krematoria. A później schwytany przez Rosjan z innymi Niemcami znalazł się w tym obozie, i będąc w łaźni czekał na gaz, a poleciała woda. Słuchacze zamarli. Dziś oczywiście nieco inaczej odczytuje się naiwne zestawienie socjalizmu z faszyzmem, ale czy apelowanie o zakończenie wojen napisane raptem w parę lat po uwolnieniu z obozu gdzie było się świadkiem bestialstwa i można było w każdej chwili umrzeć naprawdę jest wyłącznie naiwne?
Opowiadania oświęcimskie są oczywiście wstrząsające, są znane. W odróżnieniu od wymyślonej opowieści o nieistniejącym profesorze i miasteczku niosą świadectwo prawdzie. I to jest ważne.
Na wolne lektury. Za free.

• 2024 luz blues/sort
  • E-booki / pdf